Mogucnost vanmatericne trudnoce?

AndreeaG

Postovani doktore,
Veoma sam zabrinuta i bila bih jako zahvalna ukoliko bi mi pomogli sa svojim strucnim savjetom.
Naime, 38 mi je godina i prije par dana radila sam test i bio je pozitivan. Zadnja menstruacija je bila 24.05 a ovulacija (po nekoj mojoj procjeni 07.06 kada sam i zatrudnila). Voljela bih zatrudniti jer do sada nisam bila u mogucnosti zbog posla kojeg radim. Isla sam jucer na vaginalni UZ i doktorica nije nasla trudnocu, najglasila je da je jos uvijek rano i da ne vidi nista. Cudno mi je bilo jer po mojoj nekoj procjeni trebala bih biti u 5tom tjednu (3 tjedan nakon zaceca) kada se donekle moze uociti bar gestacijski mesak. Debljina endometrija je 9mm, desni jajnik ob (sto nisam uspjela razumjeti sta znaci?) dala mi je da radim betu i rezultat je 65,9 i opet ponovo za 2 dana da bi se iskljucila mogucnost vanmatericne trudnoce. Nemam nikakvih posebnih simptoma osim sto su mi grudi natekle i bole me (tu i tamo) i imam povisenu temperaturu (37,1-37,3). Nemam mucnine niti bilo kakve druge promjene, osim ponekog blagog bola u donjem dijelu ledja i materici (osjecaj da jajnik zateze i bocka ali ne jako), nemam zelju za hranom, naprotiv jako slabo jedem. Bojim se vanmatericne trudnoce jer sam prije 8 godina imala kiretazu, pusac sam i iskreno ne znam u kakvom su mi stanju jajovodi i jajnici jer neko vrijeme dugo nisam posjecivala ginekologa.
Voljela bih znati da li ima vece mogucnosti za VM trudnocu s obzirom da nemam neke posebne simptome i da mi je beta HCG jako mala?
Hvala Vam unaprijed!

AndreeaG

Jos samo da naglasim da je doktorica rekla da sam vjerovatno kasnije zanjela (sto je meni pomalo cudno s obzirom da odnose nisam imala nakon ovulacije) i da ukoliko primjetim bol u stomaku ili krvarenje odmah idem na hitnu... Do sada nisam imala nikakve jake bolove niti bilo kakvo krvarenje kao ni implantacijsko...
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoću je moguće ultrazvučno vidjeti sa 5 tjedana amenoreje (3 tjedna nakon oplodnje). Prvo se vidi gestacijski mjehur bez odjeka za plod. Tada je razina beta hcg-a 1000-1500 (ispod te razine trudnoću nije moguće ultrazvučno vidjeti). Nakon oplodnje jajne stanice dioba i razvoj zametka se odvija u jajovodu 3 - 5 dana, zametak u maternicu stiže 100 do 120 sati od oplodnje, no niti tada se ne implantira odmah, nego je 2 do 3 dana u fazi orijentacije. Tek nakon implantacije moguće je dokazati beta hcg u krvi. Prosječno udvostručenje vrijednost beta hcg-a je 31 sat. Kod izvanmaternične trudnoće beta hcg se ne udvostručuje takvom dinamikom. Mislim da je prerano da bi se moglo zaključiti da li se možda radi o izvanmaterničnoj trudnoći. Svakako ponovite betu za dva dana kako vam je savjetovala doktorica. Tada će sve biti puno jasnije.

AndreeaG

Hvala Vam puno na odgovoru doktore.

AndreeaG

Postovani doktore,
Danas sam radila ponovo Beta HCG i nivo je spao i iznosi 57,6. Doktorica je rekla da je najvjerovatnije rijec o biohemijskoj trudnoci i da bih trebala prokrvariti u sljedecih dan-dva sad jer mi ponovo nista nije vidjela preko UZ. Nadam se da necu imati problema sa daljim planiranjima trudnoce nakon ovoga...
Hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Nažalost izgleda da je tako. Ovo ne bi trebalo imati nikakav utjecaj na iduće trudnoće. Drži se kako je najveća stopa gubitka trudnoće u razdoblju predimplantacijskog embrija i u ranoj fazi implantacije (biokemijska trudnoća). Čak oko 50 - 60% trudnoća u tom periodu ne uspijeva. Gubitak kliničkih trudnoća iznosi 10 - 15%.

IvaLu

Postovani,
Zadnja menstruacija mi je bila 20.06,nakon izostanka menstruacije urinski test je pozitivan.Nakon 10ak dana sam prokrvarila,na uzv se nista ne vidi u maternici.Jucer radena beta koja iznosi 280,na vaginalnom ultrazvuku u maternici se nista ne vidi,dok se u jajniku vidi zuto tijelo.Sutra ponovno vadim betu no stalno je prisutno krvarenje i grcevi u donjem dijelu trbuha poput jaceg menstrualnog.Postoji li mogucnost izvanmatericne trudnoce?LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti beta hcg-a su preniske da bi se ultrazvučno vidjela trudnoća. Tek kod vrijednosti oko 1500 moguće je uzv verificirati urednu trudnoću. Serijskim praćenjem beta hcg-a (svaka dva dana) vidjet će se da li on: 1. uredno raste (udvostručava se), što ide u prilog urednoj trudnoći 2. stagnira ili nedovoljno raste što može značiti vanmaterničnu trudnoću ili 3. pada što znaći da je vjerojatno došlo do spontanog pobačaja.

IvaLu

Hvala na odgovoru.Nazalost beta je sa 287 u dva dana pala na 278 te sam hospitalizirana zbog promatranja.Sumnja je i dalje na izvanmatericnu trudnocu,ima nesto slobodne tekucine koja se vidi na uzv.Bolovi su u vidu grceva te je krvarenje povremeno.Tek nakon dva dana se ponovno vadi beta a do tada je terapija mirovanje.

Ivo Balenović, dr. med.

Promatranje dinamike beta hcg-a je jedini način da se ustanovi o čemu se točno radi.

IvaLu

Hvala jos jednom na odgovoru.Vrijednost bete nakon dva dana je sa 270 oala na 107,sutra se ponavlja uzv.Da li mislite da ce biti moguce da ce se to samo rijesiti bez operacije ili ce ona ipak biti nuzna.Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Prema nalazima bete operacija neće biti potrebna. Treba samo pratiti nalaze.

IvaLu

Danas je beta 55 sto znaci da se smanjuje svaka dva dana.Ukoliko beta dodje do 0 da li je to znak da se sve samo rijesilo i da vise nema opasnosti ili je i nakon toga potrebno daljnje nadziranje.Hvala Vam puno na odgovorima!

Ivo Balenović, dr. med.

Kad beta dođe na nulu više nisu potrebne nikakve kontrole.