Ginekologija i opstetricija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 11777 | Broj poruka: 85227

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


Postoji li mogucnost trudnoce?


Autor Poruka

Dejan Šakoronja, dr. med.

20.10.2013. 19:00

Ne, ti ne znači da se radi trudnoći. Odgovorio sam vam. Pozdrav.

nana310

07.01.2014. 23:55

Postovani dr.imam mali problemcic.Stvarno sam upucena i informirana o svemu vezanom za temu spolnih odnosa i svime vezanim za to,ali ipak imam neke nedoumice.Svjesna sam da mi ne mozete 100% dati siguran odg.ali mozete mi olaksati ili otezati cekanje.Naime imala sam sa suprugom odnos i svrsio je u mene.To je bilo kasno navecer a ujutro sam dobila menstruaciju.Nisu mi bili plodni dani i inace mi je ciklus uredan i redovit(28 dana).Ni inace ne koristimo dodatnu zastitu osim prekinutog snosaja sto znam da je neodgovorno i nezdravo.Mene sad zanima kolika je sansa za trudnocom s obzirom na sve faktore.Vec imamo bebicu pa ne bi bilo strasno imat dvoje iako ja jos nisam za to.Hvala unaprijed na odg.

Dejan Šakoronja, dr. med.

08.01.2014. 11:25

Neće doći do trudnoće, jer ste sutradan dobili menstruaciju, uz pretpostavku redovitih ciklusa.

ana2812

13.01.2014. 11:45

Pozdrav, citala sam na internetu da je moguce da zena dobija menstruaciju normalno cak i do 6. mjeseca trudnoce, da li je to zaista moguce? Kakva je razlika izmedju te menstruacije i regularne? Imala sam jednu vrstu odnosa sa deckom tj bilo je trljanja genitalija itd, bez ejakulacije ali brine me taj predejakulat i da li je moglo doci do trudnoce iako sam 4 dana nakon toga imala menstruaciju. Znam da je to moguce u teoriji vise nego u praksi ali internetska znanost me poljuljala pa se nadam strucnom odgovoru. Vjerujem da ce pomoci mnogim djevojkama. I da se ne bih opet javljala odmah da vas pitam jel se moglo to vidjeti na uzv prije par dana, to je bilo trecoj sedmici nakon odnosa, imala sam stomacne probleme i interesuje me da li je doktorica mogla vidjeti tada da je bilo necega u maternici? Jel mokracni mjehur morao biti skroz pun ili je suvise rano za odredjivanje trudnoce? Hvala Vam unaprijed

Samija1

13.01.2014. 13:25

Postovani,

Imam 27 godina i bila bih Vam zahvalna ukoliko biste mi objasnili nalaze ginekologa koji glase ovako:
19.07.2013. godine--
uterus u avf-u, dim 51x43x34
Endometrij 3,5 mm
LO 38X23 mm naglasene strane sa periferno polozenim folikulama promjera do 7 mm
DO 54x25 mm, naglasene strane sa periferno polozenim brojnim folikulama promjera do 8,5 mm. D ouglas slobodan. Sindrom policisticnih jajnika.
S obzirom da mi menstruacija nikad nije bila redovna, znalo se desavati da kasni i po 2 ili 3 mjeseca, interesuje me kakve su mogucnosti da zatrudnim i sta uopce znace rezultati ovog nalaza. Moja doktorica mi je propisalal da pijem Dabroston sto sam i cinila 4 mjeseca i menstruacije je bila ok, medjutim cim sam prestala piti opet je pocela kasniti.
31.10.2013. bila sam na kontroli i ovo su rezultati:
uterus u avf-u 63x31 mm
endometrij 61 mm
DO 31X19 mm policisticne morfologije
LO 35X20 mm takodjer policisticne morfologije.
Douglas slobodan.

Radila sam i nalaz hormona koji glase ovako :
FSH: 3,6
LH.14,4
Estradiol : 225
Progesteron:4,5
Prolaktin: 410
Tostesteron:1,5
Kortizol:302

Da li su mi hormoni van ili ispod granica i da li je mozda to uzrok zbog kojeg ne mogu zatrudniti?
Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

13.01.2014. 19:15

Ana pogledajte moje prijašnje odgovore na tu temu. Konstatacija ne stoji. Ne možete biti trudna i imati menstruaciju.
Ako se pojavi krvarenje, to je zbog krvarenja u ranoj trudnoći, zbog implantacije, hematoma, odljuštenja ovoja i slično.
To krvarenje ne izgleda isto kao menstruacija, ne javlja se redovito, intenzitet krvarenja je drugačiji itd.
Dakle riječ je o zabludi.

Dejan Šakoronja, dr. med.

