Pitanje

Ivana

Poštovana doktorice, na zadnjem pregledu ultrazvukom mi je određena debljina endometrija od 5 mm na 22.dan ciklusa. Molim Vas da mi odgovorite da li je taj parametar u redu za taj dan ciklusa s obzirom da planiram trudnoču.Puno hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ova debljina smatra se neprimjerenom za drugu, postovulacijsku fazu ciklusa. Ipak, merenje u jednom mjesecu ne mora biti od osobite dijagnostičke važnosti, te bi trebalo mjerenje ponoviti u periovulacijskoj fazi (oko 12. do 14. dana ciklusa) kada bi se usporedno trebale prikazati i promjene na jajniku i potvrditi postoje li znakovi ovulacije. Ukoliko se sumnja da je ciklus anvoluacijski to se može potvrditi određivanjem razine estradiola u periovulacijskoj fazi i progesterona u lutealnoj fazi ciklusa (između 21. i 23. dana m. ciklusa). U ovisnosti o ovim nalazima odrediti će se daljnje smjernice i ev. nužnost nekih invazivnijih pretraga koje su kadre otkriti razloge ovog stanjenja endometrijskog odjeka