Nije došlo do ovulacije, LH povećan?

LauriniaDea

Poštovanje
Imam 35 godina, redovne menstruacije prosjek 27 dana.
Hormoni 3.dan ciklusa uredni, potvrdio ginekolog.
LH trakice detektirale povećanje LH -a 13.dan i 14.dan. Sluz.
Ultrazvuk 13 dan kaže da se ne vidi dom folkul i da nema vidljive tekućine od pucanja. Nije ni ginekolog siguran da li ga ne vidi ili ga nema veličina 2 cm što bi po riječima 13 dan i povećan LH trebao pokazati
Odnosne bez zaštite imala sam sve dane ovulacije
Da li je moglo ne-doći do ovulacije, bez obzira na LH, uredni hormonski nalaz?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da je ovulacija bila.

LauriniaDea

Hvala doktore, i ja mislim da je bila, osim LH-a ja sam istu i osjetila. Ostaje pitanje /nije toliko bitno, više znatiželja/ zašto nije vidljiv folikul, pa sam probala na netu naći d li je moguće da do ovulacije dođe ali sa folikulom manjim od 2 cm, i da li je takav zreo za pucanje i adekvatan za oplodnju?
Moj doktor kaže da ako do trudnoće ne dođe ovaj mjesec , da ćemo krenuti sa folikulometrijom (ovaj UZV bio je u sklopu red ginek pregleda)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako se slažem s mišljenjenm vašeg liječnika. Idući postupak UZV folikulometrija.

LauriniaDea

Ipak sam dobila menstruaciju na 28.dan i ciklusa sad...
Doktore, mene brine zašto nije došlo do začeća, naime ovulacija je bila, imali smo nezaštićen odnos u sve dane ovulacije, hormonski nalaz i ginekološki nalaz ok...? Koji bi mogao biti razlog?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebate napraviti pravu i ozbiljnu obradu. Uzroci su mnogostruki nekad se nađu a nekad se uzrok nikad ne nađe.
Savjetujem sve spolne hormone, AMH, hormone štitnjače, ogtt, cervikalne briseve, prohodnost jajovoda, spermiogram. Za početak.

LauriniaDea

Slažem se. No moj ginekolog smatra da nisu za sada potrebne dodatne pretrage, već da čekamo par mjeseci (eventualno folikulometrija UZV), po principu "probajte nekoliko mjeseci rijetko to ide iz prve".
Kod koga mogu ići da napravim ove pretrage, a da ne plaćam privatno? Da li mogu to u nekoj ustanovi u Zagrebu?
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako imate redovite i nezaštićene odnose godinu dana i ne dolazi do trudnoće, u tom slučaju se započinje s obradom.
Obrada se radi samo uz uputnice vašeg primarnog ginekologa.

LauriniaDea

Danas sam 6.dan ciklusa.
Rađena je folikulometrija.
Nalaz više foliklula - ja sam vidjela 2-3 na snimci, od kojih je najveći cca 8 mm u desnom jajniku, nešto manji u lijevom. Kaže dr taj u desnom bi mogao postati vodeći-
Naručena sam ponovo za petak.
Pitao me ginekolog za visinu prolaktina, nalaz od prošlog mjeseca bio je uredan prolaktin.Znam da ću u petak znati više, no šta Vi mislite doktore o veličini folikula na 6.dan ciklusa,?
Hvala, pozdrva

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mislim ništa. Još su inaktivni. UZV folikulometrija se ne izvodi prije8-9 dana ciklusa.

LauriniaDea

Danas 9 dan ciklusa.
Vidljiva su dva folikula: jedan u desnom i jedan u lijevom jajniku, po 10mm svaki. Sa time da dr kaže da je desni izvjesnije da bi mogao biti vodeći jer ovaj u lijevome ima malo izduženi oblik.
Nije bio rječit, naručio me za ponedjeljak ponovo. Po njemu, ovo je ciklus u kojem bi se mogla desiti ovulacija.
Da li je rast ok za te dane ciklusa?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U redu je. Treba pratit njihov rast. Pozdrav.

