Pilule za kontracepciju

Tanja37

Mene zanima da li je moguće da se posle prve popijene pilule osete neke promene. Ja sam sinoć popila prvu pilulu, i sad već nemam bolove u stomaku, a nema ni puno krvi. Da li je možda moguće da odma deluje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da uzrokuje na smanjenje krvarenja. To je prvi znak svakako.

Tanja37

Jasno mi je da utice na smanjenje krvi, samo bilo mi je cudno da vec posle prve popijene pilule moze doci do smanjenja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kako ne. Kod obilnih i neurednih disfunkcijskih krvarenja, pilule se koriste za zaustavljanje krvarenja i to vrlo uspješno.

Tanja37

Mene jos zanima da li moze stomak da se naduva od pilula, imam osecaj kao da su mi creva puna vazduha? Mnogo se plasim oko svega, sto se tice pilula. A takodje sam jos malo u strahu od trudnoce, poslednji odnos sam imala pre skoro dva i po meseca, i dobila sam vec dve menstruacije, ali citam svasta na netu o laznim menstruacijama, i onda me jos uvek drzi neki strah.. sad

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može biti od pilula. Ne radi se o trudnoći. Ne brinite.

Tanja37

I takodje se ponekad desi da mi idu kao one ljuskice od materice i ako je 15 dan koriscena pilula, a takodje mi ide i onaj braon sekret sa malo krvlju, za koji sam saznala da je normalan prvog meseca navikavanja na pilule, ali da li su i te ljuskice normalne, nema ih puno, ponekad primetim po jednu dve?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Pozdrav.

bonvivan

Poštovani, imam par pitanja vezanih za primjenu oralne kontracepcije i njenih eventualnih nus-pojava.
Naime, pila sam Diane 35 od jula prošle godine do mjesec dana unazad. Od oktobra mjeseca imam konstantne bolove u jajnicima (to je nešto kao osjećaj žarenja u jajnicima, pa me onda čitav donji stomak zaboli, nadujem se i donji dio leđa me boli) koji su se znatno smanjili u prošlih mjesec dana od kad ne pijem pilele za kontracepciju. Pomenuti bol sam povezivala sa Ureaplasmom Urealyticum, pa onda sa folikularnim cistama, ali sad je to riješeno.
Još da kažem da su mi svi nalazi dobri (cerviklani, vaginalni bris, urinokultura, ultrazvučni nalazi bešike, bubrega, jajnika, materice...).
Zanima me da li bi pomenuti bolovi mogli biti uzrokovani kontracepcijom, jer Diane su prilično jake, a meni su prepisane na osnovu hormonske slike koja je normalna, dakle nisam imala nikakvih problema (akne, neuredni ciklusi, nisam rađala, nemam hormonski disbalans...) da bi mi odmah dali Diane, ali...
Moj trenutni ginekolog preporučuje da pređem na Yasmin, jer ima manju količinu hormona. Obje vrste sadrže etinilestradiol (Diane 0.035, a Yasmin 0.030 mg), Diane sadrže 2 mg ciproteron-acetata, a Yasmin 3 mg drospirenona. Da li biste mi objasnili u čemu je razlika između ova dva hormona po kojima se razlikuju?
Da rezimiram, zanima me da li bi uzrok mojih problema mogla biti oralna kontracepcija.
Hvala i oprostite na podužem postu. pozz

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne, uzrok bolima u donjem trbuhu nije kontracepcija.
Gestageni u yasminu su novije generacije.

