Polypus adenomatosus atypicus endometrii.

Anja2003

Imam 66 god i nakon Hysreteroscopio ablatio polypi endometrii curettage fractionata došao mi je PHD nalaz koji glasi:
Materijal 1.EEC
2.polip endometrija
3.kiretman

I - Materijal su otočići sluzi i komadići cilindričnog mukoznog epitela cerviksa.
II- Materijal je plosnati polip tamnocrvene boje.Histološki se radi o polipu koji je građen od celularne strome i cistično proširenih žlijezda koje su obložene displastičnim cilindričnim epitelom koji prominira u lumen.U stromi se nalazi gusti infiltrat neutrofila,limfocita,eozinofila,plazma stanica.Stanice upalnog infiltrata migriraju kroz epitel žlijezda prema lumenu.Nalaze se i žlijezde gdje je epitel metaplazirao u mnogoslojni pločasti.U lumenu se nalaze makrofagi ispunjeni staničnim detritusom.
III-Materijal je oskudan.Histološki se nalaze ostaci polipa opisanog iz materijala pod brojem II.Preporuča se vađenje maternice.Molim Vas vaše mišljenje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da ne treba vađenje maternice nego daljnji nadzor.
Ne vidim u opisanoj dijagnozi nikakvu potencijalnu i premalignu leziju.