Moj peti kralježak

cicvaratarana

Poštovani,
imam 30 godina i u trećem sam mjesecu trudnoće. Težina normalna, sve je u redu, nemam nekih poteškoća osim strašnih bolova u donjem dijelu kralježnice. Prije 15 godina slomila sam peti kralježak. Još tada me je liječnik na Rebru upozorio da bih zbog toga mogla imati poteškoća u trudnoći i prilikom poroda. Bolovi su svakodnevni i cjelodnevni. Trenutno koristim kosmodisk pa mi to malo olakšava kretanje i sjedanje. Moja ginekologinja je rekla da se pomirim s tim da će to boljeti... (?) Zanima me kakve to posljedice donosi kasnije, da li je to indikacija za carski rez, kako si mogu pomoći i da li postoje šanse da to prestane ili će trajati i poslije? Tek sam u trećem mjesecu trudnoće i bojim se što donosi ostalih šest i vrijeme nakon poroda.
Hvala, Tara

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da bi za svoje tegobe bilo uputnije konzultirati ortopeda ili fizijatra.
Što se tiče poroda, ako je zdjelica siužena na ulaznom dijelu svakako da u obzir dolazi carski rez. Ipak mislim da kod prijeloma petog lumbalnog kralješka ne dolazi do "narušavanja" porođajnog kanala te vjerujem da ćete ići u normalan vaginali porod.