Plodna voda

Pearl17

Poštovani,
U 34+4 tt mi je na nalazu napisano za količinu plodne vode AFI 11/12, rečeno mi je da je to graničan nalaz.
U 36+5 tt mi je AFI izmjeren 10/11 i rečeno mi je da je to uredan nalaz i nema potrebe za dodatnim praćenjem plodne vode.
S obzirom da se količina smanjila i s obzirom na dva oprečna mišljenja zanima me Vaše mišljenje.
Hvala Vam najljepša na razumijevanju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
to je uredna količina plodove vode. Stvaranje (mokrenjem ploda) i eliminacija (gutanjem) plodove vode je dinamičan proces stoga izmjerena količina ovisi i o trenutku mjerenja. Vi ste blizu termina poroda i nemate nikakvih razloga za zabrinutost.

Pearl17

Poštovani doktore, nemate pojma koliko sam Vam zahvalna i koliko ste mi pomogli! Hvala Vam najljepša!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

JanjaVz

Postovani doktore, umam jos jedno pitanje za vas. Danas na uzv s 36+6 tj.trudnoce je izmjeren AFI indeks 22, sto je konstatirano kao 'malo povecano'. Do sad je kolicina plodne vode na svakom pregledu bila primjerena. AC mjera je na svim uzv pregledima veca (danas za skoro 39 tj.), te je danas ustanovljen izrazito pun mjehur bebe. Bubrezi uredni, kao i druge mjere uzv. Moj ginekolog nije zabrinut, medutim citala sam da povecan AFI moze biti uzrokovan i kromosopatijama. Zanima me da li je moguce da bi se neka od kromosopatija manifestirala na ovaj nacin, i to tek sada pred kraj trudnoce? Redovito je kontrolirana uzv pregledima, s 12 tj.anomaly scan je bio uredan uz veci NT=2,74. S 21+4 tj. 4D uzv takodjer uredan. Napravljen je i Nifty koji je uredan niskorizican. Zanima me da li je moguce da, bez obzira na sve ucinjeno, ipak nesto ne bi bilo u redu s bebom, sto se tice grubih malformacija i vecih kromosopatija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ne morate brinuti što je AFI malo povećan. To nema nikakve veze s kromosomopatijama. Prema svim nalazima Vi nosite zdravo dijete, a količina plodove vode je nešto što je promjenjivo. I kao što sva djeca nisu iste porođajne težine tako niti sva nemaju istu količinu plodove vode.

JanjaVz

Postovani doktore, ni ne znate koliko mi je lakse nakon vaseg komentara. Hvala vam na brzom odgovoru i zelim puno uspjeha u daljnjem radu, kao i sudjelovanju na ovom forumu!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Hvala.