Pomos

anetapp

Pocituvan doktore
Na 30.07 vo 21 nedela od bremenost napravena mi e serklaza. Se pomina vo najdobar red.
Ja koristam slednava terapija utrogestan 3x200, inekcija progesteron 1x250nedelno, magnezium 250mg, edna doza clindamicin i indometacin 2x1 3dena.
Po zavrsuvanjeto so edna doza clindamicin da prodolzam so vaginaleti neo-penotran forte zaradi prevencija od infekcija iako brisevite mi se negativni.
Ve molam za sovet povremeno custvuvam bolka vo stomakot (kako igli da me bodat).
Dali treba da dodadam uste nesto vo terapijata za da ne se pojavuvaat bolkite, zato sto mi rekoja da vnimavam da ne dobijam kontrakcii.

P.S. Ova mi e 4 bremenost po 3 spontani(eden so odpaganje na plod i dva so istekuvanje na plodovata voda)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da ne trebate brinuti. AKo vam je napravljena serklaža, i ako su nalazi mikrobioloških pretraga negativni, ako nema upale, navedena terapija je više nego dovoljna.
Strogo mirujte i savjetujem pregled za 3 tjedna.