plodni dani

mard

Poštovani, zadnju menstruaciju sam imala 03.04.2018. Kada točno su moji plodni dani? Imala sam nezaštićen odnos petak, subotu - da li postoji mogućnost trudnoće? Hvala! Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko imate redovne 28 dnevne cikluse plodni dani se računaju od 11. do 17. dana ciklusa. Dakle, prema datumu zadnje menstruacije plodni dani su bili od 13. do 19.4.

Joks995

Postovanje, poslednji ciklus mi je bio 12.12. rizican odnos sam imala 17.12 5og dana mestruacije tada sam imala vrlo malo krvi skoro nista, da li postoji mogucnost ostajanja u drugom stanju? Unapred hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, tako da je mogućnost trudnoće samo teorija.

onebirdy

Ciklusi su mi neredovni ali ako mi ciklus traje otprilike 31 dan, koji bi mi bili plodni dani s tim da sam zadnju menstruaciju imala 30.12.? Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija nastupa 12 do 14 dana nakon ovulacije. Plodni dani se računaju od 3 dana prije do 3 dana nakon ovulacije. Dakle, ako imate cikluse na 31 dan, ovulacija nastupa otprilike do 17. do 19. dana.

onebirdy

Danas mi je 32 dan ciklusa, nisam dobila menstruaciju, a odnos bez zastite sam imala 21 dan ciklusa jer sam 100% bila uvjerena da su neplodni dani. Na 24 dan sam imala bolove u desnom jajniku, nakon 2-3 dana su prestali i sad nemam niti bolove niti grcenje, niti znakove menstruacije. Zanima me vase misljenje, ima li ikakve sanse da su dani ipak bili plodni, sto bi me jako zacudilo. Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Uradite test na trudnoću.

onebirdy

To bi znacilo da je ipak moguce? Test nisam jos napravila jer mislim da je prerano, sada mi je 36 dan ciklusa, menstruacija kasni 6 dana. Kada je najbolje napraviti test?

Ivo Balenović, dr. med.

Uradite ga s prvim jutarnjim urinom.

miki 5

Postovani,
Parter i ja odlucili smo se za drigo dijete. Kod zatudnjivanja sa prvim djetetom "uspjelo" nam je u prvom ciklusu. Sad smo 2 ciklusa pokusavali, ali trudnoca je izostala. Ciklusi su mi redoviti, 26-28 dana, idem na redovne ginekoloske preglede... npr.zadnju menstruaciju sam dobila 10.01.i imali smo svakodnevno odnose u periodu od 19.01-24.01. I danas sam ujutro radila test (koji moze 4 dana prije menge) i negativan. Mislim da bi pokazao trudnocu iako je prije menge ....
U 12 mjese sam dobila mengu 15.12. Zadnja 3 ciklusa mi traju 26 dana, onda se promijeni pa bude par ciklusa 27 dana ili 28 dana.
Ne znam gdje "grijesimo"? Da li u izracunu plodnih dana? Da li se jednostavno "ne prima"? Da li je problem u stresu od svakodnevnog zivota?
Znam da jos nije alarmatno jer pokusavamo dva ciklusa ali opet...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod 28 dnevnog ciklusa ovulacija nastupa 14. dana. Kod neredovitih ciklusa prva je faza (do ovulacije) promjenjiva, a druga (nakon ovulacije) je konstantna i traje od 12 do 14 dana. Plodni dani se računaju od 3 dana prije do tri dana nakon ovulacije. Životni vijek jajne stanice je 24 sata, a spermija do 72 sata. Obzirom da imate redovite menstruacije (iako ne u dan) sigurno imate i ovulaciju. Ukoliko ne bi dolazilo do oplodnje kroz nekoliko narednih ciklusa savjetujem da partner uradi spermiogram.