Odgoda menstruacije

Anonymous3

Poštovani,
Trebala bih odgoditi menstruaciju na desetak dana, koje tablete su najucinkovitije i kada bih trebala krenuti piti? Par dana prije menstruacije ili odmah prvi dan menstruacije? I kada mogu ocekivati ponovnu mjesecnicu nakon uzimanja zadnje tablete?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ili pilule s prvim danom menstruacije ili gestagene preparate nekoliko dana prije menstruacije. konzultirajte svog ginekologa za terapiju.

Delilah

Postovani,
Pijem Axiru 35 vec 7 mj, zanima me smije li se preskociti zadnje dvije tablete (20. i 21.tbl) kako bi uranila s menstruacijom radi pomicanja ciklusa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete preskočiti tablete ako želite raniji nastup menstruacije.

anči3119

Doktore, idem na putovanje 17.7., a mjesečnicu trebam dobiti 18.7. pa sam željela odgoditi na to vrijeme dok sam na moru. Danas sam bila kod ginekologa i rekao mi je da je bolje ubrzati mjesečnicu nego je odgoditi jer kada se odgađa svejedno zna biti krvi u manjim količinama.. s obzirom da sam došla pomalo kasno, doktor mi je dao dozu 3 dana po 3 tablete dnevno primolut nora i cardiopirin 3 dana jednu tabletu dnevno. Dakle rekao je da će primolut nor smanjiti stvaranje progesterona zbog čega se krv zgrušava, a s obzirom da je dao udarnu dozu 9 tableta u 3 dana (inače daje 5 dana da se pije) dao mi je i cardiopirin kao zaštitu jer on krv razrjeđuje. Dakle ako budem pila te tablete po propisanom, mjesečnica bi trebala doći ranije, 3-4 dana nakon što ih prestanem piti. Slažete li se vi sa tom metodom? Jer bila sam u dvije ljekarne u kojima farmaceutima nije bilo jasno što je doktor htio postići s time.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uobičajeno se daju gestageni (Primolut, Duphaston) tri dana prije očekivane menstruacije. Dokle god ih uzimate menstruacija neće nastupiti. Ne preporuča se udže od 10 dana. Dva do tri dana nakon prestanka uzimanja nastupa krvarenje.