mamografija

Hasna

Poštovani, dobila sam prvi nalaz mamografije, pa bih vas zamolila da mi ga pojasnite. U nalazu mi piše sljedeće: ˝Palpatorno, nalaz uredan. Na kompresiju iz obje mamile dobije se bjeličasti iscjedak.
Na snimcima obostrane mamografije inhomogeno zasjenjenje dobro razvijenog žljezdanog parenhima sa naglašenim fibroznim crtežom i ponekom manjom okruglastom sjenom u sklopu FC mastopatije.
Rtg. znakova susp. fokalnih promjena i patoloških mikrokalcifikata se ne uoči.
Kontrolna mamografija za godinu dana.
BIRADS 3

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan nalaz primjeren vašoj dobi.

Ljubicica988

Postovani,
Moja mama je radila nalaz mamografije (mama je 1956 godiste), te nalaz glasi ovako:
Obostrano prevalira sitnozrnasta galndulo fbrozna struktura dojki pretezito u gornjim vanjskim segmentima. Sigurnih izolovanih area u smislu maligniteta niti patt mikrokalcifikata danas se ne vidi. Aksile bez danas vidljivih uvecanja limfonoda. Po ARC skali BI Rads L3/D3.
I kada se javila svom porodicnom ljekaru, s nalazima mamografije uputula je hitno na ultra zvuk s naznakom BI RADS 3.
Molim Vas mozete li mi rec da li je nesto opasno u pitanju ?
Hvala unaprijed.
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

BiRADS3 zahtjeva daljnju obradu. Za početak UZV dojke. Javite se na forum o dojci.