LauriniaDea

Poštovanje

Danas ponovo radila folikulometriju ( 15.dan ciklusa), vidi se žuto tijelo i malo tekućine u douglasu.
Znači - ovulacija je bila, za mene dobr vijesti.
Kako prošli mjesec sam imala povećanje LH-a. ali nisam imala dom folikul, da li znači da prošli mjesec nisam imala ovulaciju?
Kako znati za idući mjesec da li će ovulacije biti ili ne; da ne idem svaki mjesec na foliklometriju?
LH test mi se čini nepouzdan..
hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probajte LH trakice idući ciklusa ako en zatrudnite.

LauriniaDea

Dobra večer

Molim vas mišljenje obzirom na moje prethodne postove.
Zadnja menstruacija 10.01.2015
Imala sam nezaštićen spolni odnos sa ejakuliranjem unutra, 18.01.
Bili smo na putovanju u drugoj vremenskoj zoni do 21.01
Menstruacija mi je trebala doći 08.02 ili 09.02 (ciklus 29 dana) = nije došla. Grudi su mi bolne, nabrekle i teške, i to unazad 15-ak dana.
Svojedobno mi je ginekolog rekao da sačekam tjedan dana kašnjenja menstruacije, pa da mu se javim, što namjeravam u ponedjeljak.
Imam osjećaj da sam trudna - no 8.dan ciklusa je bio odnos, zar nije to prerano za plodne dane (obzirom na nedavnu folikulometriju koja kaže da je ovulacija 13-15.dan).
Ove dane radim test za trudnoću.
Molim za misljenje, hvala, pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odnos je bio 9. dan ciklusa. On već spada u plodne. Napravite test.

LauriniaDea

Poštovanje

Napravila sam 14/02 test na trudnoću i pozitivan je.
Ginekolog me naručio tek 04.03 kada sestra kaže da se vidi plod - ranije ne treba (?).
Da li je možda trebalo ranije da mi ginekolog potvrdi trudnoću?

Dakle imam nekoliko pitanja - dok čekam:

Uzimam folnu kiselinu, 5 mg / 1 x dan. Da li bi trebala početi prenatal tablete? Što mi vi sugerirate dok čekam odlazak ginekologu od event . suplemenata koje bi trebala uzimati?
Imam jedan zub za vaditi - nije hitno, no kada bi mogla to riješiti da ne ugrozim trudnoću?
Imam bjelkasti gusti iscjedak bez mirisa, da li je to normalno ili bi trebala se javiti ginekologu?
Imam povremene lagane grčeve, kao menstrualne, i osjetim lagano stezanje kao maternice - da li je to normarno?

Imam 37 godina, prva trudnoća.

Hvala puno!
Lp
LauriniaDea

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba ništa osim folata. S obzirom na smetnje, godine, paritet sugeriram da se prije javite na pregled. Treba napraviti krvnu sliku, urinokulturu, briseve cerviksa, i početi s terapijom gestagenima.

LauriniaDea

Poštovani

Zadnja menstruacija 11/01/2015; pozitivan test na trudnoću 14/02; Bila sam 04/03 kod ginekologice, uredno potvrđena trudnoća putem UZV+uredni srčani ritam, plod 1,5 mm; prema njoj je 8+2; a meni je tada prema izračunu bilo 7+2.
Kaže da je plod nešto veći za svoju dob...
***
Imam pitanje: kaže da imam zavaljenu maternicu, teško je našla sa UZV bebu, pozvala je jednu stariju doktoricu na ispomoć, što bi to značilo?
Do sada mi to nikad nitko nije rekao; ali ta starija kaže da je sve ok da ne brinem.
***
Dala mi je da vadim razne pretrage, no nisam vidjela da je vađen HCG - da li je to uobičajeno da se ne vadi?
***
I da - još jedno pitanje, najvažnije: prije tjedan dana izbio mi je herpes na usnici, imam ga inače jako često, 5-6 x godišnje...Da li je to opasno za bebu, kako da spriječim - sada sam uzelu Ortisovu matičnu mliječ za imunitet.

Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Maternica je prema straga. Ako je na uzv sve u redu i plod je vitalan ne trebate brinuti. Herpes na usni ne smeta plodu.