Kontracepcijske tablete

Mucicaa

Imam samo jedno pitanje ovako... pocela sam piti kontracepcijske tablete ali ne prvi dan mjesecnice nego drugi pa me zanima je li potrebna dodatna zastita ovaj mjesec ili ne .. lp, hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo prvih tjedan dana, dalje ne treba.

Paola0510

Poštovani,

6 godina sam pila pilule. Bez ikakvih nuspojava. Prestala sam u veljači ove godine. Sada sam se opet odlučila početi. Pijem Lindynette20 no nisam bila u mogućnosti početi na prvi dan menstruacije već kada je ona završila. Znam da mi treba dodatna zaštita prva dva tjedna.
Pijem ih sada tjedan dana, do sada nisam imala nikakve nuspojave no od danas imam strašne bolove u trbuhu i janicima, slilčno kao menstrualne bolove no mnogo jače i osjećam se "napireno". Da li je to normalno i što mi je činiti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam što znači napireno? Svakako ih uzimajte do kraja blistera.

Cibo1

Pozdrav! Zapocela sam piti kontracepcijske pilule s prvim danom mjesecnice, tj popila sam prvu tabletu iz blistera odmah kad je mjesecnica stigla a to je bilo jucer malo prije ponoci. Zanima me dali danas mogu popiti drugu tabletu u 21 sat ( i tako nastaviti do kraja ) jer mi tako najvise odgovara. Dali ce se to odraziti na zaštitu ovaj mjesec ili ne?
Isto jos jedno pitanje, dali alkohol vikendom s obzirom da u 9 uzimam tablete i nakon toga izlazim i popijem par casa alkohola utjece na zastitu, tj dali se ista smanjuje ili to nema utjecaj?
Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno nastavite s uzimanjem tableta u 21 sat. Zaštita se neće smanjiti. Umjerena konzumacija alkohola ne utječe na učinkovitost zaštite.

Cibo1

Evo još samo jedno pitanje. Kao sto sam napisala u prethodnom postu prvu tabletu sam uzela prbi dan mjesecnice u 12 sati u ponoc, drugu tabletu sam uzela u 21 sat kako i planiram piti tablete cijelo vrijeme..Danas sam 3 tabletu uzela u 21:30. Dali ce zastita biti postojana jer sam sada 3 dana za redom uzela tablete u razlicito vrijeme? Trebam si koristi dodatnu zastitu s obzirom na to i da mi je prvi put da uzimam tablete?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za dodatnom zaštitom. Zaštita je potpuna. Učinkovitost se može smanjiti samo ako se kasni više od 12 sati s uzimanjem tableta,

Cibo1

Hvala na odgovoru!happy

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu