PMS!

KRISTINA

ZASTO SE KOD PMS-A JAVLJA BOL U GRUDIMA, A NEKI PUT UOPCE NE?
KOJI JE UZROK TOME?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Kod premenstruacijskog sindroma može se javljati napetost i bol u prsima. Intenzitet smetnji može varirati od blagih do snažnih, koje mogu biti različite od ciklusa do ciklusa (bez jasnih razloga), uz psihološke uzroke poput agresivnosti, tjeskobe, napadaja plača, depresie, razdražljivosti, napetosti i sl). Neke spekulacije govore u prilog različitosti simptoma o tome radi li se o ovulacijskom ciklusu ili ne.

shakira1

menstruaciju trebam dobiti za 10 dana. je li prerano da vec sada osjecam neke predmenstrualne simptome kao sto su bol u donjem dijelu trbuha, u grudima... trebam li traziti razlog u necem drugom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije prerano. Mislim da se ne trebate brinuti.

shakira1

cak i ako se pojavi nekakav svijetlo smeđi iscjedak?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

minkicaaa

Postovani , u zadnje vrijeme sam imala problema sa menstruacijom izostala je u svibanj i lipanj i pila sam dobroston tablete i dobila sam u srpnju i kolovozu. Od simtoma za menstruaciju su bolne grudi.Ovaj mjesec sam imala par puta nezasticen odnos s momkom i svaki put je ejakulirao izvan mene tom tehnikom prekinutog snosaja koristimo vec 8 mjeseci bez problema. Obicno dobijam 24,25 u mjesecu al nekad to oscilira a grudi me od 10 do 15 zabole obicno 13 u mjesecu.Ovaj mjesec su me 14 ali bol se javlja i nestaje tu bol osjetim poslije odredjenog vremena nista. Strah me da nije moguca trudnoca i takav bol u grudima natecene su i tvrdje a bol se javlja povremeno u njima.Pod stresom sam hocel zaboliti ili nece ta bol koja se javi je slaba nije jaka da li moze biti znak trudnoce ili su mi opet hormoni poremetili jer ta 2 mjeseca kad su mi izostale radila sam hormonsku sliku i 2 hormona su mi bila poremecena .Samo imam od simtoma te grudi koje nez dal bole il ne bole, nekad bole cijele nekad samo bradavice,muku ili neki ostali simtom nemam.Molim na odgovoru,Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne bi trebalo raditi o trudnoći. Ali ipak s obzirom na kašnjenje sugeriram test na trudnoću.
Morate mi napisati sve vrijednosti spolnih hormona da bih vam mogao komentirati.

minkicaaa

Hvala na odgovoru, hormoni koji su bili poviseni su LH-folikularna faza14,90 i Progesteron-folikularna faza 5,60.Kao sto sam rekla 2 mjeseca sam poslije tih poremecaja dobila sve normalno na 24 i 25.U kolovozu sam se vratila s mora i menstruacija je dosla kroz par dana da li to moze imati uticaja nekog,opet da napomenem ejakulacije nije bilo u meni ni put.Menstruacija mi jos ne kasni,ali od 10 ovog mjeseca samo razmisljam o bolu i stvaram nervozu jos vecu. Imam bolove u grudima mada nekad ne osjetim ih, variraju.Manje me bole nego inace pa me zanima da li je to normalno ili mogu biti bolovi kao kod trudnica.Bol se pojavljuje tacno ko pred menstruaciju ali manjim intenzitetom imam i pristice kao pred menstruaciju ali imam strah zbog grudi jer slabije bole nego obicno kad se ne mogu dotaknuti.Izvinite na duzim tekstovima ali me zanima da li je normalno ovo oko grudi.Hvala vam puno LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne radi o trudnoći, a kašnjenje je vjerovatno posljedica pcos-a. Sugeriram terapiju.