Oskudna menstruacija

Leptirica89

Poštovani,

Imam 24 godine i menstruacija mi je odavno redovna. Međutim, u zadnjih nekoliko mjeseci trajanje menstruacije se skratilo na samo 3 dana (prije je trajalo 5-6 dana),a krvarenje je jako oskudno. Zanima me sta moze biti razlog tome i da li ima razloga za brigu?

Unaprijed zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odavde ne mogu znati. Bilo bi dobro napraviti uzv i ev. hormonski status.

Mala zvijezda

Poštovani,

prestala sam uzimati kontracepcijske pilule ima dvije godine a pila sam ih 5 godina isključivo radi zaštite. Prije uzimanja pilula, mjesečnica mi je trajala 3-4 dana za vrijeme pilula i nakon korištenja, prethodne dvije godine, mjesečnica mi traje po 2 dana i još 2 dana iscjedka. Dobivam svaki 28. dan. (jednom godišnje zna se dogodit da mi dođe 30.dan). Osjećam izraziti PMS, pogotovo depresija, napuhanost, sve osim bolova. Jajnici me jedino zabole malo za vrijeme ovulacije, koju osjetim.

Zanima me Vaše mišljenje o oskudnoj mjesečnici, kao dodatno mišljenje. Moj ginekolog stalno govori da se ne opterećivam time jer je sve u redu iako hormone još nisam vadila, kao ostale nalaze. Također, majka mi je uvijek imala kraće mjesečnice a nikad problema.
Isto tako, ukoliko budem kontrolirala spolne hormone, koji dan moram i na koji način?
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Osobno također ne vidim problem. Dobro bi sredinom ciklusa napraviti UZV pregled (ovulacija, debljina sluznice endometrija)

dea26

Poštovanje,
ovako imam problem da mi je menstruacija zadnjih 6 mjeseci jako oskudna, dolazi točno na vrijeme ali traje 2 dana i to uz slabo krvarenje, a prije mi je trajala 4-5 dana s normalnim intenzitetom krvarenja, napravila sam sad pregled , ultrazvuk, papa test i spolne hormone i sve je u redu, ginekolog mi je rekao da imam predispoziciju da imam policistične jajnike a i već 9 godina imam problema sa štitnjačom, hipotireoza i znam da to može biti i od štitnjače jer mi ti hormoni nisu u redu iako sam pod terapijom. Sad me zanima dali postoji još neki pregled koji se može obaviti kod ginekologa da se utvrdi od čega bi to moglo biti ili je ovo dovoljno što sam napravila i to mogu pripisati štitnjači?

Hvala unaprijed happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sa ginekološke strane ne. Vjerovatno se radi o problemima sa štitnjačom.

dea26

Hvala na odgovoru happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

sb34

Poštovani, molim Vas mišljenje:
jučer, 24.05. sam dobila menstruaciju nakon 2 dana kašnjenja. Prošli mjesec je bila 02.04. i 24.04. (5 dana nakon rizičnog odnosa kad sam popila kombinacije pilula za hitnu kontracepciju). Inače traju 3-4 dana, a ciklus 26-29 dana. Ono što me brine kod ove menstruacije je smeđa boja. Jako je oskudna je, a većina izađe prilikom obavljanja nužde. Ovaj ciklus nisam imala odnose (osim oralnog i zadovoljavanja prstima). Da li je to normalno s obzirom na gore navedeno? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se nakon uzimanja pilula za hitnu kontracepciju malo poremeti ciklus. To vas ne mora brinuti.