Pritisak

Mukilii

Postovani,
vec nekoliko dana tu i tamo osjetim bol u donjem dijelu trbuha (kao kada imam menstruaciju prvi dan) i ona traje cca. 15 min i prestane, a kada odem na wc nema ni tragova menstruaciji. Zadnju menstruaciju sam imala 7.5 i trajala je 7 dana. U meduvremenu (kako sam student) bila sam dosta pod stresom (radi ispita na fakultetu) pa sam kasnjenje menstruacije pridodala upravu stresu jer mi se takva situacija znala i ranije dogadati popracena i dizanjem zeludca, a nekad i proljevom. Nisam imala spolne odnose s deckom i sada me zanima jel ova bol koju osjecam u donjem dijelu trbuha (a koja zna biti izrazito jaka) naznaka nadolazece menstruacije ili je nesto drugo posrijedi?!
Unaprijed vam se zahvaljujem na nadam se brzom odgovoru.
Pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate se javiti na pregled. Moguće je da imate cistu na jajniku.

Mukilii

Jos da nadodam na prethodnu poruku, maloprije mi se na wc papiru pojavio trag krv (ali ne bas skroz ciste krvi) i sada imam stalnu laganu bol u donjem djelu trbuha. Trebam li se zabrinuti ili je to uobicajeno posto mi menstruacija kasni ovaj mjesec?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako isključujete trudnoću vjerovatno će krenuti menstruacija .

Mukilii

Hvala na odgovoru. Sinoc sam dobila menstruaciju. Svakako cu se javiti na pregled kod ginekologa radi bolova koje sam imala prije nego sto sam dobila uobicajenu menstruaciju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

TheMissTea

Poštovani, imam 24 godine, i oduvek imam nizak krvni pritisak, oko 110 sa 70 uglavnom. Sad po ovim vrućinama često imam glavobolje, koje mi stvaraju i bol oko jedne slepoočnice. Nisam gojazna, bavim se sportom, najviše pijem vode posle treninga, ali inače je slabo pijem, uvek se teram da pijem vodu, ali baš teško ide. Interesuje me da li je unos vode bitan faktor za pritisak? I da li i hrana neka može da poboljša stanje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, voda je vrlo važna za regulaciju krvnog tlaka. Ali uz vodu bi trebali u organizam unašati i određenu količinu soli koja će tu vodu zadržati u organizmu. Izotonični napitci i mineralna voda su dobri za to.