mikrocistični jajnici i trudnoca

-preplasena-

Poštovani dr.!!!
Imam jedan veliki problem!!!
Strašno se bojim!!! Bila sam kod ginekologa i utvrdio mi je da imam mikrocistične jajnike.
Inače, imam 24 godine i 3 godine sam u braku!!!!
Imam neredovite menstruacije. Ranije sam bila kod jedne ginekologice, i ona mi nije ništa govorila da imam mikrocistične jajnike nego mi je samo dala neke tablete da pijem bez objašnjenja!
Nakon toga sam otišla kod privatnika koji mi je napravio pregled.
Ovo piše u nalazu:
Gen nalaz u rodnici uredna sekrecija.
Portio konična epitelizirana. Uterus u avf, malen, tvrd, gibi, neosjetljiv.
Adnexa obostrano naznačena.
UZV/VS: uterus malen uzv homogen s edometrijim uk debljine 8mm. Lijevi jajnik mikrocističan mjeri 43x24mm, a desni isto mikocističan mjeri 45x27mm.
Douglas slobodan.

Da li je taj nalaz strašan i da li ću moći ostati trudna??? Jako se bojim da neću moći zatrudnjeti!!!
Molim Vas za Vaše mišljenje!!!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to Vam ne mogu odgovoriti da li ćete zatrudnjeti. Svakako mislim da za početak trebate napraviti spolne hormone. Nakon uvida u Vaš hormonski status moći ću Vam nešto više reći. Svakako je dobro ako ne kanite sada trudnoću nakon hormonske obrade da počnete uzimati kontraceptive.
Savjetujem da pročitate naše postove na temu policističnih jajnika.

-preplasena-

I da.
Napravila sam nalaze štitnjače i hormona, i svi u granicama normale!!!
Svi su bili uredu!!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako su spolni hormoni uredni ne vidim razloga da danas sutra ne ostanete trudni.

-preplasena-

Napravila sam nalaz: t4 i TSH i uredni su.
te sam napravila nalaz štitnjače koji je isto uredan!!!
Samo, ne znam da li je najveći problem to što mi mjesečnica nije redovita. Imam ju 2 mjeseca zaredno uredno i onda mi izostane
po 2,3 pa čak i 4 mjeseca.
Također, ginekolog mi je preporučio terapiju najprije Dabroston 10 dana pa onda Klomifen, ali nije mi objasnio zašto te dvije terapije.
Što se time dobiva. Znam da mi potakne mjesečnicu, mislim dabroston, a klomifen, za što je on?????
Što se time postiže????
Ja u velikom strahu nisam uzela terapiju, jer jednostavno nisam bila spremna na sve to. Ali sada bih htjela zatrudnjeti.
I također mi je preporučio da mi suprug napravi spermiogram.
Što bi mi bilo sada najbolje učiniti!
Kojim redosljedom????

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nalazi sponih hormona su Vam uredni. Niste mi rekli da želite trudnoću, onda je protokol liječenja sasvim drugačiji.
Svakako da suprug mora napraviti spermiogram Što se tiče Duphastona odgovor znate. A što se tiče Klomifena to je lijek koji služi za izazivanje ovulacije. Uglavnom se uzima od 5. do 9. dana ciklusa. Vaš glavni problem je anovulacija( izostanak ovulacije). Sa time lijekom se to potakne i uglavnom dolazi do razvoja jednog ili više ovulacijskih folikula. Stoga smatram da je ovaj način koji Vam je preporučio Vaš ginekolog sasvim ispravan.

-preplasena-

Puno Vam hvala na savjetima i odgovorima!!!!
Sada ću, kroz neko vrijeme otići kod ginekologa, i reći mu da sam sigurna da želim ostati trudna i da učini sve što treba!!!!
Lijep pozdrav, u nadi da ću ostati trudna i da će sve biti u redu!!!
Javit ću se!!!!

jama

poštovani dr.
imam neredovite mjesečnice te sam bila na pregledu kod ginekologa i rekla da bih željela trudnoću
dr. mi je rekao da imam mikrocistične jajnike
nalaz :
Genitalni nalaz/unulipara, u rodnici pojačana žučkasta sekrecija. Portio konična zahvaćenja manjom "E".
Utereus u avf malen, tvrd, gibljiv, neosjetljiv. Adneksa obostrano naznačena.
UZV/VS: utersu normalne veličine uzv homogen s endoemtrijem uk debljine 7mm
Oba ovarija mikrocistična, lijevi mjeri 37x25mm, a desni 43x26 mm. Douglas slobodan
Dg. PCO Adipositas. Amenorrhoae sec.
dobila sam terapiju duphaston 2x10 mg/10 dana - nakon koliko dana barem otprilike se dobije mjesečnica, ako sam ja shvatila da je ovaj lijek za to?
i Arilin rapid vag 1x1/2 dana
učiniti spermiogram kod partnera.
Možete mi malo pojasniti nalaz što to sve znači. Da li je to jako veliki problem u smislu željene trudnoće. Što dalje učiniti?
Također smo kod partnera učinili spermiogram i sve je u redu.
Nakon toga mi je ginekolog rekao da mu se javim s nalazima.
Što učiniti dalje, što Vi mislite na nalaz.
p.s. oprostite na greškama u nalazu ako je nešto krivo napisano.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se o policističnim jajnicima i anovulacijskim ciklusima.
Prvo i osnovno morate smršaviti i početi se intenzivno baviti sportom, prestat pušit i konzumirati alkohol ako to činite.
Dakle tijelo morate dovesti u idealno stanje
Dalje, nakon Duphastona bi menstruaciju trebali dobiti nakon 7-10 dana od zadnje tablete.
Sugeriram daljnje obrade, spolne hormone, prohodnost jajovoda, cervikalne briseve za početak uz OGTT.

