Pitanje

Ivana

Poštovana doktorice Kupešić,moj ginekolog me je uputio da odredim progesteron,estradiol,testosteron i prolaktin ali sve hormone između 22.i 24.dana.Za progesteron mi je jasno da moram mjeriti između 22.i 24.dana,ali za ostale hormone sam pročitala da se mjere između 3. i 5.dana.Koja je razlika odnosno kakav rezultat se dobiva kad se estradiol,testosteron i prolaktin mjere između 3. i 5. dana ,a kakvi kad se mjere između 22.i24.dana.Puno Vam hvala i puno sreće Vam želim u Novoj 2002.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Progesteron se redovito određuje tijekom druge faze ciklusa, dok se hormoni hipofize (FSH,LH) i estradiol zbog svrhe procjene ovarijske funkcije običavaju raditi tijekom rane proliferacijske faze (3. do 8. dan ciklusa).
Kada se želi odrediti porast folikula tada se estradiol vadi sredinom cikusa, dok se testosteron određuje zbog sumnje na policistične jajnike i radi provjere da li jajnici luče povećanu količinu muških spolnih hormona.
Puno sreće u Novoj godini i iskrene želje da ostvarite željenu trudnoću.