Preuranjena menopauza

popeja1

Pozdrav,

imam 34 godine i dvoje djece (4,5 i 1,5). Zbog intramenstruacijskih krvarenja unatrag 6-7 mjeseci (2-3 puta mjesečno) učinjen je ultrazvuk.
Endometrij 6,7mm, jajnici znatno manjeg volumena za dob što je rekla da sugerira na preuranjeni ulazak u menopauzu.
Hormonski nalazi 3 dan ciklusa:
LH 6.8
FSH 16.2
Prolaktin 188
Estradiol 252.9
Testosteron 0.6
Štitnjača:
TSH 0.89
T3 3,6
T4 13,9
Ginekolog je sugerirao pregled kod endokrinologa radi latentne hipertireoze i obiteljske anamneze dok endokrinolog kaže da su nalazi uredni.
Generalno sam tjeskobna s povremenim lupanjem srca, nedostatkom daha i vrtoglavicama.
Što biste Vi preporučili. Hvala i lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite AMH za početak da vidimo kakve su vam rezerve jajnih stanica.

popeja1

Lijep pozdrav,

nastavno na temu Preuranjena menopauza iz kolovoza: AMH je 01.66 L (Jedinica ng/mL), ref. interval 0.67-7.55
Menstruacije mi nisu redovite, nisam ih imala dva mjeseca, a kad imam su oskudne. Imam sljedeće tegobe za koje nisam sigurna
da li su vezne uz prijevremenu menopauzu, ali ih nisam imala prije: peckanje prilikom menstruacije, osjećaj hitnog mokrenja i povremena bol
u donjem dijelu trbuha, vrlo suhe oči. Ne znam ako je bitno, imam izražen vitiligo. Radila sam antitijela zbog sumnje na Hašimoto, ali su u referentim granicama.
Obzirom da imam 34 godine, što mogu napraviti da si poboljšam kvalitetu života. Puno hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram pregled i savjetovanje endokrinologa. Ako planirate trudnoću savjetujem pregled specijaliste humane reprodukcije.

popeja1

Hvala na odgovoru; ne želim više djece, a hormoni štitnjače su mi uredni.
Na UTZ su našli kvržicu na štitnjači koju trebam kontrolirati. LIjep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

popeja

Poštovani,

nastavljam na poruku iz 2016. s istim tegobama. Imam 37 godina, a zadnju menstruaciju imala sam prije 18 mjeseci, te sam službeno u postmenopauzi.
Zanimalo bi me sljedeće: ginekologica predlaže hormonsku nadomjesnu terapiju koju sam kratko uzimala, ali i prestala obeshrabrena mogućim nuspojavama. Da li bih zbog svog stanja i godina trebala raditi neke preventivne prerage (tipa gustoća kostiju ili slično) ili ne? Energiju pokušavam održavati nizom suplemenata, maca prah, kapi konopljike i drugo. Najviše me muči izmjena povremenog bijelog iscjetka iz rodnice, a potom suhoća rodnice i stalan osjećaj pritiska na mjehur. Nalaz urina je uvijek uredan, a u 2019. sam imala 5 puta upale mjehura bez bakterija uz zadebljalu stijenku mjehura. Ispričavam se na konfuznom tekstu, ali bila bih zahvalna za savjet što raditi i koji su mi potencijalni rizici.

Unaprijed zahvalna

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko ne želite hormonsku nadomjesnu terapiju (što je preporučljivo kod prijevremene menopauze) možete pokušati s nekom od biljnih preparata koji djeluju na hormonske receptora i tako na prirodan način 'oponašaju' hormonsko djelovanje (refemin, femisol, feminal...). Za suhoću rodnice preporučio bih neku od krema koje pomažu održavanju vlažnosti (Linoladiol - sadrži estrogen ili Vagisan - ne sadrži hormone).