Odgađanje mjesečnice kontracepcijskim pilulama

daykeeper

Dobar dan, imam problem u vezi kontracepcijskih pilula. Naime, moj decko zivi i radi u Nizozemskoj i odlucio je doci sada tijekom praznika u Hrvatsku. Prije godinu dana sam prestala uzimati Yasmin kontracepcijske pilule. Uzimala sam ih prije toga godinu i pol. Sada sam ih pocela uzimati nekoliko dana prije predviđene mjesecnice (mjesecnica je trebala nastupiti 18.12.) ali on je morao odgoditi svoj put u Hrvatsku za sijecanj sto znaci da cu vjerojatno dobiti mjesecnicu tada. Smijem li prestati uzimati Yasmin s obzirom da sam ga pocela uzimati prekjucer, znaci dvije tablete sam dosad popila ili trebam nastaviti uzimati ih do kraja? Takodjer me zanima koje su moguce posljedice odgađanja mjesecnice? Hvala i lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, tko Vam je savjetovao da počnete uzimati kontraceptive par dana prije menstruacije?
Svakako prekinite uzimati.
Kontraceptivi se počinju uzimati sa prvim danom menstruacije.

bbc

Poštovani,

Zanima me jedna informacija. Naime pijem kontracepcijske pilule yaz već godinu dana i hvala Bogu nikada nikakvih problema. E sad inače se bavim profesionalno plivanjem i imam važno natjecanje 23.12. i htjela bih da mi do tada menstruacija prestane. Međutim mjesečnica bi mi trebala doći tek 21. 12. jer uvijek i dolazi na 3 bijeloj tableti što znači da bi mi završila tek u subotu a ja natjecanje imam u petak i strašno mi smeta kad imam menstruaciju u to vrijeme.

Moje pitanje je ukoliko ne popijem posljednje dvije ružičaste tablete iz blistera namijenjene za danas i sutra hoće li menstruacija time doći ranije da bi mi ranije i završila i hoću li s time prouzročiti nekakve probleme svome tijelu? Ovo natjecanje mi je vrlo važno zato i pitam ovakvo pitanje u suprotnom nebi niti pomišljala.

Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete učiniti tako , ili da ne popijete zadnje četiti placebo tablete, te da odmah počnete sa novim blisterom. Na taj način nećete ovaj mjesec niti dobiti menstruaciju.

bbc

Poštovani,

Da vidim jesam li dobro razumjela. Znači propuštam 4 bijele placebo tablete i umjesto toga na dan kada bih trebala popiti prvu bijelu tabletu počinjem s novim blisterom?
Time će menstruacija za ovaj mjesec izostati, a znači li to da sljedeći mjesec normalno doći kao i do sada'?

I zanima me još pošto sam seksualno aktivna, hoće li to imati kakvoga utjecaja, tj hoću li i dalje biti normalno zaštićena kao i do sada ili obzirom na ovo odgađanje je potrebno koristiti dodatnu zaštitu( kondom) ?

Hvala Vam na brzom odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, dobro ste shvatila. Svakako da ste zaštićena i ovaj i drugi mjesec.

daykeeper

Nazalost, nisam vidjela vas odgovor. Mislila sam da se obavijest o odgovoru dobiva putem maila. Uzimala sam kontracepciju dosad, znaci ostalo mi je jos 6 tableta. Da prestanem danas ili uzmem sve do kraja? Nije mi nitko savjetovao uzimanje kontracepcije kako bih sprijecila menstruaciju, sama sam dosla na tu ideju. Sada vidim da je to bilo strasno neodgovorno i kajem se jer strahujem sto bi se moglo dogoditi.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , neće Vam se ništa dogoditi samo možete neuredno krvariti. Prekiniti uzimati pilule jer se one ne uzimaju na taj način.
Savjetujem da se u skorije vrijeme obratite ginekologu na pregled i savjet o kontracepciji, da se ne bi događale ovakve stvari.

daykeeper

Hvala Vam na brzom odgovoru. Prestat cu uzimati pilule i naruciti se kod svog ginekologa sto prije.

ribica01

Poštovani,

Zanima me kako mogu odgoditi iduću menstruaciju. Pijem kontracepcijske pilule Belara. Menstruaciju sam dobila jučer, a novo pakiranje pilula bih trebala početi uzimati od ponedjeljka.

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počnite piti u ponedjeljak novi blister. Nakon popijenog blistera ne radite pauzu nego 22. dan započnite s novim blisterom.

ribica01

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

zbunjena2011

Poštovani,

pijem kontracepcijske pilule Belara gotovo godinu dana i za dva tjedna bih trebala završiti s trenutnim pakiranjem i napraviti sedmodnevnu pauzu. No željela bih odgoditi menstruaciju tako da pocnem uzimati novo pakiranje odmah 22. dan. I sad sam malo zabrinuta hoce li to imati nekakav efekt na mene i moje zdravlje buduci da sam vec napravila to i odgodila menstruaciju prije 2 mjeseca?
Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema negativnih posljedica takav način uzimanja. Možete to napraviti.

zbunjena2011

Hvala lijepa!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Slaky1989rasho

Imam jedno pitanje. Imam neredovnu menstruaciju od kako znam za sebe, i ginekolog mi je preporucio da pijem logest kontracepcijske pilule. pila sam ih godinu dana pa sam pravila pauzu. Prije 6 dana sam pocela da pijem ponovo. Na prvi dan mesntruacije,pocelo je malo da krvari,prosli put sam dobila 18.01. pa sam pomislila da mi je opet poranila pa sam pocela da pijem tablete, medjutim od tog krvarenja vise nista nije bilo, nisam imala menstruaciju,ali imam simptome kao da treba svaki cas da krene. zanima me da li da prekinem da pijem tablete ili ne ? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prekinite.

Loreleii

Postovani,
Imam pitanje vezano uz odgadanje mjesecnice pilulama. Godinu dana sam pila Microgynon pilule, te mi je nakon njih ginekolog propisao Yasmin, zbog problema sa aknama. Prije 20 dana sam pocela piti Yasmin pilule, te mi je ginekolog rekao da novo pakovanje pocnem piti odmah nakon sto zavrsim sa pakovanjem Microgynon. Time sam odgodila menstruaciju. Danas pijem zadnju pilulu, te me zanima je li riskantno ako i ovaj mjesec odgodim menstruaciju i pocnem odmah sa drugim pakovanjem?
Unaprijed hvala