Preuranjena menstruacija

chupkava

Poštovani,

Pijem Mediana tablete već godinu dana bez ikakvih problema. Bila sam na pola kutije prošle nedelje kad mi je prepisan Clindamicin antibiotik zbog upale zuba. Petog dana pijenja klindamicina pojavio mi se braon iscedak, a sesti dan, odnosno danas, krvarenje. Ostalo mi je jos 6 dana pijenja kontracepcije. Da li je moguce da je ovo izazvao antibiotik? Da li da nastavim normalno da pijem kontracepciju?
Drugo pitanje je vezano za trudnocu. Usred pijenja klindamicina imala sam nezasticeni polni odnos sa ejakualacijom u meni, bez dodatnih sredstava zastite. Nisam znala da klindamicin umanjuje dejstvo oralne kontracepcije. Da li postoji sansa da sam zatrudnela? I to sve sa obzirom da sada imam krvarenje?

Unapred zahvalna,
Ana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedeni lijek umanjuje učinak pilula. Šansa za trudnoćom nije velika.

piramidaa

Postovani, imam jedno pitanje koje me zabrinjava.
Sve do pre 3 meseca, imala sam redovnu menstruaciju, oko 20og u mesecu. Medjutim u decembru mi je bila 14-og, u januaru 8-og, i evo danas pre 2 sata.
Prva 2 meseca sam imala normalne simptome, a zadnja 2-3 dana nisam imala simptoma ( bolovi u grudima, stomaku... ) , ali evo tek sad, posle krvarenja, osecam bol u stomaku. Krvarenje mi je normalno ( prvi dan manje, drugi i treci vise, dok cetvrtog dana vec prestaje )

Imam li razloga za brigu i molim vas sto detaljnije da me posavetujete.

Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemate razloga za brigu. Menstrualni ciklus normalan je od 24-35 dana dakle sklon je većim ili manjim oscilacijama. NA njega utječe dosta vanjskih i unitarnjih faktora npr. upala, cista, anovulacija, stres, promjena klime, mjesta boravka i sl.

senkaaa5

Pozdrav. Imam 30 godina i već par godina se borim sa problemom začeća. Radila sam nalaz AMH koji je nizak (0,35), te upućuje na prijevremenu menopauzu (iako je FSH u granicama normale 9,5). Inače mi ciklus traje 26 dana i skoro čitav život mi je redovan i menstruacija mi nikada nije kasnila, već naprotiv uslijed stresova mi je uglavnom dolazila i ranije. U zadnjih pola godine menstruacija mi je dva puta došla 19 dan ciklusa odnosno 2 sedmice nakon prestanka prošle menstruacije. Zanima me da li preuranjena menstruacija može da ukazuje na prijevremenu menopauzu, obzirom da sam pročitala da izostanak ovulacije ukazuje na istu?

Lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ciklus na 19.dana ne ukazuje na prijevremenu menopauzu nego vjerovatno na anovulacijske cikluse. Sugeriram IVF postupak kod vas.

nikos

Poštovani,moja kći je dobila prvu menstruaciju sa 12 godina(ona je 2001.godište),do sada je menstruacija bila uredna ali se to promjenilo(menstrualni bolovi su prisutni samo prvog dana što nakon analgetika popusti).Dobila je 7.2.2016. zatim 11.3. zatim 29.3. i evo danas 12.4.2016. Nije spolno aktivna,u ovom navedenom periodu je bila 2x bolesna što inače nije,krajem siječnja je imala upalu grla i pila summamed a prije 10 dana je ima la upalu uha i ponovo pila summamed. Visoka je 159cm i teška 61 kg,ne bavi se sportom,ne puši,nema nikakvih drugih poteškoća ili neuobičajenosti.Ovo me zabrinjava i svakako bih s njom liječniku ali bih molila vaše mišljenje i što biste preporučili.Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U njenoj dobi uzrok ovakvih problema su često anovulacijski ciklusi, te se stroga javlja polimenoreja (skraćen ciklus).
Sugeriram pregled dječjeg ginekologa po mogućnosti, svakako bi dobro napraviti i UZV i spolne hormone.
Terapija bi uglavnom bila gestageni preparati u drugom dijelu ciklusa.

mikaaab

Poštovani doktore,

ljubazno Vas molim tumačenje nalaza:

MCV = 80
MCHC = 361
CRP = 10

Treba li me zabrinjavati jer prve dvije stavke nisu u referentnim vrijednostima i to što je CRP na granici?

Nalaze sam radila radi preventive pošto sam bila jako boležljiva u zadnjih godinu dana, patim od kriničnog umora i anksionzosti te sam jedno vrijeme jako često imala razne vaginalne upale!

Unaprijed se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za interpretaciju nalaza crvene krvne slike javite se obiteljskom liječniku.

Maos16

Postovani, da li je normalan ako mi menstriacija dolazi svaki 26/27 dan? Inace ciklus mi varira od 26-28 .
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je.

antonela1

Poštovani, Ciklusi mi traju u prosjeku 26-28 dana, imam 24 godine, uvijek redovita mjesečnica, uvijek isti simptomi.
Međutim, nešto mi se čudno događa, nikad do sad...Zadnju mjesečnicu sam imala 29.5. i normalno kao i uvijek po mome izračunu
bih trebala dobiti 24. 25. ili 26.6. U utorak 21.6. ujutro (jučer) kad sam išla na wc uz iscjedak sam primjetila malo krvi, počeli su i bolovi u trbuhu kao i
inače, i tako cijeli dan me bolio trbuh kao da ću dobiti, ali ništa. Stavila sam preko noći samo dnevni uložak i sljedeće jutro (tj danas) kad sam ustala, tek
malo krvi je bilo (2-3 kapljice), i dalje lagani bolovi u trbuhu. Inače imam baš izražene jake menstrualne bolove prvi dan kad dobijem. Imala sam odnose s dečkom,
ali sa zaštitom i ne ejakulira unutra nikada, tako da sam si nekako isključila mogućnost trudnoće. Posljednje vrijeme mi je dosta stresno zbog ispita i još nekih sitnih poslovnih problema, pa možda je uzrok samo stres. Pričekat ću još par dana da vidim hoće li stići na vrijeme, ali ovo me je malo zabrinulo. Vaše mišljenje?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i srdačan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vidim problem kod vas. Mislim da trebate dobiti menstruaciju svaki čas.

lili12345

Poštovani,
ujutro mi se pojavila krv koju od onda primjećujem samo na wc papiru nakon mokrenja,a menstruacije nikako da počne. Bole me dojke i osjećam bol u trbuhu (naizmjenično blagu i jaku bol) a menstruacija bi mi trebala doći tek oko 25.-26. dakle uranila je dva tri dana. Da li je to početak menstruacije ili nešto drugo?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno menstruacija treba nastupiti za koji dan.

antonela1

Evo stigla mi je mjesečnica isti dan kasno navečer kad sam vam poslala upit, sve je u redu!
Hvala na odgovoru! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

voces

Postovani doktore
Djevojci mi je uranila menstracija par dana, proslu je dobila 30.5,inace zadnjih par mjeseci joj zna kasnit po par dana,imali smo zasticene odnose 5.6 i 17.6 sad joj je menstruacija malo obilnija,nekad krvari malo jace nekad slabije i ima jace bolove nego inace mozete li mi dati odgovor do cega moze biti i jeli trudnoca iskljucena, s tim da u odnosima nikad nisam ejakulirao u nju.Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći ako ima menstruaciju. Ponekad može biti malo oskudnija, idući put malo obilnija. Oscilacije tog tipa su česte. Ne vidim problem kod vaše djevojke.