Nalaz spermiograma

demaraveo

Poštovani,
nalaz spermiograma koji sam dobio pokazuje neke slabosti pa me zanima kakve su mogućnosti za prirodnu oplodnju i koliko su nalazi zapravo loši?
Nakod 6 dana apstinencije rezultati su bili:
Volumen 4,5 ml
pH 9
Koncentracija 13,8/ml
Ukupan broj 61,9
Likvefakcija normalno
Vitalnost 67
Pokretljivost
brzo progresivni 49
sporo progresivni 8
stacionarni 3
nepokretni 40
Građa
normalni 44
patološki oblik glave 35
patološki oblik vrata 4
patološki oblik repa 17
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ima šanse za oplodnju prirodnim putemBlago je promjenjen. Neka partner uzima selen, zink, profertil tbl i sl. pa će mu uskoro biti i normozoospermia.

demaraveo

Poštovani,
sada sam ponovio nalaz i nakn 4 dana apstinencije rezultati su bili:

Volumen 3,5 ml
pH 8
Koncentracija 18,1/ml
Ukupan broj 63,4
Likvefakcija normalno
Vitalnost 57
Pokretljivost
brzo progresivni 46
sporo progresivni 6
stacionarni 3
nepokretni 45
Građa
normalni 59
patološki oblik glave 33
patološki oblik vrata 2
patološki oblik repa 6

Od referentnih vrijednosti malo odstupa koncentracija spermija, no ono što više odstupa je vitalnost (57)
U međuvremenu sam bio kod urologa i dijagnosticirana mi je varikokela 1. stupnja te preporučena operacija.
Supruga nije za to da idem na operaciju, a i sam nisam siguran jer su rezultati operacije različiti.
Što preporučate dalje? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam već: Što se tiče varikokele to morate razriješiti s urologom.

demaraveo

Hvala. A je li nužno operirati varikokelu ako to ne želimo nego bi htjeli odmah na neki od postupaka za MPO?
Pitam s obzirom da ginekologinja inzistira na operaciji varikokele i neda uputnicu za daljnje pretrage dok to ne rješim. A iskustva s operacijom varikokele su različita i ne jamči se nikakvo bitno poboljšanje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Po meni ne treba inzistirati s operacijom jer je pitanje što ćete postići time.