plodni dani

rafaello

U zadnjih godinu dana imam cikluse 27 ili 28 dana a ovaj mjesec je trajalo 26 i dobila sam mjesrcnicu 9.8. Hoce li mi plodni dani biti sutra 16.8. ili su vrc nastupili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od sutra.

lili12345

Poštovani, imam uredne cikluse i uvijek mi menstruacija nastupi oko 22. ili 23. u mjesecu dakle ciklus traje 30 dana. Ovaj mjesec mi je kasnila te je krvarenje zapocelo 28.2.Možete mi molim vas reci kad bi bili plodni dani jer nisam sigurna kak ih dalje računati zbog kasnjenja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
luteinska faza menstruacijskog ciklusa nastupa nakon ovulacije i uvijek traje 14 dana. Dakle, ako vam je menstruacija nastupila 28.2., ovulacija je bila 14.2. Tri dana prije i tri dana poslije ovulacije plodni su dani. Prema tome vaši plodni dani su bili 11-17.2.

matjazp

U gornjem postu rekli ste: "Tri dana prije i tri dana poslije ovulacije plodni su dani."

Poštovani, nije li tako, da ovum ima "rok trajanja" najviše 1 dan? Ako je to tako, onda 3. dan nakon ovulacije ne mogu biti plodni dani?

lili12345

Onda bi prema tome plodni dani u trećem mjesecu opet bili od 11.-17.3.? Pošto se radi uglavnom o ciklusu od 30 dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za matjazp,
jajna stanica može biti oplođena do 12 sati nakon ovulacije. Spermiji su sposobni za oplodnju dulje, do 72 sata, dakle tri dana. Znači ako je do odnosa došlo tri dana prije ovulacije, moguća je trudnoća.

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je, ukoliko su Vam ciklusi redoviti.