Nalaz hormona stitnjace

Ive89

Moze li misljenje na nalaz (bez terapije), sve je u referentim vrijednostima ali nzn dali je omjer jednih naspram drugih optimalan:
TSH 3.60 (0.27-4.20)
Ft3 5.0 /3.1-6.8/
Ft4 15.3 (12-22)
Anti TPO <25.2 (do 60)
Anti Tg <10 (<115)

UZV Stitnjace:
DR velicine 4.7x1.3x1.2cm
Istmus debljine 0.2cm
LR velicine 4.0x1.3x1.1cm
Odjelci oba reznja izoehogeni,uglavnom homogeni. Stitnjaca uredne veličine i ehostrukture.
P.s. pitam Vas za misljenje jer dva doktora imaju razlicito misljenje na nalaz.
Imam 29god.a simptomi koje imam su neredoviti ciklus,oskudne i kratke M (2 dana), suhoca kose i koze, hladnoca... poslana od strane ginekologa na vadenje hormona štitne nakon sto sam izvadila i spolne hormone. Zanima me Vase misljenje na navedene hormone i dali smatrate dali za takve hormone potrebna terapija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale. Nema potrebe za terapijom.

babylips83

Postovani dr,
Molim vas za pojasnjenje. Naime prije 4 mjeseca sam radila hormone štitnjače i rezultati su bili sledeci:
Tsh 5.16
Ft4 14.4

I zbog toga me ginekolog uputio kod endokrinologa. Ona mi je "napamet" dala dijagnozu thyreoiditis autoimmunis, iako nisam radila anti tpo, nego joj se samo tako "cini" te je rekla da bih mogla piti neke tablete kako bi mi se regulirale vrijednosti. Ja nisam zeljela piti to jer imam redovite menstruacije i nemam nikakvih smetnji vec sam samo regulirala ishranu i pocela vjebati (pocetna kilaza 60 kg, 162 cm) a i doktorka mi je rekla da MORAM da smrsam.. jos mi je kazala da imam inzulinsku rezistenciju.. uglavnom juce sam ponovo vadila nalaze i ovi su rezultati:
Tsh 3.01 (0.27-4.20)
T4 105.4 (66-181)
Anti tpo At 17.1 (0.0-34.0)

Glikemija 4.8 (4.1-5.9)
I kks mi je sve u referentnim vrijednostima.
No ona opet inzistira da ja imam thyreoiditis autoimmunis a dopuna dijagnoze je hypothyreosis subclinica.. i savjet "REDUKCIJA TJELESNE TEZINE"

Molim vas kazite mi da li imam razloga za brigu, s obzirom da su mi svi nalazi ok i ne planiram jos trudnoću s obzirom da znam da tada TSH treba biti ispod 2.5
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale. Kada ćete zatrudnjeti dobiti ćete odgovrajuću terapiju, ukoliko bude potrebno. Nema razloga za brigu.

lela21

Poštovani,

u 10 sam tjednu trudnoce i dobila sam sljedece nalaze:

(S) Tireotropni hormon (TSH)* 1.61 mIU/L 0,35 - 4,94 CMIA
(S) Trijodtironin, slobodni (FT3) 4.10 pmol/L 2.43 - 6.01 CMIA
(S) Tiroksin, slobodni (FT4) 11.85 pmol/L 9.01 - 19.05 CMIA
(S) Antitijela na tireoidnu
peroksidazu (TPO)
0.45 kIU/L < 5.61 CMIA
(S) Tireoglobulinska antitijela
(Tg-At)
4.80 H kIU/L < 4.11 CMIA

Da li je normalno tj u granici normale sto je Tg poviseni odnosno 4.80? Da li moze imati kakav stetan utjecaj na trudnocu? Ovo mi je prva trudnoca i imam 26 godina.

Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, neće imati štetnog utjecaja na trudnoću, ali savjetujem pregled endokrinologa.