Neuredni ciklusi

mateaaaa

Poštovani,

Od početka menstruacije ( a imam ju vec nekih 3 i pol godine - trenutno imam 18 godina) imam problem s neurednim ciklusima. Većinoom variraju izmedju 30-40 dana, ali se prosli mjesec dogodilo nakon 48 dana. Zadnja menstruacija je bila 25.9 i trajala je do 3.10 (traje mi 9 dana), i danas, 21. dan ciklusa, ja sam ponovno dobila. Dali je to nesto lose ili se ne trebam brinuti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da se radi o anovulacijskom ciklusu, pcos-u.
Savjetujem preled i uzv.

mateaaaa

Pozdrav doktore, opet vam pisem..
Imala sam menstruaciju 25.9 pa 15.10 pa sam danas ponovo dobila (10.11) i svaki put traje po 9 dana, sad ne znam koliko ce trajati ali vjerojatno isto toliko.. dali je moguce da mi se menstruacija pocela regulirati, te da ce mi ciklusi sada biti normalni, ili je to neki poremecaj?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam u prošlom pitanju. Javite se ginekologu čim prije.

Doroteich

Poštovani doktore, molim Vas za mišljenje!
12.4. doktorica mi je ustanovila da imam cistu na lijevom jajniku, te mi je pripisala tablete duphastom. Odredila mi je terapiju ovakvu, na dan kada dobijem menstruaciju morala sam odbrojati 12 dana i početi piti tablete( ujutro i navečer) 10 dana i onda sam za dva dana dobila menstruaciju. Tako sam pila 3 mj. Otišla na pregled i rekla je da je za sad sve uredu. nakon toga trebala sam dobiti menstruaciju 16.8 ali kasnila je 7 dana. Zatim sam iducu trebala dobiti 25.9 ali dobila sam ju 12.9. Iducu sam trebala dobiti 15.10 dobila sam 1.10. A ovu zadnju sam trebala dobiti 1.11 ali dobila sam ju 28.10 i sada je imam vec 2 tjedna. Krvarenje nije obilno, vec je normalno. Molim Vas za cijenjeno mišljenje! Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam, možda se vratila cista ili se radi o upali, endometriozi, pcosu. Svakako posjetite svoju doktoricu opet.

Doroteich

Poštovani, gore sam navela svoj problem, te sam otisla na pregled kako ste mi savjetovali. Doktorica mi je rekla da se cista nije do kraja ocistila. Dala mi je ovu terapiju, od 14.11. sam navečer popila jednu tabletu Duphaston i rekla je tako piti do 25.11. znaci 12 dana ujutro i navečer, te da ce mi menstruacija stati kroz 3-4 dana. Kada prestanem piti 25.11. da ce doci kroz 2 dana i onda da cu imati 7 dana i odma kada zavrsi da dodem na pregled. Meni se menstruacija smanjila ali ne i skroz stala. U jednom trenutku u danu mi se zna malo iscjediti. Medutim od danas 22.11 pocela sam imati normalno krvarenje. A prema njezinim rjecima trebala mi je stati kroz 3-4 dana i trebala sam ju ponovno dobiti 28.11. Što biste mi savjetovali? Zabrinuta sam u vezi ove situacije, hvala na razumijevanju!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite Duphaston kao što vam je savjetovala vaša liječnica.

blue55

Poštovani,

pišem Vam jer sam pomalo luda od svojega problema a moju ginekologicu nije briga (jedva čeka da se riješi svakog pacijenta). Inače imam cikluse od oko 35 dana +/- 3 dana, no kada pogledam cjelokupnu sliku moji ciklusi mogu biti od 27 - 50+ dana.. i to moju dragu doktoricu ne zabrinjava.. sada (27.11.) još nisam dobila menstruaciju, a zadnja mi je bila 24.9. napravila sam test za trudnoču i negativan je.. plus stalno osjećam tupu bol u desnom jajniku koja je jednom kulminirala da sam završila na hitnoj (naravno rekli su da je sa jajnicima sve u redu, da nema cista niti ičega). Dajte mi molim vas recite moguće razloge tako neredovitih ciklusa i te tupe boli u jajniku (ako je u biti na uvz-u sve u redu).. ne znam više što bih.. imam 24 godine, i sigurno želim planirati trudnoću u budućnosti i bojim se sad već za vlastitu plodnost.. koji testovi mogu otkriti još što meni je?
hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakle radi se o oligomenoreji. Svakako je nužno napraviti 9.dan ciklusa UZV pregled. Svakako savjetujem napraviti 2-5-dan ciklusa spolne hormone i hormone štitnjače.
Ciklus regulirati prema nalazima spolnih hormona uz oralne kontraceptive ili gestagene preparate.