13.01.2014. 19:15

Poštovana, riječ je o anovulacijskim ciklusima zboh pcosa.
Dakle nemate ovulaciju. UZV se nalaze antralni i preantralni folikuli te jajna stanica ne naraste do ovulacijskog folikula.
Također postoji jaka hormonska inverzija kod vas FSH:LH što je tipično za PCOS.
Savjetujem da napravite OGTT, inzulin u serumu. Ako ste pretili reducirajte tjelesnu težinu a ono što je najvažnije je da se intenzivno počnete baviti sportom.
Ako sada radite na trudnoći treba vas se kompletno obraditi te ako je samo u tome problem ovulacija se može inducirati.
Naravno da će doći do trudnoće.

blue_euphoria

15.01.2014. 21:25

Poštovani,

sada imam 18 godina i moja ginekologinja mi je napisala recept za Yaz kontracepcijske tablete (nikada prije nisam pila ništa za kontracepciju). Međutim, tada mi je već bio 2. dan menstruacije, a počela sam piti 4. dana menstruacije, točnije u nedjelju i danas sam popila 4. tabletu. Rekla mi je da budući da nisam započela odmah prvog dana menstruacije, da cijeli mjesec neću biti zaštićena od trudnoće, a na uputama piše da ukoliko se počne piti 2-5 dana menstruacije da se dodatna zaštita treba koristiti samo prvih 7 dana i sada sam zbunjena; trebam li dodatnu zaštitu koristiti cijeli mjesec ili samo prvih 7 dana uzimanja kontracepcije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

16.01.2014. 10:20

Dodatna zaštita samo sedam dana.

blue_euphoria

16.01.2014. 21:40

U redu, hvala Vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

16.01.2014. 22:10

Molim.

panika83

17.01.2014. 00:30

Postovani,imala sam odnos dan nakon zavrsetka menstruacije.Inace pijem lindynnette 20 i taj dan sam popila prvu iz nove kutije.Postoji li mogucnost trudnoce?Postoji li uopce mogucnost ako pijem pilule,mozda u one dane kad je pauza?I imam bolne grudi sredinom ciklusa,znate li zbog cega bi to moglo biti kao i akne na licu?Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

17.01.2014. 10:05

Neće doći do trudnoće, ne brnite.

amelie_7777

17.01.2014. 14:00

Poštovani,
pijem tablete lindynette 20 zadnjih 9mj i zadnji tjedan pijenja sam zaboravila popiti tabletu, prošlo je 14h. Nakon 14h sam odmah popila tu zaboravljenu i nastavila normalno piti. U kutijici je ostalo manje od 7 tableta, tako da sam nastavila piti drugu kutiju bez stanke. Imali smo nezasticen odnos u međuvremenu. Oskudno sam krvarila dosta vremena. Grudi me bole neprestano od drugog dana nakon zaboravljene tablete, dakle već već dva i pol tjedna. Je li to normalno zbog viška progesterona ili imam razlog za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

17.01.2014. 19:50

Dobro ste postupili. Nastavite dalje uzimati dok kraja blistera. Ne radi se o trudnoći.

ktina

17.01.2014. 22:50

Poštovani, imala sam odnos bez zaštite pri čemu je dečku prilikom izvlačenja mala količina ejakulata pobjegla unutra. Otprilike dan i pol nakon toga dobila sam ovulacijske bolove u trbuhu. Znam da su to bili plodni dani, ali zanima me kolika je stvarna vjerojatnost začeća s obzirom da je iscurila tek manja količina ejakulata i dan to nije bilo na sam dan ovulacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

18.01.2014. 13:30

Šansa postoji i nije mala.

maya123

18.01.2014. 13:45

postovani dr. molila bih vas za misljenje o mogucnosti trudnoce. ciklus mi je uredan i traje 28--29 dana. zadnju menstruaciju sam imala od 05.01.-08.01. otprilike 10 ili 11.01. sam imala odnos s deckom bez ikakve zastite, nismo ni prekinuli snošaj. zanima me obzirom na datum odnosa, postoji li mogucnost za trudnocu i kolika je ta mogucnost'? Zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

18.01.2014. 16:15

Ako je ciklus redovit odnos je bio u vrijeme neplodnih dana.
Po svemu šansa za trudnoću je minimalna.

Nemesis

19.01.2014. 14:40

Poštovani,
moje se pitanje odnosi na mogućnost trudnoće unatoč menstruaciji. Rizični spolni odnos sam imala u 8. mjesecu prošle godine, nakon toga ništa. U 8. mjesecu mi je također izostala menstruacija nakon čega sam napravila test trudnoće (početkom 9.mjeseca), bio je negativan. Datum dolaska prethodne menstruacije bio je 14.07., a iduće 27.09. (pa zatim 29.10./ 29.11.). Posljednju menstruaciju dobila sam 31.12. i trajala je oko 7 dana.
U zadnjih nekoliko dana sam primijetila neke promjene na tijelu, nabujale grudi i iscjedak, pretražila internet i naišla na odgovor da je moguće da sam trudna unatoč menstruaciji što me naravno jako uplašilo. Mislim da je prerano da bi se radilo o PMS-u. Molim Vaše stručno mišljenje.