Povišen TSH

mila3655

Imam 37 godina i 7 mjeseci bezuspješno pokušavam začeti. Ciklusi su mi kraći (između 22 i 25 dana). Cjelokupna situacija me nagnala da privatno napravim nalaz hormona štitnjače i spolnih hormona.

Nalazi štitnjače pokazali su sljedeće rezultate: T3 1.8 nmol/L, T4 111 nmol/L, fT3 4.52 pmol/L, fT4 8.82 pmol/L, TSH 9.54 mIU/L.

Evidentno je da mi je TSH poprilično povišen. Ljubazno bih Vas molila komentar nalaza, kako u kontekstu same štitnjače, mogućih razloga povišenog TSH hormona i eventualnih daljnjih dijagnostičkih koraka, tako i u kontekstu mogućnosti začeća uz ovakav nalaz.

Unaprijed hvala na odgovoru

mila3655

Poštovani,

ispričavam se, tek sam sad uočila da sam upit postavila pod ginekologiju iako je vjerojatno trebao biti postavljen pod endokrinologijom.

No kako sam kompletirala i nalaz spolnih hormona, Vas bih molila komentar gore navedenih hormona štitnjače u kontekstu Vaše specijalnosti i mojih poteškoća sa začećem te komentar rezultata spolnih hormona:
FSH 10.6 IU/L, LH 6.7 IU/L, Prolaktin 170.8 mIU/L, Testosteron 1.5 nmol/L, Estradiol 238 pmol/L, Progesteron 19.9, AMH 15.96.

Je li AMH uredu u kontekstu godina života? Može li uzrok kratkim ciklusima biti niži progesteron?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednost AMH je u skladu s godinama i spada u zadovoljavajuću plodnost. Progesteron je uredne vrijednosti. Niži progesteron uzrokuje blago predmenstrualno krvarenje.