Odgoda menstruacije i duphaston

anuk

Poštovani,
imam pitanje u vezi ubrzanja menstruacije. Naime, ciklus mi je prošli mjesec trajao 36 dana, a inače je redovan, a hormonska slika mi je uredna. Budući da je ciklus prošli mjesec duže trajao trebala bih dobiti sutra (18.8). Problem je što idem na ljetovanje, a ne znam hoće li mi i ovaj mjesec ciklus dugo trajati pa me zanima mogu li ja na neki način ubrzati menstruaciju tj. učiniti da dođe točno na vrijeme jer trenuto nemam nikakve simptome da bih trebala dobiti menstruaciju?
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne možete.

Poštovani,

trebala bih odgoditi menstruaciju u lipnju, koja bi se trebala dogoditi 04.06. Htjela sam u biti odgoditi ovu u svibnju kako ne bih morala taj ključni mjesec piti tablete i riskirati da odgađanje ne uspije. Dakle moje pitanje je sljedeće: ako ja ovaj mjesec (svibanj) budem uzimala te tablete za odgoditi menstruaciju npr. 8 dana, iduća menstruacija (llipanj) tkođer dolazi "odgođeno" za 8 dana odnosno po tom "novom" ciklusu ili dolazi kad je i trebala, 04.06.?

Radije bih uzimala ovaj mjesec da baš nemoram u lipnju kada mi je cilj odgoditi menstruaciju da mogu biti bez brige.

Već sam pila ove tablete jednom prije 5-6 godina, tada sam uzimala od 15.dana ciklusa do dana kada sam željela odgoditi (npr. 8 dana duže), po 2x1 tabletu. Vidjela sam ovdje na forumu savjete o uzimanju tek pred kraj ciklusa, da uzimam onda tako - pred kraj ciklusa pa do kada želim odgoditi?

Ispričavam se na nesprenom izražavanju, nadam se da ste me shvatili. Znači zanima me hoće li iduća mjesečnica nakon "odgode" u svibnju doći po novom ciklusu ili po starom (ne znam na koji način hormoni zaustavljaju ciklus pa niti kako se to odražava na buduće cikluse)?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruaciju odgađajte u mjesecu kojem vam treba a ne dva tri mjeseca unaprijed.
Konzultirajte svog ginekologa za terapiju.

Anabell*Anabell

Poštovani,
imala sam menstruaciju 11.06. i uvijek je redovita i desetak dana nakon prestanka menstruacije oko 30.06. sam pocela oskudno krvariti, kao smeđi iscjedak koji je trajao oko tri tjedna, a povremeno se pojavljivala i svježa krv i bila sam kod ginekologa 18.07.i dao mi je Duphaston 2x1 i rekao da ce krvarenje stati kroz 2-3 dana od uzimanja tableta međutim krvarenje se pojačalo i trajalo od 18.07. do 23.07., urednu sam menstruaciju trebala dobiti 11.7. međutim zbog tog oskudnog krvarenja koje je tad trajalo vjerovatno nije ni bila menstruacija...Sad me samo zanima koliko moram jos uzimati duphaston da sprijecim eventualno krvarenje kroz ovih desetak dana jer mi je ginekolog na godišnjem a ne bih htjela da opet pocnem krvariti zbog prestanka uzimanja tableta? Hvala unaprijed.

mirela001

Poštovani,
kako radimo na bebi u kolovozu sam menstruaciju trebala dobiti 12.08., kako mi se dr. vraća sa godišnjeg 16.08. predloženom mi je da ovaj mjesec pijem pilule da se dolazak menstruacije odgodi do iza 16.08., dobila sam rossane.
meni je prošli mjesec malo nakon ovulacije počeo smeđi iscjedak (nekad svjetliji nekad tamniji), tu i tamo neko krvarenje vidljivo na papiru pa mi je dr. dao duphaston da pijem 5 dana 2X1 da će to prestati i da ću onda za par dana dobiti menstruaciju, međutim ja sam prokrvarila već treći dan kako sam ih pila i prestala piti jer sam dobila.
dobila sam 15.07., točno 29 dan ciklusa, nije bila obilna ali eto recimo da je bila, ali to krvarenje traje još i danas (inače mi traje 3-4 dana), stalno je prisutno.
mene zanima dali je moguće da je to zbog pilula, jer inače su mi cklusi redoviti i normalni. prepala sam se da je možda počela menopauza pošto imam 42 i amh mi je nizak.
bila sam na uzv kada su mi davali duphaston i sve je u redu
puno hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za AnabellAnabell, prema navedenom vjerojatno je menstruacija bila od 18. do 23.7. Ne znam da li postoji mogućnost trudnoće, ali ne morate više uzimati Duphaston. ako postoji mogućnost trudnoće učinite test.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se zbog uzimanja pilula poremetio ciklus. Bilo bi dobro d odredite hormonski status.

vanac

Poštovani,

21.07. sam popila zadnju Yaz tabletu, a pila sam ga neprekidno sigurno 6-7 godina.

