Primolut-Nor

Lira1

Postovanje,

Danas sam kupila Primolut-nor tabletice s ciljem da odgodim menstraciju par dana,zbog bracnog putovanja. Nisam nikada imala ginekoloske probleme i menstruacije su mi redovne i traju 5-6 dana. Ne koristim nikakve druge tablete. Nisam bila kod ginekologa,dobila sam tablete bez recepta. Koliko je sigurno da ih koristim i na koji nacin? Ne koristim kontraceptivne pilule a ni ove nisam nikada koristila.

Nadam se sto brzem odgovoru.

Hvala unaprijed

s postovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, uzimat će te Primolut -Nor od 22 ili 23 dana ciklusa/ 22 dan od kad Vam je počela menstruacija/ pa 10-15 dana.
Nakon toga kroz 7-10 dana uslijedit će menstrualno krvarenje.

anntoneta

imam 18 godina i htjela sam odloziti menstrualni ciklus.Da li mogu uzimati ove tablete??Ako smijem koji je nacin upotrebe ili predhodno moram otici na pregled...hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, u postu iznad vidite odgovor. Svakako da se morate javiti liječniku, jer recept nije u slobodnoj prodaji.

kolba

Postovani,koristila sam primolut nor radi odgode menstruacije zbog bracnog putovanja,ocekivala sam menstruaciju 2-3 dana po prestanku uzimanja tab.medjutim imam predmen.simptome ali nisam dobila men.Redovnu sam trebala dobiti 5.12. tablete sam pocela piti 28.11. a prestala 8.12.. danas je 16.12 i jako sam zabrinuta..u svakom slucaju javit cu se sutra svom gin.,Imam 24 god i menstruacija mi je redovna (28 dana).......Unaprijed Hvala!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako isključimo trudnoću kao mogući uzrok, menstruacija bi trebala naatupiti 7-10 dana nakon zadnje popijene tablete. Dakle ovih dana.

kolba

Postovani,

Kolegica je imala zadnju menstruaciju 21.12. ciklus na 28-30 dana..medjutim 3.01.doslo je do manjeg krvarenja,koje se ponovilo sutradan,posle se nije ponavljalo..Ima li razloga za brigu?? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vjerovatno se radi o periovulacijskom krvarenju. Ništa ozbiljno.

lucylia

Poštovani,
zanima me kakva je procedura kod dobivanja ovih tableta radi pomicanja menstruacije, tj. jesu li potrebne krvne ili neke druge pretrage te može li se recept za njih dobiti kod privatnog ginekologa?
hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije potrebno ništa. Samo recept. Može i od privatnog ginekologa

ivonac

Postovani, kako bih odlozila menstruaciju na letovanju pila sam tablete primolut nor 10 dana. Nakon toga, dobila sam menstruaciju normalno u roku od dva dana i sve je u redu. Interesuje me da li bih sada mogla da pokusam da ostanem u drugom stanju tj. da li moze prethodno koriscenje primolut nor tableta imati stetne posledice za mogucu buducu trudnocu. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Primolut nor neće ostaviti nikakve štetne posljedice. Slobodno planirajte trudnoću.

Iskra81

Postovani, imam 37 godina i POF. Dobila sam da pijem Primolut-nor zbog neregularnih krvarenja, koja pocnu 14. dc i traju do menstruacije.
E sad, s obzirom na to da imam inace zbrku sa hormonima, visok FSH (oko 20) i nizak AMH, Inhibin B, a da mi je progesteron ok, uplasila sam se da ce mi mozda unosenje samo progesterona napraviti jos vecu zbrku. Mozete li mi pomoci vasim strucnim misljenjem, s obzirom na to da to da kod doktorice koja mi je prepisala tablete imam kontrolu tek za nekoliko mjeseci?
Hvala unaprijed!
Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzimanjem gestagena (progesterona) u drugoj fazi ciklusa regulirati će se menstruacija. Takvim uzimanjem 'imitira' se normalan ovulacijski ciklus. Vrijednosti progesterona nisu konstantne nego se mijenjaju tijekom ciklusa. Visoki FSH, i nizak AMH govori u prilog slabijoj funkciji jajnika. Vrijednosti FSH iznad 25 ukazuju na menopauzu, tj. prestanak endokrine funkcije jajnika..

Iskra81

Hvala na odgovoru, postovani doktore!
Shvatam da je visok FSH i nizak AMH uvod u menopauzu sad
Ono sto me zanimalo je da li moze uzimanje samo gestagenskih preparata da dodatno pogorsa hormonski status ili ne utice na FSH i Estradiol?
Prethodno sam kao terapiju koristila Cyclo-progynovu, koja naravno ima i estrogensku komponentu, medjutim sa tim tabletama sam imala konstantan spotting.
Primolut-Nor mi rjesava problem medjukrvarenja, sto mi znaci, jer je vrlo neprijatno imati neki oblik krvarenja po pola mjeseca.

Ivo Balenović, dr. med.

Gestageni ne utječu na lučenje hormona i neće promijeniti vrijednosti FSH i estradiola.

Amila92

Postovani, interesuje me da li smijem piti Primolut-Nor tablete za odgodu menstruacije, a dojim bebu od 11 mjeseci. Doktorica mi je odobrila, ali ipak me strah, željela bih cuti Vase misljenje. Hvala Vam. Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete koristiti Primolut Nor tablete.

jjasna

poštovani,
imam 43 godine , mjesečnice su mi redovne (od 26 do 29 dana) . Planiram godišnji krajem mjeseca, ginekolog mi je rekao da uzmem primolut nor i pijem 2x1 od sredine ciklusa pa sve dok se ne vratim s mora. što bi bilo nekih 20ak dana , u uputama sam pročitala da se ne piju duže od 10 do 14 dana pa vas molim za info da li smijem postupiti ovako kako je rekao liječnik ili da još malo sačekam sa početkom korištenja tableta da ukupno ne bude duže od 14 dana
hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne znam koja je indikacija za terapiju, ali ne može se ništa desiti ako ih uzimate kroz duže vrijeme. Dokle god uzimate Primolut Nor tablete neće nastupiti menstruacija. Prestankom uzimanja doći će do krvarenja.