postmenopauza?

borbazazivot

Nisam dobivala menstruaciju 2 mjeseca, pa mi je data terapija duphastonom: dvije tablete dnevno - prvo od 7.-14. dana ciklusa i zatim još dva ciklusa od 16.-25. dana.
nakon prva dva uzimanja sam dobila krvarenje, ali nakon trećeg uzimanja nisam. 15 dana je prošlo od zadnjeg uzimanja. bila sam na uzv i endometrij je toliko tanak, da mi je rečeno da možda za mjesec dana dobijem menstruaciju. jesam li stvarno u postmenopauzi? može li uzimanje matične mliječi pomoći? valunge nemam i nikakve druge simptome nemam. 47 godina mi je. (majka je imala menstruaciju do 57.) ja se još nadam trudnoći...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana kod Vas je napravljen tzv. progesteronski test, dakle pokušalo se izazvati prijelomno krvarenje, no međutim izgleda da je razina spolnih hormona u Vašem tijelu mala te da do krvarenja nije došlo. Savjetujem da napravite spolne hormone, FSH, LH; E2, AMH.
Nažalost bez UZV pregleda Vam ne mogu reći više detalja. Važno je ultrazvukom pogledati jajnike, veličinu i morfologiju te da se ustvdi da li na njima ima uopće više folikula(jajnih stanica). Ukoliko ih nema te su jajnici atrofični , a hormonski status je poremećen mislim da tada šansa za trudnoćom ne postoji.
Nažalost od podataka koje ste mi dali vrlo tanak endometrij ukazuje na to.