S obzirom da nam je vjenčanje bilo 18.11., a to su mi bili "krizni dani" za dobiti mjesečnicu (trebala je doći 20.11.), ginekolog mi je prepisao recept za Dufaston.
Pila sam ga 2 puta dnevno, od ponedjeljka 13.11. do subote 18.11.

Iduću mjesečnicu nakon Dufastona sam dobila u četvrtak 23.11., do 25.11., no krvarenje je bilo jako slabo.

S obzirom na uzimanje Dufastona, nisam mogla sa sigurnošću procijeniti kada sam imala zadnje plodne dane i ovulaciju.
Po mojoj procjeni su mi bili ovaj sada tjedan.
Ciklus mi nakon prekida sa oralnom kontracepcijom od ovog ljeta traje 28/29/30 dana.

Htjeli bi poraditi na proširenju obitelji.

Kada sam svoga ginekologa pitala za savjet o trudnoći, rekao mi je da pričekam i da si dam vremena od dva mjeseca da mi se ciklus unormalizira s obzirom da sam zbog vjenčanja pila Duphaston upravo zbog odgode ciklusa.
Kažem, Duphaston sam pila 6 dana, samo radi sigurnosti da mi od "pred-vjenčanog stresa" mjesečnica ne bi slučajno uranila 2 dana i došla u subotu na dan vjenčanja...

Što vi mislite o tome (njegovom odgovoru)?
Da li bi bio problem da dođe do trudnoće?
Unatoč njegovom odgovoru, mi se "nismo baš čuvali" ovaj zadnji tjedan kada mislim da su mi bili plodni dani...
Koji je Vaš savjet, ima li to veze?
Kada možemo krenuti sa planiranjem trudnoće?

Nadam se Vašem što skorašnjem odgovoru i unaprijed zahvaljujem.

Lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga da bi bilo problema s ostvarivanjem trudnoće. Budući da imate redovite menstruacije, imate i ovulacije. Planirajte odnose u vrijeme plodnih dana. Tek ukoliko nakon godine dana redovitih odnosa bez zaštite ne dođe do trudnoće parovima se preporuča obrada u smislu steriliteta..

Antonija185

Postovani doktore,

Moja ginekologica mi je, zbog nastojanja da ostanem trudna, prepisala duphaston da pijem od 15.-25.dana ciklusa.medjutim bas u tom periodu mi menstruacija nikako nije dosla te mi je rekla doktorica da popijem tjedan dana duphaston da dobijem menstruaciju,tako je i bilo.potom skoro 3 mj nisam imala, i onda kad sam ju dobila sam ih pila od 15.-25. D.c. (10.11. Sam dobila mengu i 25.11. Pocela s uzimanjem tableta tih 10 dana). Sada mi vec cetvrti dan, doduse danas najmanje nekakav nazvala bih iscjedan ide, kao pocetak menstruacije ali nikako da dodje ona prava menstruacija i sada ja ne znam da li da kao prvi dan ciklusa raunam prvi dan tog nekakvog icjetka ili da cekam pravu menstruciju? (Pila sam godinama yaz tablete i sad skoro godinu dana ih ne pijem te se ne stitimo od tada, doktorica je rekla kako nemam ovulaciju.) Lp i isprike na dugom tekstu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pričekajte pravu menstruaciju. Savjetovao bih da 3. dan ciklusa učinite hormonsku analizu.

Brinetaaa123

Dobar dan. Zapocela sam sa uzimanjem duphaston 10mg tableta kako bih odgodila menstruaciju. Zapocela sam pitu tablete 6.7. Menstruaciju bih trebala dobiti 10.7. Postiji li mogucnost da mi menstruacija ipak dode? Ginekolog mi je rekao da zapocnem 6.7. I koliko dugo smijem koristiti tablete?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god uzimate duphaston, menstruacija neće nastupiti. Možete ga uzimati tijekom 14 dana.