pravilna hipoehogena tvorba

xeenia

poštovani, 2004. učinjena mi je lpsc. dijagnoza: cystis dermoidalis ov. dex. myoma parvum subserosum. Odstranjen je desni jajnik. Na kontrolnom pregedu 2010. cistična tvorba pronađena je na lijevom jajniku. CA je uredan i nakon tri mjeseca praćenja UZV cista postoji. učinjen je color doppler; dijagnoza: lijevi jajnik mj. 41x23 mma u njemu neoštro ograničena cy. tvorba 11 mm, vide se još 10 cy. tvorbi promj. 3 mm, te jedna pravilna hipoehogena tvorba 34 mm promjera; volumen 15cm3. Zadnji ultrazvuk kaže: u lijevom jajniku na donjem polu cysta gušćeg sadržaja 40 mm promjera. Ginekolog pretpostavlja da se opet radi o dermoidu i preporuča laparoskopiju. U strahu sam budući da nisam rađala (2 spontana), a to mi je jedini jajnik... što preporučate?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako sam istog mišljenja kao i Vaš liječnik iz više razloga.
Cista pezistira, te raste, operirani ste prilikom čega Vam je odstranjen jedan jajnik.
Ako će se duže čekati onda cista može dalje rasti i uništiti zdravo tkivo jajnika, te postoji šansa da se ta cista teže izljušti.
Dakle moj je savjet također čim prije na LPSC.

xeenia

Poštovani, hvala najljepša na odgovoru. naručena sam na zahvat za 2 tjedna. problem je što osjećam bolove i neznam da li da čekam ili da se javim doktoru prije....

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da možete pričekati tih desetak dana.