nuhalni nabor

Vedrana

Poštovana,
Molim vas za objašnjenje.
UZV dob 12+2/7 - nuhalni nabor 4,2, te mali hygrom vrata. Kakve su šanse da se trudnoća uredno i normalno završi? Šta znači hygrom vrata?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Nuhalni nabor i higrom vrata predstavlja akumulaciju limfne tekućine u vratu fetusa. Kod ovakvog se nalaza treba posumnjati na nekoliko fetalnih nepravilnosti:
1. kromosomske abnormalnosti koje se isključuju kariotipizacijom fetusa (rana amniocenteza, punkcija plodove vode),
2. u slučaju urednog nalaza tijekomtrudnoće moraju se raditi pažljivi i detaljnji ultrazvučni pregledi
3. tijekom drugog tromjesečja svakako učiniti fetalnu ehokardiografiju, kako bi se isključio postojanje srčane anomalije fetusa
4. nalaze upotpuniti učinkom cervikalnoh obrisaka kako bi se isključila infekcija.
Tijek trudnoće ovisi o rezultatu učinjenih pretraga o kojima ćete se informirati kod nadležnog liječnika. Puno sreće u nastavku Vaše trudnoće.

Vedrana

Zahvaljujem se na Vašoj poruci, te Vas molim za slijedeće:
da li bi Vašoj pacijentici savjetovali prekid trudnoće, te koliko u postocima ima otprilike šanse da se rodi zdravo i živo dijete. I koliko je štetno po dijete ova stresna situacija i situacija koja će se nastaviti do kraja trudnoće.(neizvjesnost, strah i dr.) Moram priznati da sam van sebe i da nemogu normalno funkcionirati.
Unaprijed hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U Vašem slučaju sve ovisi o nalazu kariograma fetusa, koji ukoliko je uredan može govoriti u prilog dobre prognoze. Ipak, i u slučaju urednog nalaza rane amniocenteze svakako bih savjetovala da da se učini redovito ultrazvučno praćenje i fetalna ehokardiograafija kako bi se otklonila sumnja na postojanje pridruženih malformacija (poput srčanih grešaka). Samo u slučaju prezentacije ovih nalaza mogu se predočiti izgledi za porod živog i zdravog novorođenčeta. Moram Vas ohrabriti da je mjerenje nuhalnog nabora subjektivno i da se ponekad mogu u mjere između dvaju kalipera uzeti plodovi ovoji što pridonosi subjektivnoj grešci pretraživača, te bih u Vašem slučaju zatražila konzultacijski pregled kako biste u samom polazištu anulirali ovu mogućnost. Razumijem Vaš osjećaj neizvjesnosti, straha i bespomoćnosti, te Vas upravo zato potičem da potražite drugo mišljenje liječnika koje će Vam na temelju ponovnog pregleda dati daljnje smjernice kako postupiti u narednom tijeku trudnoće.

Tina-Tina

poštovanje,u 13 tt izmjeren je nuhalni nabor od 6,5mm,sa 14 tt rađen CVS nalaz uredan ženski kariogram.u 19tt rađena fetalna ehokardiografija također sve uredno,sa 20tt anomaly scan sve u redu osim tog cističnog higroma koji mjere od 5-7mm ovisi kako koji doktor,svi mi kažu da je sve u redu i da će beba imati samo malo zadebljanje na vratu,čisto estetske prirode,mene zanima da li je nakon svih ovih urednih nalaza moguće da se sada u drugoj polovici trudnoće pojavi neki problem sa bebom ili je to sad zaista isključeno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana,isključeno je, što se tiče velikih kromosomopatija i grubih malformacija.

ivy1809

Poštovani,

jučer sam napravila UZV, trenutačno sam trudna 12 tjedana. kako mi je moja doktorica objasnila sada bi se trbao mjeriti nuhalni nabor. Medjutim, na samom ultrazvuku doktorica koja ga je radila nije nista spomenula, niti je ista vezano za nuhalni nabor navela u nalazima.. Rekla je da je sve u redu, a sami nalazi glase " U uterusu GV sa EO CRL=51 ( 11+6tj)
KČS poz.. Dali se iz toga može iščitati da je ve u redu??