blue55

Hvala puno! Samo da vas pitam za bol u jajniku koju sam spomenula, čime ona može biti uzrokovana (rekli su mi u bolnici za postojanje mikrocisti koje se ne vide ili možda kamenci koje sam išla provjeriti na uvz abdomena i sve je čisto)? A ako ne smijem piti kontracepciju radi migrena sa aurom, onda je riješenje ovo drugo koje ste naveli?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mikrocistični jajnici ne bole.
Možda se radi o upali jajnika, upali u mokraćnom sustavu, problemi s probavom.
Zaista previše stvari dolazi u obzir. Odavde ne mogu znati.

Doroteich

Postovani, gore sam navela problem. Menstruaciju sam dobila 28.10 i do danas ju imam. Doktorica je rekla da kad krenem piti duphaston 12 dana da ce mi menstruacija stati kroz 3-4 dana meni nije stala nego se smanjila. Za par dana sam opet dobila normalno krvarenje.Pila sam do 25.11 te je ona rekla da cu dobiti kroz 2 dana, ali cim sam prestala piti tablete odmah 26.11 sam dobila jace krvarenje te je ona rekla da ce mi trajati 5-7 dana, ali meni dode da me boli trbuh ili jajnici. Bojim se da ne iskrvarim. Danas je 3 dan kako imam menstruaciju. Molim vas za savjet, jer ste do sad uvijek bili u pravu. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nećete iskrvariti. Sutra će vam već polako prestajati menstruacija.

Lilaaa

Pozdrav. Imam 19 godina i menstruacija mi je uvijek bila redovna , do prije neki dan. Zadnja menstruacija je bila 04.11. i onda se 24.11 javilo krvarenje prvo u vidu grudvica , a zatim se nastavilo kao menstruacija .. i trajalo je 5 dana , a inače kad dobijem traje 3 dana .. Zanima me ima li razloga za brigu , jer je ovo prvi put da mi je ciklus poremecen , a uvijek je sve bilo uredu tj.od 13 - e godine kad sam prvi put dobila .. Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Sve je to normalno.

Doroteich

Poštovani doktore, opet ja. Bili ste u pravu menstruacija je zavrsila kako ste rekli. Otisla sam na pregled, za sada se je sve ocistilo i uredu je. Doktorica mi je dala piti duphaston rekla je da ce mi time regulirati menstruaciju. Dala mi je terapiju, na dan kada dobijem menstruaciju moram izbrojiti 12 dana i početi piti 10 dana te ce za 2 dana opet doci. I tako 3 mj. Samo me sada zanima prema ovome ce mi ciklus biti 19 dana, a zasto mi nije slozila da bude 28? Ili tako treba biti. Puno hvala! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Duphaston uzimajte od 16.do 25. dana ciklusa. Mislim da se niste dobro sporazumjeli sa svojom doktoricom.

Doroteich

ocito smo se krivo sporazumjele, sad sam malo zbunjena.. mozete mi reci od kojeg datuma da krenem piti, menstruaciju sam imala od 26.11. do 1.12. Hvala!!

Ivana_Maj

Poštovani, imam 26 godina. Zbog neredovitih ciklusa , napravila sam pregled,uzv, hormone jajnika…, nemam policistične jajnike. Što se tiče ciklusa, nikad nisu bili uredni (osim kad sam prije nekoliko godina koristila kontracepciju). Doktorica mi je prepisala Duphaston, od 11. dana ciklusa, 16 dana, 2X1 tbl. (ponoviti 3 mjeseca) i rekla mi da ću nakon nekih 2 – 3 dana (možda koji dan više) dobiti mjesečnicu. Ovo je prvi ciklus da sam ih pila, prošlo je već 10 dana od zadnje tablete, i nisam dobila mjesečnicu. Danas sam napravila kućni test i nisam trudna. Što mi preporučujete za dalje (s tim da ne bih htjela opet koristiti kontracepciju)?