blejzibu93

Postovana,
Imam 20 godina i studentkinja sam.Prije mjesec dana bila sam na ginekoloskom pregledu.Dva mjeseca prije pregleda imala sam tamno prljanja po prestanku menstruacije.Utvrdjeno je da imam mikrocistican jajnik.
Ovako pise na nalazu:Uterus u RV prazan velicine 34x50x41 endometrijum 6,3.D.O. blize uterusu 34x19mm mikrocistican L.O.33X20mm sa folikulom 17.U.c.D. se ne prikazuje slobodna tecnost.
U vagini tamno prljanje,cervix konican sa rubnim crvenilom,uterus u RV,gladak,pokretan,adnexa neosjetljiva.
Dg.MTG disfunctionalis
Pila sam 10 dana Primolut Nor tablete 2x1.Nakon toga kroz par dana sam dobila menstruaciju.Trebala sam da uradim polne hormone,ali nisam,Uradicu ih u toku sljedece menstruacije.Znam da mi ne mozete nista vise reci jer nemate uvid u hormone.
Mene zanima da li ovakva situacija smanjuje mogucnost da kroz par godina ostanem u drugom stanju?Jos cu vam se javiti kada dobijem nalaze hormona.Jos da napomenem da su mi menstuacije redovne,na svakih 30 dana,nemam problema sa aknama,tezina normalna.
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana na osnovu nalaza, redovitog ciklusa, vodećeg folikula na uzv-u, mislim da ne bi trebali imati problema danas sutra.
Ali svakako napravite spolne hormone.

blejzibu93

Postovani,
Uradila sam polne hormone za vrijeme 3 dana menstruacije:Nalaz je sljedeci:
LH 5.0
FSH 6.1
Progese 0.79
Prolaktin 197
Estradiol 42.48

Sta mi savjetujte da uradim?Ja sam Vam vec jednom pisala i objasnila svoj problem.
Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se svakako o disbalansu. Lh ne smije biti viši o fsh. Estradio je nizak.
Mislim da se radi o anovulacijskim ciklusima, te disfunkcijskom krvarenju.
Nadam se da će vam ginekolog propisati oralne kontraceptive jer to je terapija za vaš poremećaj.
Danas sutra promjene će se na taj način regulirati.

blejzibu93

Hvala Vam na odgovoru.
Vi ste napisali da LH ne smije biti visi od FSH,sto kod mene nije slucaj.Meni je LH nizi od FSH,da li to mijenja dijagnozu?Koliko vremenski traje lijecenje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Previdio sam vrijednost lh. Dakako da mijenja stvar. Nalazi su uredni.
Svakako savjetujem kroz par mjeseci oralne kontraceptive za regulaciju ciklusa.

blejzibu93

Hvala Vam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Sanja88

Poštovani,
Već godinu i pol ne mogu ostati trudna i nakon izvršenog pregleda kod ginekologa i hormonskih pretraga liječnik mi je postavio dijagnozu:
Mikrocistični jajnici i ciklusi bez ovulacije, te je predložio stimulaciju ovulacije po izvršenom HSG.
Ovo su moji hormonski nalazi:
3.dan ciklusa: S-T3=1.64, S-T4=116, S-TSH=2.05, S-FSH=6.51, S-LH=3.86, S-Progesteron=2.37, S-Estradiol=127, S-Prolaktin=331, S-Testosteron=1.69;
11.dan ciklusa: S-FSH=6.51, S-LH=3.86, S-Estradiol=127;
12.dan ciklusa: S-LH=7.3, S-Estradiol=221;
22.dan ciklusa: S-Progesteron=47;
UV nalaz 27.dan ciklusa: Endometrijum 612, konture pravilne; Ovarijum dex: 33x27 mikrocističan, Ovarijum sin: 32x25 mikrocističan, Uterus 50x30x25
Čitam već danima po internetu i pokušavam da shvatim na osnovu čega je utvrdio da nemam ovulaciju i nisam uspjela. Naime, vidim da su mi LH, FSH i Estradiol niski 11 i 12 dan, ali zar i ne bi trebali biti pošto su meni ciklusi redovni na 30-31 dan, te bi i sama ovulacija trebala biti oko 17-18 dana, ili griješim? Sve pišem kao neko ko je mnogo čitao o svemu ovome i ko je mnogo zabrinut, pa bi voljela ako mi Vi možete ovo rastumačiti i pomoći da shvatim šta je problem?
Unaprijed zahvalna!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema nalazu spolnih hormona mislim da se ne radi o anovulacijskom ciklusu.
Svakako savjetujem hsg i spermiogram te uzv folikulometriju kroz jedan ciklus.

Sanja88

Još samo jedna stvar, da Vam napomenem da je na posljednjem redovnom ginekološkom pregledu u decembru 2013.godine, 17. dan ciklusa folikul bio 14 mm, dok je u junu 2013.godine pri redovnom ginekološkom pregledu, 13.dan folikul bio 20 mm. Možda je dijagnozu postavio na osnovu ovih nalaza?