unaprijed hvala na odgovoru..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, pretpostavljam da je vaša liječnica izmjerila nuhalni nabor ali ga nije napisala, jer da je zadebljan svakako bi Vam naglasila i uputila Vas na daljnju dijagnostičku obradu. Inače CRL : udaljenost tjeme- trtica je primjereno za trajanje vaše trudnoće.

pticicasaza

CRL je 59mm.

pticicasaza

Postovani, da li nuhalni nabor od 2,3 mm predstavlja los rezultat, starost trudnoce preko uzv je 12w2d, svi ostali rezultati uzv su u redu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Još je urednih vrijednosti. Svakako napravite kombinirani probir ili Double test.

Jelena31

Postovani!
Trudna sam 11tj. Jucer je na uzv doktor utvrdio nuhalni nabor 2.79 mm dali je to preko svih vrijednosti za tj.trudnoce?sto dalje ? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Povećan je. Napravite nifty ili harmony test ako ste u mogućnosti, a ako ne amnoicentezu.

Somnia17

Poštovani,
na pregledu u 11+ 5 tjednu trudnoće izmjeren je nuhalni nabor 1,66mm (veličina ploda: 4,4), a nakon tjedan dana (12+4) izmjereno je 1 mm (veličina ploda 5,4). Liječnici su imali teškoće u određivanju nuhalnog nabora zbog položaja ploda i nije bilo moguće nabor odrediti vaginalnim ultrazvukom, a vrlo su teško odredili i ultrazvukom preko trbuha. Možete li mi reći zbog čega je došlo do odstupanja u mjerama nuhalnog nabora i trebam li ponoviti mjerenje. Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kada se u prvom tromjesečju nađe nuhalno zadebljanje manje od 2,5 mm, nema rizika za nasljedne bolesti. Teško je reći zbog čega je došlo do odstupanja kod mjerenja, ali prema izmjerenim vrijednostima spadate u niskorizičnu skupinu. Preporučio bih radi Vaše sigurnosti da učinite rani kombinirani probir (uz ultrazvučne mjere i određivanje hormona).

Teja777

Poštovani,
Imam 27god i prvi puta sam trudna. Jučer mi je u 11+1/2tt izmjeren nuhalni nabor 2,32mm i odmah sam odradila kombinirani probir. Najviše me brine i postojanje nakupljene tekućine u bebinom trbuhu, doktor mi je rekao da bi NN i takav trbuh mogli biti indikator downa.. Planiram cim dobim nalaze kombi napraviti i harmony test. Ali me zanima i Vaše mišljenje. Tijekom uzv je doktor spominjao i zadebljanje 2,7mm, no na uputnici za kombi je napisao 2,32mm. Da li postoji mogućnost da će sve biti oke ili su velike šanse za neke abnormalnosti?
Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normalne vrijednosti nuhalnog nabor kod fetusa (11 do 13 tjedana) su manje od 3 milimetra. Veće vrijednosti upućuju na povećan rizik od kromosomopatija, no to ne znači da se radi o kromosomopatiji. Budući da je kod Vašeg djeteta NN manji od graničnog (2,32) mislim da će biti sve u redu. Ako želitie biti 100% sigurni uradite neku od neinvazivnih pretraga.

Ninaa1991

Poštovani,

U 11+5 tjednu trudnoce na podrucju bebinog vrata izmjeren mi je cisticni higrom 0,63cm. Obzirom na veličinu bebe veličina higroma čini mi se značajna. U srijedu sam naručena na Simphony test. Zanima me ako rezultati budu u redu što očekivati i poduzeti dalje te koje je vrijeme optimalno da se navedeni higrom povuče te sto ako se ne bude povlačio?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako rezultat bude uredan, za očekivati je da se higrom povuče. Ne može se znati u kojem vremenu.