Nalaz brisa cerviksa

Vedrica

Poštovani,
u 36tj.trudnoće sam te sam podigla nalaz brisa cerviksa na kojem piše KVASCI. Zanima me treba li se liječiti i da li je opasno za bebicu pri porodu.
Takoder sam radila i urinokulturu koja je sterilna.
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije opasno. Svakako savjetujem korišćenje antimikotike lokalno, tj. vaginalete.

Vedrica

Zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

KarlaS

Dobar dan! Nakon lose pape cin 1, promjene povezane s upalom, promjene povezane s hpvom napravila sam cervikalne briseve. Inace imam visoko rizicni tip hpva. Rezultati briseva su pcr: klamidija ureaplasma i mikoplasma neg. Kultura: fiziološka mikrobita rodnice
Mikroskopski preparat: Viđeno je dosta polimorfonuleara, laktobacteria i epitelnih stanica. Zbog velikog broja polimorfonukleara preporučujem obradu urogenitalnog sustava.

Molim Vas za tumacenje, nakon lose pape sam upucena na bris, sve moguce briseve sam uradila sto bi bila daljnja obrada. Kako nije izoliran ni jedan uzrocnik iz briseva od cega su ti leukociti? Jel mogu biti od hpva? Da li mi treba terapija? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

U pitanju je upala. Možda se radi o bakteriji koja nije analizirana. HPV ne povisuje leukocite.

KarlaS

Hvala na odg!
Kako je moguce da ni jedna patološka bakterija nije izolirana, jel moguce posto je samo fizioloska flora porasla na agru jel moguce da je jedna od tih bakterija postala oportunist?

Dr mi je rekla da je to cervicitis posto osjecam tupu bol u rodnici prilikom pritiska (npr kad sjedim) i dala polyginax.
Je li to dovoljno ili da se za svaki slucaj pokrim jos sistemskim antibiotikom sirokog spektra ili sa doksiciklinom u slucaju da je perzistentna klamidija koja nije pcr izolirana jer je dugogodisnja? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Polygynax je sasvim dovoljan. Upalu mogu uzrokovati i bakterije koje normalno žive u našem organizmu. Najviše ovisi o imunitetu.