neredovni ciklusi

ancetod

Postovani,
48 godina. Ciklusi postaju neredovni. U 05 mj sam imala neprsnuti folikul i nisam dobila, pa prepisan mi je primolut. Danas mi je 40 d.c I jos nisam dobila. Gyn je na odmoru, ali obzirom na skorasni slucaj, rekla mi da opet uzmem primolut jer je hormonski disbalans. Moje pitanje je – obzirom da nisam imala uzv pregled, da li je primolut neophodno resenje ili mogu cekati da ciklus dodje prirodno (posto nisam pristalica hormonskih preparata).
Hvala I pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete pričekati da menstruacija nastupi prirodnim putem, samo što tada ne možemo znati kada će nastupiti, te postoji mogućnost obilnijeg krvarenja.

ancetod

Hvala na odgovoru. Ali obzirom na dob, da li ima opravdanost uzimanje gestagena i koliko dugo u kontinuitetu? Recimo, kolegici je njena gyn rekla da pusti da sve ide prirodnim putem.

Ivo Balenović, dr. med.

Kod izostanka menstruacije u Vašoj dobi primjena gestagena je opravdana. Uzimaju se tijekom 10 dana, a dva do tri dana nakon prestanka uzimanja terapije trebalo bi nastupiti krvarenje.

ancetod

Moja greska-nisam dobro postavila pitanje. Mislila sam koliko mjeseci (grubo) u kontinuitetu mogu da se uzimaju a da nemaju negativni uticaj na dojke, trombozu, glikozu itd.

Ivo Balenović, dr. med.

Uobičajeno je tijekom 3 mjeseca, od 15. do 25. dana ciklusa.

ancetod

Nisam htela uzimati primolut dok nisam uradila uzv dojke.
Izmedju ostalog (mikrocisticne promene), u nalazu se kaze "laka distorzija mamarnih struktura" zbog cega sam dalje upucena na mamografiju, da bi se dobio bolji pregled promena.
U medjuvremenu, imajuci u obzir ovakav nalaz i moje gyn stanje, koliko je bezbedno da uzimam primolut 10 dana 2x1?
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno ga možete uzimati. Ne može se ništa loše dogoditi.