pilula za dan poslije!

nilu

Poštovani!
30.09. imala sam nezaštićeni odnos. Sat nakon popila sam tablete i za 12 sati opet (po naputku doktora ).
Menstruaciju sam trebala dobiti 7.10. ali taj dan se pojavio samo gusti tamnosmeđi iscjedak koji se pojavljivao još 4 dana. Danas je 11.10. i još nisam dobila... da li je taj iscjedak bio menstruacija ili sam trudna! Molim brz odgovor. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne znam da li ste trudna. Napravite test na trudnoću. Najvjerovatnije se ne radi o menstruaciji.

sofa123

Postovani,

Zeljela bih Vas pitati kolika je stvarna opasnost pilule za dan poslije, da li je istina da njeni ucinci mogu dovesti do letalnih posljedica, te koliki bi bio minimalni dozvoljeni rok izmedju uzimanja dvije takve pilule? Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako govorimo o day after pilulama( escapelle, ellaone itd) nigdje nisam pročitao o letalnim ishodima.
Vi vjerovatno mislite na abortivne pilule(mifepriston)?
Day after pilule najviše 2x godišnje.

sofa123

Zahvaljujem na odgovoru, rijec je o day after pilulama. Da li u tom periodu od godinu dana vremenski razmak igra bitnu ulogu (npr.ukoliko drugu pilulu koristim mjesec dana nakon prve)? Ukoliko da, mozete li mi reci kolike su priblizno vece sanse od nekih ozbiljnijih posljedica s obzirom na takve manje vremenske razmaka? Jos jednom zahvaljujem!

styx

Poštovani, imam 25 godina i u zadnja dva ciklusa sam morala popiti hitnu kontracepciju (inače ne koristim kontracepcijske pilule već kondome). U prvom ciklusu sam popila Ellaone tabletu i menstruacija mi je kasnila 7 dana, a kako sam u međuvremenu otišla na ginekološki pregled saznala sam da imam (najvjerovatnije) hemoragičnu cistu na jajniku. Kada sam dobila menstruaciju, ona je bila dosta obilna i u komadićima. Nažalost, za vrijeme drugog ciklusa i u vrijeme plodnih dana desilo se da sam opet morala popiti hitnu kontracepciju, ovaj puta Escapelle (u međuvremenu je cista pukla). Menstruacija mi je tada došla 2 dana ranije i trajala nešto duže nego obično, također u komadićima. Inače imam redovite cikuse od 28 dana. Međutim i inače mi u ciklusima znaju biti ti "komadići" iako ne mnogo. Također su mi menstruacije dosta obilne. Zanima me da li sam si s time što sam popila hitnu kontracepciju 2 puta zaredom mogla poremetiti rad jajnika i da li sam time možda ugrozila mogućnost začeća u budućnosti? Sada bih treba dobiti menstruaciju 24.10. međutim nisam sigurna da li je došlo do ovulacije (inače su mi kod ovulacije napete grudi i iscjedak je proziran i ljepljiv, a sada je izostao i proziran iscjedak i napetost grudi). Također mi se javio rozkasti, svijetlo smeđi iscjedak (18. dan ciklusa) i to nakon spolnog odnosa. Papa test koji sam uradila prošli mjesec bio je uredan. Zahvaljujem na Vašem odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana sofa, dva put na godinu napisao sam misleći na npr. jednom u šest mjeseci. Nažalost ima žena koje to uzimaju i češće.
Svakako najopasnija posljedica prečestog uzimanja je artificijalni hormonski disbalans.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nadamo se da neće biti posljedica dugoročnih, a sa da after pilulama, radite to da jajnici nepravilno rade i radite hormonski disbalans, povećavate mogućnost cističnih tvorbi, remetite normalan ciklus.
Dakle pređite na hormansku oralnu kontracepciju.

milena-al

Postovani,
Zadnju menstruaciju sam imala 17.11, nakon toga, 25.11. imala sam polni odnos gde nam je pukao kondom i popila sam pilulu dan posle .02.12 sam pocela da krvarim sve do 15.12 kada mi je prestalo krvarenje.Sada ocekujem menstruaciju ali je nema,sta je u pitanju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je to probojno krvarenje krenulo i nastavilo se na menstruaciju.
Dakle mislim, premda ne mogu biti siguran da ste imali menstruaciju.

Lucky0013

Poštovani,

odnos sam imala 13.11. a 14.11. sam popila tablete za dan poslije lindynette 4+3. Dana 20.11. sam dobila menstruaciju, (moja je trabala redovno doći 29.11.). Danas je 02.12. znači da sam imala 5 dana kao klasično krvanjenje, a evo već 7 dana imam skroz smeđi iscjedak koji nikako ne prestaje... Da li se nadovezala menstruacija ili se trebam zabrinuti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je kao što ste napisali.

Mima_90

Postovani,
danas sam imala nezasticen odnos i partner je svrsio unutra. Nakon toga smo imali jos dva odnosa ali sa prekinutim snosajem. Ciklus u septembru bio 3.09; zatim 10.10; pa 9.11. Po proracunu su mi neplodni dani da li ima razloga za brigu? Ima li potrebe piti pilulu za dan poslije? Unaprijed hvala na odgovoru,lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neplodni su. Ne treba vam pilula za dan poslije.

Mima_90

Hvala Vam na brzom odgovoru i pomoci. LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim