Postoji li mogucnost trudnoce?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne, ti ne znači da se radi trudnoći. Odgovorio sam vam. Pozdrav.

nana310

Postovani dr.imam mali problemcic.Stvarno sam upucena i informirana o svemu vezanom za temu spolnih odnosa i svime vezanim za to,ali ipak imam neke nedoumice.Svjesna sam da mi ne mozete 100% dati siguran odg.ali mozete mi olaksati ili otezati cekanje.Naime imala sam sa suprugom odnos i svrsio je u mene.To je bilo kasno navecer a ujutro sam dobila menstruaciju.Nisu mi bili plodni dani i inace mi je ciklus uredan i redovit(28 dana).Ni inace ne koristimo dodatnu zastitu osim prekinutog snosaja sto znam da je neodgovorno i nezdravo.Mene sad zanima kolika je sansa za trudnocom s obzirom na sve faktore.Vec imamo bebicu pa ne bi bilo strasno imat dvoje iako ja jos nisam za to.Hvala unaprijed na odg.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće, jer ste sutradan dobili menstruaciju, uz pretpostavku redovitih ciklusa.

ana2812

Pozdrav, citala sam na internetu da je moguce da zena dobija menstruaciju normalno cak i do 6. mjeseca trudnoce, da li je to zaista moguce? Kakva je razlika izmedju te menstruacije i regularne? Imala sam jednu vrstu odnosa sa deckom tj bilo je trljanja genitalija itd, bez ejakulacije ali brine me taj predejakulat i da li je moglo doci do trudnoce iako sam 4 dana nakon toga imala menstruaciju. Znam da je to moguce u teoriji vise nego u praksi ali internetska znanost me poljuljala pa se nadam strucnom odgovoru. Vjerujem da ce pomoci mnogim djevojkama. I da se ne bih opet javljala odmah da vas pitam jel se moglo to vidjeti na uzv prije par dana, to je bilo trecoj sedmici nakon odnosa, imala sam stomacne probleme i interesuje me da li je doktorica mogla vidjeti tada da je bilo necega u maternici? Jel mokracni mjehur morao biti skroz pun ili je suvise rano za odredjivanje trudnoce? Hvala Vam unaprijed

Samija1

Postovani,

Imam 27 godina i bila bih Vam zahvalna ukoliko biste mi objasnili nalaze ginekologa koji glase ovako:
19.07.2013. godine--
uterus u avf-u, dim 51x43x34
Endometrij 3,5 mm
LO 38X23 mm naglasene strane sa periferno polozenim folikulama promjera do 7 mm
DO 54x25 mm, naglasene strane sa periferno polozenim brojnim folikulama promjera do 8,5 mm. D ouglas slobodan. Sindrom policisticnih jajnika.
S obzirom da mi menstruacija nikad nije bila redovna, znalo se desavati da kasni i po 2 ili 3 mjeseca, interesuje me kakve su mogucnosti da zatrudnim i sta uopce znace rezultati ovog nalaza. Moja doktorica mi je propisalal da pijem Dabroston sto sam i cinila 4 mjeseca i menstruacije je bila ok, medjutim cim sam prestala piti opet je pocela kasniti.
31.10.2013. bila sam na kontroli i ovo su rezultati:
uterus u avf-u 63x31 mm
endometrij 61 mm
DO 31X19 mm policisticne morfologije
LO 35X20 mm takodjer policisticne morfologije.
Douglas slobodan.

Radila sam i nalaz hormona koji glase ovako :
FSH: 3,6
LH.14,4
Estradiol : 225
Progesteron:4,5
Prolaktin: 410
Tostesteron:1,5
Kortizol:302

Da li su mi hormoni van ili ispod granica i da li je mozda to uzrok zbog kojeg ne mogu zatrudniti?
Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ana pogledajte moje prijašnje odgovore na tu temu. Konstatacija ne stoji. Ne možete biti trudna i imati menstruaciju.
Ako se pojavi krvarenje, to je zbog krvarenja u ranoj trudnoći, zbog implantacije, hematoma, odljuštenja ovoja i slično.
To krvarenje ne izgleda isto kao menstruacija, ne javlja se redovito, intenzitet krvarenja je drugačiji itd.
Dakle riječ je o zabludi.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, riječ je o anovulacijskim ciklusima zboh pcosa.
Dakle nemate ovulaciju. UZV se nalaze antralni i preantralni folikuli te jajna stanica ne naraste do ovulacijskog folikula.
Također postoji jaka hormonska inverzija kod vas FSH:LH što je tipično za PCOS.
Savjetujem da napravite OGTT, inzulin u serumu. Ako ste pretili reducirajte tjelesnu težinu a ono što je najvažnije je da se intenzivno počnete baviti sportom.
Ako sada radite na trudnoći treba vas se kompletno obraditi te ako je samo u tome problem ovulacija se može inducirati.
Naravno da će doći do trudnoće.

blue_euphoria

Poštovani,

sada imam 18 godina i moja ginekologinja mi je napisala recept za Yaz kontracepcijske tablete (nikada prije nisam pila ništa za kontracepciju). Međutim, tada mi je već bio 2. dan menstruacije, a počela sam piti 4. dana menstruacije, točnije u nedjelju i danas sam popila 4. tabletu. Rekla mi je da budući da nisam započela odmah prvog dana menstruacije, da cijeli mjesec neću biti zaštićena od trudnoće, a na uputama piše da ukoliko se počne piti 2-5 dana menstruacije da se dodatna zaštita treba koristiti samo prvih 7 dana i sada sam zbunjena; trebam li dodatnu zaštitu koristiti cijeli mjesec ili samo prvih 7 dana uzimanja kontracepcije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dodatna zaštita samo sedam dana.

blue_euphoria

U redu, hvala Vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

panika83

Postovani,imala sam odnos dan nakon zavrsetka menstruacije.Inace pijem lindynnette 20 i taj dan sam popila prvu iz nove kutije.Postoji li mogucnost trudnoce?Postoji li uopce mogucnost ako pijem pilule,mozda u one dane kad je pauza?I imam bolne grudi sredinom ciklusa,znate li zbog cega bi to moglo biti kao i akne na licu?Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće, ne brnite.

amelie_7777

Poštovani,
pijem tablete lindynette 20 zadnjih 9mj i zadnji tjedan pijenja sam zaboravila popiti tabletu, prošlo je 14h. Nakon 14h sam odmah popila tu zaboravljenu i nastavila normalno piti. U kutijici je ostalo manje od 7 tableta, tako da sam nastavila piti drugu kutiju bez stanke. Imali smo nezasticen odnos u međuvremenu. Oskudno sam krvarila dosta vremena. Grudi me bole neprestano od drugog dana nakon zaboravljene tablete, dakle već već dva i pol tjedna. Je li to normalno zbog viška progesterona ili imam razlog za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste postupili. Nastavite dalje uzimati dok kraja blistera. Ne radi se o trudnoći.

ktina

Poštovani, imala sam odnos bez zaštite pri čemu je dečku prilikom izvlačenja mala količina ejakulata pobjegla unutra. Otprilike dan i pol nakon toga dobila sam ovulacijske bolove u trbuhu. Znam da su to bili plodni dani, ali zanima me kolika je stvarna vjerojatnost začeća s obzirom da je iscurila tek manja količina ejakulata i dan to nije bilo na sam dan ovulacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa postoji i nije mala.

maya123

postovani dr. molila bih vas za misljenje o mogucnosti trudnoce. ciklus mi je uredan i traje 28--29 dana. zadnju menstruaciju sam imala od 05.01.-08.01. otprilike 10 ili 11.01. sam imala odnos s deckom bez ikakve zastite, nismo ni prekinuli snošaj. zanima me obzirom na datum odnosa, postoji li mogucnost za trudnocu i kolika je ta mogucnost'? Zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je ciklus redovit odnos je bio u vrijeme neplodnih dana.
Po svemu šansa za trudnoću je minimalna.

Nemesis

Poštovani,
moje se pitanje odnosi na mogućnost trudnoće unatoč menstruaciji. Rizični spolni odnos sam imala u 8. mjesecu prošle godine, nakon toga ništa. U 8. mjesecu mi je također izostala menstruacija nakon čega sam napravila test trudnoće (početkom 9.mjeseca), bio je negativan. Datum dolaska prethodne menstruacije bio je 14.07., a iduće 27.09. (pa zatim 29.10./ 29.11.). Posljednju menstruaciju dobila sam 31.12. i trajala je oko 7 dana.
U zadnjih nekoliko dana sam primijetila neke promjene na tijelu, nabujale grudi i iscjedak, pretražila internet i naišla na odgovor da je moguće da sam trudna unatoč menstruaciji što me naravno jako uplašilo. Mislim da je prerano da bi se radilo o PMS-u. Molim Vaše stručno mišljenje.