omeksan i uloziv cervix

nikyyy

Postovani dr. Trenutno sam u 24.tj,trudnoce,ovo mi je 4. Prijasnje trudnoce uredne i porodi na vrijeme. Zadnji nalaz mi je cervix skracen,smeksan i uloziv za prst. Mirovanje i Mg. Molim vase misljenje ovog nalaza i sto stvarno smijem a sto ne i dali su odnosi dopusteni. Nije mi radeno mjerenje cervixa sondom,vec vaginalni pregled i obican uzv,s bebom je sve u redu. Unaprijed puno hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalaz je uznapredovao na vratu maternice. Morate napraviti KKS, crp, urinokulturu, cervikalne briseve i UZV cervikometriju.
Tek tada mogu komentirati vaš nalaz.

nikyyy

Puno vam hvala. Neznam zasto mi moj ginekolog odmah nije napravio te pretrage koje spominjete nego je samo rekao mirovati i piti Mg. U utorak opet idem na kontrolu pa se jako bojim. Sto ako me opet ne posalje napraviti pretrage.....mislim nemogu ja to sama traziti od njega,nebi htjela da mislim da ga ucim poslu. Inace mi je vodio sve trudnoce i jako sam zadovoljna ali sad kad u ovoj nije bas sve "skolski" malo me strah. Vidjet cu u utorak sto kaze pa vas opet kontaktirati ukoliko cu opet trebati jos jedno misljenje. Jos jednom hvala i lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Te pretrage bih ja napravio svakako. ne mogu komentirati postupke drugih kolega.

nikyyy

Postovani dr. Evo javljam vam se ponovno za savjet. Bila sam na kontroli i nakon mj.dana nalaz je isti,znaci nema pogorsanja cime smo dr.i ja zadovoljni. Od navedenih pretraga koje ste vi preporucili jedino je napravio cervikalne briseve a nalazi su sljedeci:Chlamydia trachomatis DNA nije detektirana,Ureaplasma urealyticum nije izolirana,Mycoplasma hominis nije izolirana,i Fizioloska flora vagine:Mikroskopski preparat:vidi se 0-1 polimorfonuklearnih leukocita po velikom vidnom polju. Molim vase misljenje nalaza i vase misljenje o stupnju mirovanja s obzirom na omeksanost i ulozivost i dali su po vama odnosi dopusteni. Unaprijed puno hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o insuficijenciji cerviksa. Budite dalje pod pojačanim nadzorom i češće se kontrolirajte. Mirovanje i dalje.

nikyyy

Hvala puno. Ja sam u velikom strahu ali dr.me tjesi s obzirom da je 4.trudnoca nalaz nije tako dramatican pogotovo ako cu i dalje mirovati te se nada da cu izdrzati barem do 37.tj.ako vec ne duze. Osim Mg ne uzimam nikakvu terapiju pa me zanima dali bi po vasem misljenju trebala kakva terapija koja bi odrzala sto dulje ovakav nalaz da ne dode do pogorsanja.jos jednom veliko hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim. Od tješenje nema velike vajde.

nikyyy

Istina. Nema mi druge nego se paziti i nadati se da cu izdrzati do kraja. Hvala jos jednom

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

ananina30

Poštovani, molila bih Vaše mišljenje o slijedećem: Imam 32 god, trudna sam 19tj, prva trudnoća. Prije par dana sam oskudno prokrvarila, otišla na hitnu, nalaz kaže: cervix mekan, uloživ za vršak prsta, eritroplakija oko vanjskog ušća, kontaktno krvarenje. Cervikometrija: 4,04. Urađeni brisevi, uveden utrogestan 1x2, strogo mirovanje, kontrola za 3tj. Odmah iduci dan sam prestala krvariti.
Da li je ovo "stanje" opasno i razlog za veliku brigu, te da li je potrebno strogo mirovati u smislu da se ustajem samo na wc?
Puno Vam hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući. Potrebno je mirovanje, ali ne strogo. Izbjegavajte teže tjelesne napore i dizanje tereta. Krvarenje je bilo kontaktno, tj. nije povezano s trudnoćom. Eritroplakija oko vanjskog ušća znači da se tamo nalaze stanice (cilindrične) čije je normalno stanište unutar cervikalnog kanala. Pod utjecajem hormona one (cilindrične stanice) izlaze na površinu, oko vanjskog ušća i zato je to mjesto osjetljivije, jer nisu na svom prirodnom mjestu. To je fiziološka pojava i nije je potrebno liječiti. Cervikometrijom je izmjerena normalna dužina cerviksa.

ananina30

Puno Vam hvala na brzom odgovoru! Još čekam nalaze briseva, pa ćemo i eventualne promjene isključiti ili tretirati.
Još jednom Vam hvala!
P.s. često čitam ovaj forum, stvarno imam samo riječi hvale za Vašu ažurnost, stručnost i objektivnost te riječniku koji razumiju i oni koji nisu u medicini!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Hvala i Vama.