bonvivan

Hvala na odgovoru, lijepi pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

NiI2008

Postovani, nisam u mogucnosti da trazim odgovarajucu temu, pa bih Vas ovdje zamolila za par informacija. Bila sam na redovnom ginekoloskom pregledu, koji sam malo ranije obavila jer mi se s vremena na vrijeme javlja svrab na genitalijama. Nemam ni crvenilo, ni neke posebne promjene, taj svrab je kratkotrajan i u principu ga rijesim sama ispiranjem kamilicom. Kod ginekologa je proslo sve super, uredan pregled, ultrazvuk super i uradjen mi je papa test. Negativan je, ali je stepen cistoce 3, i stepen je rangiran od 1-3. Ginekolog mi nije nista prepisao, i uporno me ubjedjuje da mi je idealno sve i da dzabe ne bacam pare. Kod stepena cistoce ispod pise, Gardnerella vag.,Trichomonas vag., Fungi.,i ostalo...Kod mene nije nista zaokruzeno i on time opravdava to da ne trebam dalje da se lijecim. Kazite mi sta znaci to stepen cistoce 3 i da li bi mi Vi preporucili neku terapiju? Unaprijed Vam se zahvaljujem! Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nije ništa zaokruženo, ako je normalna flora rodnice uz bacilis vaginalis,bez upale, mješane flore ne treba vam nikakva dodatna terapija.

jovana 1991

postovani, pijem yasmin vec dve i po godine, kutiju zavrsavam u subotu i dobijam utorkom. ovaj mesec sam dobila dan ranije, u ponedeljak. nisam pila nikakve lekove, samo sam jednom zbog proliva morala da popijem jos jednu tabletu. kada sam u subotu popila zadnju tabletu imala sam proliv pre uzimanja tablete i kada sam je popila isto me je malo boluckao stomak, ali nisam imala proliv ni nista, tako da nisam imala zasto da pijem dodatnu tabletu. u nedelju sam isto imala proliv, ali tek popodne, dakle nista u roku od 4 sata od te zadnje popijene tablete u subotu, nego tek sutra dan. nastavljam da ih pijem normalno, posle pauze od 7 dana bez obzira sto sam dobila dan ranije? hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bez obzira kad ste dobili, krenite nakon sedam dana pauze kao i inače.

MajaH

Postovani

Vec neko vrijeme sam na pauzi od koristenja kontracepcije zbog ucestalih glavobolja. Naime koristila sam Yaz, I obzirom da sam imala tegobe poput jake glavobolje moja ginekologinja mi je rekla da pauziram. Sad vec planira da me vrati ponovo na pilule ali je prethodno trazila da uradim krve pretrage sto I jesam. Nalazi su slijedeci, u zagradama su referentne vrijednosti: kolesterol 203 (pozeljno <200), trigliceridi 96 (normala <150, HLD kolesterol 52, DLDL kolesterol 133 (pozeljno <100), WBC 5.87 (ref.4-11), neutrophils 44 (ref.42-75), lymphocytes 46 (ref.20-45), basophils 1 (re.0-2), RBC 5.35 (ref.3.9-5), haemoglobin 16.2 (ref.11.8-15.2), HCT 48.1 (ref.37-47), MCV 89.9 (ref. 80-100), MCHC 33.6 (ref. 32-36), RDW 12.1 (ref.10-16.5), patelet count 226 (re.150-450). Nalaz urinokulture uredan osim sto pokazuje trag proteina i ketone. Molila bih vas da prokomentariste ove vrijednosti sto su blago povisene, znaci DLDL kolesterol, lymphocyte, RBC (red blood cell), hemoglobin, te HCT. Na sto ove povisene vrijednosti ukazuju, te jeli problem da se vratim na koristenje Yaz-a?

Unaprijed hvala.

Maja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvne pretrage koje ste napravili nemaju veze s kontracepcijom.
Napravite jetrene probe, mali koagulogram, antitrombin III, d dimere i ostalo.

jole996

Dobro vece.Pijem Novynete vec treci mesec. Nisam nikada imala tegoba.Sinoc sam popila pilulu u 20:00 casova i ujutru dobila dijareju.Medjutim tad nisam preduzela nista jer je proslo vreme apsorbcije.Danas sam imala odnos sa deckom i on je ejakulirao.Opet sam u 20:00 casova popila tabletu i dobila dijareju dva sata posle.Tada sam popila tabletu iz kutije predvidjenu za cetvrtak.Zanima me da li sam dobro postupila i da li mi treba neka dodatna kontracepcija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste postupila. Ne treba druga zaštita.