polip na maternici

Licanka

Poštovani,molim vas za mišljenje,Imam 43 godine ,prije 13 god. imala sam CIN 3 i prvu konizaciju te nakon dvije godine (prije 9 godina) rekonizaciju (CIN2). Do sad,uz redovne kontrole(svakih6mj.) Papa test i ultrazvuk potpuno uredni. Prije 10 dana ,na redovnoj kontroli ultrazvukom ,ginekolog mi je rekao da imam mali polip na maternici( Vel. 0,775 cm.) Pitao me dali imam produžena krvarenja, kojih nemam. Menstrualni ciklusi su mi uredni,svakih 26 ili 28 dan i traju do 7 dana. Prva 3-4 dana krvarim a zatim 3 dana osudno krvarenje,crvenkasto - smeđkaste boje.Takve cikluse imam oduvijek,dakle od 13.god.starosti. Isti dan sam radila papa test koji čekam. Ginekolog mi nije ništa pobliže rekao u vezi polipa,već me naručio na ultrazvuk nakon menstrualnog ciklusa koji je za 2 tjedna. U panici sam jer sam na nekim portalima čitala da polip može biti znak karcinoma maternice, a s obzirom na moje prethodne operacije ja se već vidim u toj skupini. Zašto me gin. naručio nakon ciklusa,dali se polip može sam povući i dali stvarno može biti znak maligne bolesti? Ukoliko budem morala na operaciju,dali mogu tražiti da mi odstrane maternicu jer ne mislim više rađati a ovo stanje me ubija psihički već 13 godina.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Polip endometrija nikako nije zločudna stvar. Ne znam gdje ste to pročitali.
Polip te veličine ne treba operirati već samo opservirati.

Licanka

Hvala Vam lijepo

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

ana-split

Poštovani,
majka je jučer bila na pregledu i ginekologica joj je na ultrazvuku primjetila zadebljanje na maternici i rekla da se radi o polipu. S obzirom da je majka u menopauzi, ima 54 godine, savjetovala joj je ablaciju polipa - kiretažu. Iako je rekla da nije ništa opasno i hitno. Zanima me da li je to ambulanti postupak? I da li postoji velika opasnost da je to zloćudno jer sam negdje pročitala da to može biti rani znak početka neke bolesti?
Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Potrebna je kiretaža koja se obavlja ambulantno ili još bolje histeroskopija u anesteziji.
Šansa da je promjena zločudna je manja od 1posto.

Sju Natasa

Postovani,

prije nekoliko dana ukonjen mi je polip na maternici koji je bio velicine 1,5cm.
Dva dana nakon zahvata nisam krvarila ali treci dan sam osjetila pojacane bolove u stomaku i pojavilo se krvarenje.Kiretaza i histeroskopija su mi radjene 3 dana prije nego sto sam trebala dobiti menstruaciju i doktorica mi je rekla da je necu dobiti jer je to sve iscisceno.
Molim vas da mi odgovorite da li je ovo krvarenje normalno?

Unaprijed zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno. Krvarenje je menstrualno.

tanja-1987

Poštovani

Mama je bila na pregledu Color Dopplerom i utvrđena je tvorba u maternici. Nalaz je sljedeci: Uterus malen. U vakuumu multicisticna, dijelom solidna tvorba, velicine 0,5x1,2 cm. Na CD slabo vaskularizirana. Savjetuje se ablacija. Ginekolog u bolnici joj je rekao da se radi 90% o polipu.

Možete li mi, molim Vas, pojasniti sto znaci ovaj nalaz, pogotovo ovo slabo vaskularizirano? I da li, po Vama, ovo uopce ima veze s polipom s obzirom da je kompleksna tvorba.

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postupak je sljedeći; s obzirom na tvorbu u kavumu maternice navedene veličine napravit će se histeroskopska ablacija polipa.
Nakon toga se nalaz šalje na PHD verifikaciju.