Policistični jajnici

nenana

Poštovani,

imam 40 godina, do prije 5 mjeseci sam pila Qlairu, no morala sam prestati (razlog neznam, prijedlog ginekologinje). Dok sam pila kontracepcijske pilule, menstruacija mi je bila uredna. Nakon što sam prestala razmaci su bili 34,35,31,39,39 dana. Ginekologinja me poslala na pregled, sa uputnom dijagnozom policistični jajnici. Budući da se pregled mora obaviti za vrijeme trajanja menstruacije, nemogu je obaviti jer je sad prošlo gotovo 60 dana od zadnje menstruacije. Imam bolove u donjem dijelu trbuha, kao da ću je dobiti, no ništa. Mogućnost trudnoće nema. Također me i grudi peku i svrbe, a pila sam i tablete za mršavljenje. Da li postoji mogućnost izostanka menstruacije zbog nečega od navedenog. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kasni zbog pcosa. Mislite na vađenje spolnih hormona tijekom menstrualnog ciklusa?

nenana

Piše da se traži: FSH, LH, E2, TSH, PRL, DHEAS, SHBG, 170HP, uT, fT, androstendion. Postoji li mogućnost da sam trudna, pa da mi je zadnja menstruacija slučajno došla.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedene pretrage svakako treba. Niste trudna.

nenana

Samo da Vas pitam na koji način se rade gore navedeni pregledi. Ginekoliškim pregledom ili na neki drugi način. Hvala na strpljenju

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vađenjem krvi.

nenana

Poštovani, učinila sam nalaze koji su tražili i s obzirom da sad trebam dugo čekati pregled kod doktorice, možete li mi okvirno pojasniti nalaze.:
17-hidroksiprogosteron - 1,6
slobodni testosteron - 3,0
TSH 1,77
LH 5,6
FSH 6,7
Testosteron 1,7
Estradiol 236
Prolaktin 158
DHEAS 2,9
androstendion 12,1
SHBG 72,2
FAI 2,4

Napomena i komentari D5

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hormonski status vam je uredan.

nenana

A što znači: Napomena i komentari D5

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam. Nije vezano uz hormonski status.

Atlas

Poštovani,
već godinu dana pijem Yasmin pilule zbog neredovitih menstruacija. Osim neredovitih menstruacija, problem imam i sa dlakavošću. Prekomjerne težine nema, baš naprotiv. Danas sam bila na ultrazvuku i nalaz je desni jajnik 30x17 mm, polifolikularan i lijevi jajnik 34x19 mm, polifolikularan do policističan. Zadnju menstruaciju sam imala 3.7. Zanima me što točno znači ovo polifolikularana i policističan do polifolikularan? Prestavlja li to problem za pladnost?
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne zamarajte se sa sa UZV terminologijom. Pročitajte na našim stranicama članke vezane uz pcos.
Dakako ako se radi o pcosu da je umanjena i u nekim slučajevima umanjena plodnost i teže zanošenje.
Ono što je važno za vas da se poremećaj liječi te da se hormonski obradite.

maja1007

Pozdrav, prije nekoliko mjeseci sam bila kod ginekologa i dijagnosticirani su mi policistični jajnici, desni jajnik je duplo veći od normalne veličine. Jedan mj. sam pila duphaston i nije mi to baš pomoglo, i onda mi je doktor prepisao kontracepcijske tablete Belara i počela sam ih piti kada sam dobila menstruaciju 17.6. međutim tokom tog perioda od 21 dana ja sam svaki dan imala smečkasti iscjedak, nekad je čak znao biti i dosta krvav. 7.7 sam popila tadnju tabletu i sutra bi trebala počet opet pit tablete, ali još uvijek nisam dobila menstruaciju, samo imam smečkasti iscjedak. Nadam se samo da nisam trudna, jer sam svaki dan u isto vrijeme pila tablete.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trudna. Rezultat je privikavanja na pilue. Nastavite dalje prema shemi uzimanja.

teic0

Postovani
Imam blago policisticne jajnike a ciklusi su redovni. Moj problem je sto zbog toga imam uzasno masnu kosu i akne, dlacice po licu mi rastu i brkovi. Ginekolog mi je rekao da zbog toga pijem 6 mjeseci diane 35 pa ce zamijeniti nekim nizim kontraceptivom ali i da ce mi se nakon sto to prestanem uzimati vratiti sve. Ne kuzim zasto da onda uzimam kad se ne mogu izlijeciti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, propisana vam je odgovarajuća terapija na koju će se smetnje povući. nakon prestanka uzimanja smetnje se ne moraju vratiti

emilica1

Ali citala sam po forumima i svima se vrate akne i dlakavost nakon uzimanja iako su godinama uzimali. Ne kuzim, kolike su sanse da se ne vrati, vi imate iskustva s tim pa mozete reci? Jer meni to nema smisla uzimati ako ce se vratiti

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svaka osoba drugačije reagira na određenu vrstu terapije. Bitno je da se hormoni normaliziraju, a da li će se nakon toga vratiti smetnje ne može se znati.Mislim da vrijedi pokušati.

petrunjela21

Postovani,
Imam 29 godina i prvu menstruaciju sam dobila u jako ranoj dobi od deset godina. Od 16.e godine muku mucim sa neredovitim ciklusima i policisticnim jajnicima.To sam sve do prije dvije godine uspjesno regulirala oralnom kontracepcijom (logest,yasmin) ali onda sam prestala sa takvim hormonskim terapijama jer prema rijecima doktorice "moji jajnici moraju nauciti raditi sami".Kroz ove dvije godine situacija je bila takba da bi mi menstruacija malo dosla na vrijeme..pa malo kasnila..pa ponovno dosla na vrijeme itd.Preglede sam uredno obavljala i osim konstante slike poslicisticnih jajnika nije bilo niceg neurednog a i ja sam se generalno dobro osjecala.Medjutim ove godine nakon kasnjenja menstruacije od 2 i pol mjeseca,obilno sam krvarila punih 15 dana nakon cega mi je doktorica prepisala Logest,dvije kutije, po shemi 3 dana po 3 tablete,3 dana po dvije i sve ostalo po jednu tabletu dnevno.Nakon prvih tri dana krevarenje je prestalo ali se ponovno javilo pred kraj prve kutije.Nije bilno obilno kao prije i doktorica mi je rekla da samo nastavim dalje piti drugu kutiju i da bi nakon toga trebala dobiti "normalnu"menstuaciju te nakon nje doci na pregled.Medjutim ono sto me brine su jaki bolovi u donjem dijelu trbuha.Slicni menstrualnim samo.puno intenzivniji i pojavljuju se vec 4 dana za redom i uvijek moram popiti nesto protiv bolova jer ne mogu izdrzati. Uz to mi je malo poremecena i probava u vidu proljeva (samo jedan dan) i cestih vjetrova.
Ne bi htjela biti jedan od onih panicnih pacijenata koji histeriziraju na svaku sitnicu ali moram.priznati da su me ti bolovi uplasili,a pogotovo nakon sto sam pocela googlati sto sam rekla da nikad necu raditi.
Ljubazno Vas molim vase misljenje o situaciji.
P.s.radila sam krvne pretrage (leukocite,crp,zeljezo,jetrene probe..) koje su bile uredne.zeljezo je bilo malo samo nize.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, simptomi koje navodite toliko su nespecifični da se bez pregleda ne može reći o čemu se radi. Moguće da se radi o urinarnoj infekciji ili problemu s probavnim sustavom. Savjetujem urinokluturu za početak i po potrebi pregled abdominalnog kirurga.