Papa test

serena w

Poštovani, u ožujku ove godine bila sam na redovnom ginekološkom pregledu. Nisam imala nikakvih problema. Uzet mi je bris za papa test i 26.8. nazvala me med.sestra i rekla da u ljekarni podignem vaginalete Arilin rapid jer imam neku blagu upalu ništa strašno. No budući je prošlo već 6 mjeseci od uzimanja brisa, a ja nisam imala nikakvih tegoba, da li da uzmem te vaginalete ili da privatno napravim novi pregled? Ultrazvuk mi nije napravljen. Menstruacijski ciklus mi je uredan 27-28 dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite vaginalete a nakon terapije ponovite papa test.

sb34

Poštovani,
jučer sam bila kod ginekologa i radio mi je papa test. Bio je 19. dan ciklusa. Jutros sam, 17 sati nakon uzimanja uzorka, primjetila malo svijetle krvi. Budući da mi se nije odmah pojavila krv, nego tek idući dan, mogu li ipak to povezati uzimanjem uzorka?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je najvjerojatnije posljedica uzimanja papa testa.

Ichbin

Postovani.
Nakon 2 mjeseca sam dobila nalaz papa testa, trenutno nisam u mogucnosti otici ginekologu pa Vas molim da mi kazete koliko je moj nalaz los.
Uzorak Djelimicno prekriven leukocitima i razvucen u vise nivoa. Negativno na intraepitelu ili inazivnu leziju.
Fungi, oznaceno je i drugo ali tu ne mogu shvatiti sta pise.
Promijene na stanicama povezane s upalom, Cervistis i hiperkeratoza. Prije godinu na jednom papa testu je bilo oznaceno i promjene povezane s hpv. Poslije toga nije. Znaci li to da nemam hpv? Partner je uklonio moluske je li potrebma zastita kada ranice zarastu jer ja uzimam yasmin. Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Nema abnormalnih stanica, niti promjena povezanih s hpv-om, a to je najvažnije. Nađene su gljivice (fungi) zbog čega je došlo do upale. Savjetujem neki od vaginalnih antimikotika kako bi se izliječila gljivična upala.

Ichbin

Postovani hvala Vam. U medjuvremenu sam koristila probiotske vaginalete i ne osjecam da sada imam neki problem ali svakako cu poci ginekologu. Partner je prije nekoliko dana uklonio moluske spaljuvanjem, rekli su da odnose ne mozemo imati dok ne zaraste. Koliko tom metodom treba da zaraste i jos vaznije je li zastita bas neophodna kada zaraste ili mozemo bez?

Ivo Balenović, dr. med.

Zacijeliti bi trebalo za desetak dana, a nakon toga možete imati odnose bez zaštite.