Nalazi hormona

sigurnost

U ciklusu koji je bio 35 dana, nalazi svih hormona su unutar referentnih vrijednosti. Krv je vađena 3 i 21 dan ciklusa. Zanima me ovo za 21 dan - progesteron je 2,41 ug/L. Vrijednost za ovulaciju je 0,121-12,0, a za luteinsku fazu 1,83-23,9. S obzirom na duljinu ciklusa, taj dan sam vjerojatno ovulirala. Da li je ovo preniska vrijednost za ovulaciju ili je u redu ili nešto treće? Pitam prije nego odem liječnici, da znam, a s obzirom na godine (40), da li možda to znači da mi hormonalni status nije povoljan za zatrudnjivanje ili?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u ciklusu koj je trajao 35 dana, 21. dana je vjerojatno došlo do ovulacije. Tek nakon ovulacije počinje pojačano lučenje progesterona, što znači da bi bilo bolje da je progesteron određen nešto kasnije. Pitanje je da li je prilikom mjerenja ovulacija već nastupila. Ipak i ovaj nalaz, iako na donjoj granici, nalazi se u granicama normale.

jana_zg_84

Poštovani molila bih Vas tumačenje nalaza hormona. 33 su mi godine, redovne menstruacije 26-28 dan (nikad nisu kasnile te svaki mjesec osječam ovulaciju) no ne dolazi do trudnoće već 6 mjeseci. Na UZV pregledu prošli mjesec viđen vodeći folikul. Hormoni rađeni 5 dc i ovulaciju sam imala 14 dc. Čini se da je ovulacija bila "žešća" jer sam osjetila laganu bol.

Nalazi hormona:

AMH: 34.5 (0.5-52.5)
slobodni testosteron: 9.8 (0.7-9.9)
TSH: 1.91 (0.55-4.78)
T4: 17.8 (11.5-22.7)
T3: 4.7 (3.5-6.5)
LH: 4.9 (sredina folukularne faze 2.1-10.9)
FSH: 9.2 (sredina ff 3.9-8.8)
testosteron: 3.0 (0.4-22.6)
estradiol: 239 (sredina ff 99-448)
prolaktin: 178 (71-566)
DHEAS: 11.1 (0.6-7.2)
androstendion: 10.1 (0.7-12.9)

Brine me visoka vrijednost FSH, dali to upućuje na nisu rezervu jajnika? No AMH mi se ćini dosta visok za moje godine.
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti FSH u folikularnoj fazi su do 12,5, tako da je razina FSH uredna, a to potvrđuje i uredna razina estradiola (hormona jajnika). AMH govori u prilog optimalne plodnosti. Povišene su vrijednosti DHEAS-a što se može naći kod pojačanog rada kore nadbubrežne žlijezde i policističnih jajnika. Savjetujem pregled endokrinologa.

jana_zg_84

Poštovani! Zahvaljujem na odgovoru! Dali povišeni DHEAS može smetati začeću? I dali on može biti povezan sa stresom?
Naime u mjesecima prije vađenja krvi sam imala puno stresova (karcinom u obitelji, problemi na poslu) te sam primjetila da sam dobila prištiće po licu koje uvijek dobijem nakon nekog velikog stresa. U poslijednih 6 mjeseci sam smršavila 10 kg (promjenom prehrambenih navika, izbacivanjem šećera i sl.) no još moram toliko (BMI mi je 28) te kad se "pravilno" hranim nemam problema sa tenom. U prošlosti su već sumljali na policistične jajnike jer sam znala tako iznenada dobivati prištiće nakon ispitnih rokova i sl. (ništa strašno no znali bi odjenom buknuti) no uvijek je ultrazvuk i nalaz hormona pokazivao sve uredno te su mi rekli da tako reagiram na period nakon stresa (kao neki PTSP). Sad su mi prvi puta vadili DHEAS.

Ivo Balenović, dr. med.

Pojačano lučenja hormona nadbubrežne žlijezde je povezano sa stresom. Povišena razina DHEAS-a uzrokuje pojačanu dlakavost i akne. Savjetujem da se javite endokrinologu radi obrade i terapije Svakako treba ponoviti analizu hormona.

Hiroshi

Poštovani, pokušavam otkriti razlog pojacanog ispadanja kose i pojave alopecije. Imam 49 godina. Molim Vas za komentar rezultata spolnih hormona:
-estradion: 108
LH: 9
FSH: 22.1
Prolaktin: 29,8
Testosteron ukupni: 1.3
Testosteron slobodni: 9
SHBG: 123
Andronstendion: 6.7
DHEAs: 3.1
Unaprijed se zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iamte povišene vrijednosti androstendiona (ukoliko je nalaz u ug/L) što može biti uzrok Vašem problemu. Savjetujem pregled endokrinologa i određivanje vrijednosti hormona štitnjače.

korisnica1

Poštovani,
pijem lindynette vec godinu dana.Nedavno sam vadila krv 5.dan ciklusa i nalaz je sljedeći: LH 11.63 (2.4-12.6), FSH 5,69 (3.5-12.5), prolaktin 1018*(102-496),prolaktin nakon taloženja 920*, estradiol 317.4 (98.1-571), shbg >200 (26-110), ukupni testosteron 1.920 (0.29-1.67), andronstendion 10.34* (1.05-8.38), 17 oh progesteron 6.88*(0.30-2.42) DHEAS 7.69(4.02-11.0), TSH 7.769* (0.34-5.60), T4 159.26*(78-157), FT4 14.20 (7.90-14.40), T3 2.25(1.34-2.73), FT3 6.42* (3.80-6.00)... Prije godinu ipo dana prije nego sto sam pocela piti tablete nalaz je bio gotovo identican osim stirnjace koja je bila uredu i shbg koji je bio normalan no normalno je radi kontracepcije da je porastao.. LH je bio 6.43 a FSH 4.79 (treci dan ciklusa), tada sam napravila pregled kod dva ginekologa i nisu mi ustanovljeni policisticki jajnici. O kakvom poremecaju mi ode mogao biti rijec i ne bi li mi kontracepcijske tablete koje prije nisam pila trebale taj disbalans stabilizirati? Hvala i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da uzimate kontraceptive, nalazi spolnih hormona nisu vjerodostojni. Spolni hormoni se trebaju odrediti u prirodnom ciklusu. Obzirom da nalazi prolaktina i hormona štitnjače nisu u fiziološkim granicama savjetujem da se javite endokrinologu.