poremecaj menstrualnog ciklusa

gagulina

Postovani,
imam 43 godine i jednu trudnocu. Prosle godine u februaru mesecu mi je krenulo setanje menstruacije, dolazila mi je ranije, na 18, 19 dana. Inace sam do tada imala redovnu na 23- 24 dana. Uradila sam u maju prosle godine pregled, papa test kolposkopiju, UZ jajnika, polne hormone i hormone stitne zlezde. Bilo je sve u redu pa mi je ginekolog rekao da pratim i da vidim ako se to bude cesto ponavljalo da uvedemo hormonsku terapiju. Opet sam u novembru radila pregled, papa test i kolposkopiju. Nakon toga mi se ciklus sredio, da bi ove godine opet pre 4 meseca krenuo da seta, da dobijam na 18, 19 dana dva meseca, pa na 35 dana, pa se vrati u normalu i bude dobro mesec, dva, pa opet isto. Ono sto sam primetila i zadnja dva ciklusa, da mi je duzina krvarenja veca, naime bila je obicno 6 dana, a poslednja dva puta 8 i 10 dana. To nije jako, ostaje trag braon boje na gacicama i papiru.
Imam zakazano kod ginekologa za 10 dana, jer je na odmoru. Moje pitanje je da li da uradim opet sve hormone i koje i koji dan ciklusa.
doktor mi je prosli put rekao da to moze da bude od stresa, jer i jesam pod velikim stresom, ali i da je znak perimenopauze jer imam 43 godine. Malo sam se uplasila, da li po vasem misljenju ima mesta panici?
Ako je perimenopauza treba uzimati hormone ili nesto poput Femisan A?
Hvala unapred na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako je sve uzrokovano anovulacijskim ciklusima. Mogu se napraviti spolni hormoni. Sugerirao bih nakon toga ne hormonsko nadomjesno liječenje već gestagene preparate u drugom dijelu ciklusa čime bi ciklus vratili u normalne vrijednosti.

gagulina

Hvala puno na odgovoru. Koji dan ciklusa da napravim polne hormone i koje? I da li treba opet raditi hormone stitne zlezde? I danas 10.dan ja jos uvek imam neki braon sekret i trag na dnevnom ulosku i papiru. Ova zadnja menstruacija mi je bila bas cudna, oskudna, nije bilo svetlije krvi, vec sa tim tamno braon sekretom, malo obilnijim prethodnih dana ali sada u tragovima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vaš ginekolog odredit će koje i svakako i hormone štitnjače.

gagulina

Postovani, bila sam danas kod ginekologa. Pregled i UZ su u redu. Dao mi je da pijem 10 dana po 2x1 tabletu Organmetrila. Nakon toga bi trebalo da dobijem ciklus, od 2-7.dana. Tek nakon toga mogu da radim hormone, kada dodje sledeca normalna menstruacija, mada nije obavezno. Koje je vase misljenje?
Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako poslušajte svog ginekologa.

gagulina

Molim vas i jos jedno pitanje vezano za organmetril. Cula sam da on moze da snizi pritisak, i da se moze javiti pospanost. Koliko je to opasno po mene, jer ja iovako imam prirodno malo nizi pritisak.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte ga prema proporuci liječnika.

Lucija1234567

Postovani,
Menstruaciju imam skoro 3 godine te je uglavnom bila uredna (dolazila svako 28-30 dana te trajala 7 dana)
U proteklih par mjeseci se razmak izmedu dvije menstruacije smanjio.
Dakle ovo su protekli datumi:
05.07
26.07
15.08
31.08
Sve su trajale 7 dana i pretpostavljam da ce tako i ova zadnja.
Sada zanima me moze li to biti znak nekakve bolesti ili trudnoce i jeli nuzno posjetiti ginekologa jer to iz osobnih razloga zelim izbjeci. Vezano za trudnocu vec sam postavila pitanje za moguce implatacijsko krvarenje te napomenula ugruske krvi u menstruaciji te da nije doslo do pravog odnosa vec samo peting. Na to ste rekli da trudnoca nije moguca.
Molim Vas da mi kazete stojite li jos pri svom odgovoru za trudnocu te da mi navedete razloge koji su moguci u mom slucaju za ovako cestu menstruaciju te mogu li sama nesto napraviti da se ciklus vrati na staro.
Hvala Vam na strpljenju i lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno su zbog kratkoće ciklusa ciklusi anovulacijski. Potrebno je napraviti spolne horomone, tsh i UZV za početak sredinom ciklusa.

Lucija1234567

Postovani,
Hvala na odgovoru
Znaci li to da je trudnoca iskljucena?
Takoder da li se spomenuti ciklus s vremenom unormali i ako se ne radi o njemu moze li se raditi o ozbiljnoj bolesti?
Unaprijed hvala na sljedecim odgovorima te bih molila da odgovorite na sva tri pitanja da mi smanjite sve brige.
Srdacan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

1. ne radi se o trudnoći
2. to ne možemo znati
3. ne radi se o bolesti već o poremećaju kojeg prvo treba istražiti a potom liječiti.

gagulina

Postovani,
vec sam Vam pisala ranije u ovom postu, vezano za neredovne cikluse. Ginekolog mi je rekao da sam u perimenopauzi. Sada imam 45 godina, i vec puna dva meseca nemam menstruaciju. Pre toga sam imala skracene cikluse na 15,16, 17 dana, pila gestagene preparate, dovela u neku normalu ciklus nakratko. U januaru sam radila UZ jajnika, hormone stitne zlezde u novembru i kompletan ginekoloski pregled sa PAPA testom. Svi reuzultati su bili dobri. Medjutim, prvi put mi se desava da nemam uopste ciklus od 28.marta ove godine. Povremeno imam blage bolove u janicima, kao kada treba da dobijem ali se nista ne desava. Vrlo sam nervozna u poslednje vreme, slabo spavam, imam ceste promene razpolozenja i glavobolje. Moje pitanje je da li taj ciklus samo moze odjednom tako da prestane i ja da udjem u menopauzu ili da ocekujem u nekom trenutku da opet dobijem menstruaciju. Imam zakazano kod ginekologa za 3 nedelje.Malo sam zabrinuta da li je sve ovo normalno sto mi se desava. Koliko se secam moja pokojna majka je usla u menopauzu sa 50 godina.
Hvala unapred na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovo što navodite jesu perimenopauzalni simptomi. Oni se javljaju kako slabi funkcija jajnika. Jedini sigurni način da se utvrdi da li ste u menopauzi je analiza hormona. Nemoguće je bez tih nalaza reći da li ćete još imati menstruaciju. Kada menstruacija izostane 1 godinu, možemo reći da je žena u menopauzi.