Lutealna faza

marmun

Poštovani,

Već neko vrijeme pokušavam zatrudnjeti no bez uspjeha. Analizirajući svoj ciklus, mjerenjem bazalne temperature utvrdila sam da lutealna faza traje samo 10-12 dana što me zabrinulo.
Sve ovo vrijeme kroz period pokušavanja smatrala sam da se ovulacija događa 14 dan pa i ranije i tad tempirala odnose. Negdje sam pročitala da u produženju ove faze pomaže uzimanje kompleksa B vitamina i folne kiseline koje i uzimam već više od 3 mjeseca.
Zanima me da li je ovoliko trajanje lutealne faze doista problem pri ostvarivanju začeća i što poduzeti.

Unaprijed zahvaljujem.

Miro Šimun Alebić, dr. med.

POštovana,
prije daljnje eksplikacije problama insuficijencije žutog tijela predložio bih nešto puno učinkovitije, a to je da, ukoliko više od godinu dana bezuspješno pokušavate zanijeti, javite se u neku od klinika koje se bave tom problematikom na uvodnu dijagnostičku obradu kako bi se locirao problem i pristupilo njegovom rješavanju.

Nicol00

Postovani, inace imam neredovne cikluse. Par godina mi je menstruacijski ciklus trajao 60-90 dana. U zadnjih malo manje od godinu dana ciklus se skratio na 40-50 dana. Ovulirala sam 17.3. No menstruacije jos nema a ni naznake da bi ju mogla dobiti(inace me boli trbuh i grudi 2,3 dana prije). Zanima me dali je moguce da lutealna faza traje dulje od 14 dana zbog produljenih ciklusa i koliko najdulje moze trajati ili je najvjerojatnije u pitanju trudnoca? Bila bih vam zahvalna na odgovoru. Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lutealna faza ne može trajati dulje od dva tjedna. Folikularna faza je promjenjivog trajanja. Savjetujem test na trudnoću.