Pretrage neplodnosti

danybm

Poštovani,
Suprug ima 32 god., ja 28 god. Pokušavamo zatrudniti 13 mj. Ciklusi su mi uredni (27-29 dana), brisevi rađeni prošle godine svi su u redu, PAPA normalan. UZV mi je utvrđeno da trebam ovulirati, te da imam "zavaljenu" maternicu? Zahtjeva li takav položaj maternice neki poseban položaj prilikom odnosa? (pitanje zvuči smiješno, ali na internetu svašta piše). U 5 mj. ove godine imala sam biokemijsku trudnoću koja je okončana sredinom 5 tjedna, ginekologinja mi nije nikako komentirala moguće razloge koji su do toga doveli. Putem LH trakica ustanovila sam da mi je lutealna faza kratka, svega 9-10 dana. Suprug je napravio spremiogram, nalazi su slijedeći:
volumen 2.5 ml (>2)
ph 8.0 (7.2-8.0)
koncentracija spermija 52 000 000/ml (>20)
broj spermija u sjemenu 130 000 000 (>40)
Likvefakcija 1 (1-normalno, 2-nenormalno)
vitalnost 81% (>75)
motilitet 75 % (>50 (a i b)
a) brzo progresivni 60 %
b) sporo progresivni 10 %

c) stacionarni 5%
d) nepokretni 25%
leukociti 0-1 (<1)
morfologija
a)normalno oblici 57%
b) patl. oblik glave 35%
c)patol. oblik srednjeg tijela 8%
d)patol. oblik repa -
cink 2.3 mmol/l (1.2 - 3.5)
kisela fosfataza 2107 H kU/l (250-1300)
fruktoza 18.7 mmol/l (8.3 -27.8)
citrati 37.2 mmol/l (10.4 -41.6)
Molim Vas da mi komentirate suprugov nalaz. Na što upućuje kisela fosfataza? Koje pretrage se meni preporučuju? Prije biokem. trudnoće ginekologinja me htjela slati na laparaskopiju, nakon toga je rekla da nema potrebe. Ne trebam li prije takvog zahvata ipak provjeriti spolne hormone? Razmišljam da idem privatno vaditi spolne hormone, koje je hormone u tom slučaju potrebno kontrolirati i koji dan ciklusa?
Zahvaljujem Vam se na Vašem vremenu i odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, zavaljanost maternice nije povezana uz neplodnost ( osim u iznimnim slučajevima)
Zatim od obrade niste svakako sve učinili.
Svakako je potrebno učiniti spolne hormone i hormone štitnjače
3-5 dan ciklusa učinite FSH, LH, E2, DHEAS, F.testosteron, 21 dan ciklusa P4, od hormona štitnjače u bilo kojem dijelu ciklusa T3, T4, TSH, TPO.
Od biokemijskih pretraga OGTT sugeriram.
Što se tiče spermiograma uredan je i ne treba ga ponavljati.
Ako su brisevi steriln te ako se radilo o biokemijskoj trudnoći jajovodi su prohodni i nije potrebno raditi prohodnost jajovoda.
Laparoskopija može ali niste mi naveli na što je sumnjala Vaša ginekologica kad Vas je mislila slati na laparoskopiju? Da li je sumnjala na anomaliju maternice?
Ako je onda bi bilo potrebno učiniti 3D UZV da se isključi anomalija iste.