Pitanje za ginekologa :)

Matea23

Dobar dan,dali se gutanjem sperme moze ostati trudan ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može.

adele23

Poštovani,
Prvi dan menstruacije bio je popracen jakim bolovima i povracanjem, u iscjetku su bili nesto svjetliji komadici tkiva nego inace. Inace nemam ovakvih simptoma. Je li to normalno ili se moze raditi o necem drugom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je.

/zvijezda/

Poštovanje,
U toku zadnjeg mjeseca sam primijetila znatno veći vaginalni iscjedak nego inače, uz povremenu blagu bol/pritisak u donjem desnom dijelu stomaka. Mjesečnica mi je došla 4 dana ranije. Iako obično traje oko 6 dana; nakon četvrtog dana je stala, nakon orgazma. Da li postoji razlog za brigu

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, što se mjesečnice tiče nema razloga za brigu, ne moraju uvijek biti istog intenziteta i trajanja. Obzirom na iscjedak i bol preporučam ginekološki pregled i terapiju prema tome.

depikolo

Postovani.Prosli utorak,sutra 7 dana imala sam namjerni prekid trudnoce u 7.tj.Sve je proslo kako treba,dobila sam antibiotik koji sam pila 5 dana i tablete protiv bolova.Bolovi su bili umjereni,krvarim sve ove dane,jako slabo,danas 6 ti dan poceo je smedi iscjedak dosta obilan,puno jaci nego krvarenje sta je bilo.Molim vas za savjet,dali je to sve normalno ili da se javim ginekologu na pregled.Receno mi je nakon 2 tj na kontrolu.Smatrate li vi da je to sve ok,i mogu li pricekati na kontrolu jos tj.dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko bi se to krvarenje nastavilo javite se na pregled i prije zakazane kontrole. Ponekad nakon zahvata može zaostati rezidualno tkivo koje je uzrok produljenom krvarenju.

sb34

Poštovani,
molim Vaše mišljenje za slijedeću situaciju: imam 33 god, a prije 3 god, sam imala par kondiloma na vulvi. Otkriveni su na pregledu i ja ih zapravo nikad nisam ni vidjela (osim na slikama). Odmah su uklonjeni i više se nikad nisu pojavili. Papa test uvijek uredan. Dr. mi je tada rekao da on garantira da se neće vratiti. Do sada sam imala odnose sa 2 partnera i od prvog odnosa, uvijek su bili zaštićeni kondomom. Budući da mi je to bilo zaista negativno iskustvo, ja odonda, s vremena na vrijeme, sama provjeravam da li ima kakvih promjena. Primjetila sam 2 crvene točkice pokraj ulaza u rodnicu, ne osjećam neravnine pod prstom, ali osjećam i neugodu u tom području (možda jer sam dirala) te slabo crvenilo. S obzirom na navedeno, molim Vas mišljenje:
1. Postoji li drugi način prenošenja kondiloma, osim spolnim odnosom (jer ja baš nikad u životu nisam imala odnos bez kondoma)?
2. Budući da sam iste ipak imala, da li virus ostaje u tijelu ili ne? Mogu li te 2 crvene točkice imati veze s njima?
Unaprijed se zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kondilome uzrokuje HPV niskog rizika koji se prenosi spolnim putem, no nije neophodna penetracija da bi došlo do prijenosa. Dovoljan je kontakt kože i sluznice da bi se virus prenio. HPV nestaje iz organizma ali je moguće da ostane 'uspavan' u organizmu te se ponovo pojavi uslijed slabljenja imuniteta.

Lunana

Poštovani,
Trudna sam 12 tjedana i zadnjih nekoliko dana, nakon jednog dana sto sam bila više fizički aktivna nego inace, imam osjećaj veceg pritiska na mjehur, nakon uobičajenih dnevnih poslova i malo stajanja na nogama, pritisak se pojačava, i imam osjećaj, sad ce zvucati pretjerano, ali samo tako mogu opisati osjećaj, kao da mi sve hoce ispasti van. U prvoj trudnoći sam taj osjećaj imala pri kraju trudnoće.
Unaprijed zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u trudnoći maternica pritišće okolne organe, zatežu se ligamenti i sveze što dovodi do osjećaja pritiska u maloj zdjelici. Važno je da ne krvarite jer je to znak prijevremenog otvaranja.Savjetujem da učinite pregled.

xxxNinaxxx

Poštovani,

molim Vas stručni odgovor, budući da smo imali raspravu u društvu o mogućnostima trudnoće, pa bih molila da razriješite to pitanje....
dakle, moje glavno pitanje je, da li je ikad dokazana trudnoća koja se dogodila bez ejakulacije u rodnici? (npr. u plodnim danima, ako partner ejakulira izvan rodnice, no ejakulat se nađe blizu ulaza u rodnicu, pa i na vulvi)
Smatram se educiranom po tom pitanju, pa je po meni to nemoguće, jer i sama s partnerom imam odnose i u plodnim danima, s prekinutim snošajem i ejakulacijom izvan rodnice i nikad nije došlo do trudnoće.
Što kaže Vaše iskustvo i struka, da li je moguća trudnoća na bilo koji način, osim izravnom ejakulacijom u rodnicu u plodnim danima?
S poštovanjem i lijepi pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da bi došlo do trudnoće sjeme mora na neki način dospjeti u rodnicu. Osim spolnim putem, postoji mogućnost unašanja drugim putem (npr. prstima ili nekim predmetom). Postoji mogućnost preko vode (npr. ejakulacija u kadu)

M4C1

Postovani, u trudnoci sam imala anemiju te sam pila Ferrum 2x1, nakon poroda sam ih pila jos 2mj. i ponovila sam krvnu sliku pa ako mi mozete pojasniti.
Zeljezo je 11(ref. 8-30)
vk-MCV 81.4(ref. 83-97.2) L
vk-MCH 26.6(ref. 27.4-33.9) L
vk-RWD 15.3(ref. 9-15) H
Sve ostale vrijednosti su uredne.
Zanima me sto ovo sve znaci.. Ja vrtoglavice imam puno izrazenije od poroda te povremeni gubitak ravnoteze. Ne znam je li to povezano s tim ili sto.. Hvala vam unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mcv označava prosječan volumen eritrocita, mch prosječnu koncentraciju hemoglobina u eritrocitima, a RWD predstavlja krivulju obujma eritrocita. Nalazi upućuju na blagi oblik sideropenične anemije, tj. nedostatka željeza u organizmu.