produžena menstruacija

tonac

U listopadu prošle godine imala sam menstrualno krvarenje koje je trajalo više od dva tjedna koje nije bilo obilno, ali nikako nije prestajalo. Nakon toga bila sam na pregledu, na kojem je ustanovljeno da se radi samo o hormonalnom poremećaju i dobila sam preporuku da uzimam dva mjeseca kontracepcijske tablete. Nakon toga ciklus se na mjesec dana ustalio, ali sad već drugi mjesec za redom krvarenje počinje cca 7 dana prije 28. dana i traje cca 14 dana. Prvih sedam dana je to vrlo slabo krvarenje, a sljedećih sedam normalno menstrualno krvarenje. Inače, imam 30 godina, prije dvije godine sam prvi put rodila. Do svoje prve trudnoće imala sam produžene cikluse - do 60 dana, a nakon porođaja imam redovite cikluse. Štp bi moglo biti uzrok ovom poremećaju? Unaprijed hvala na odgovoru!

Višnja Tadić, dr. med.

Iz ovga što ste napisali i kako ste opisali vjerojatno se radi o nedostatku jednog hormona u drugom dijelu druge faze ciklusa. To nije veliki poremećaj, no uz pregled i pažljivi razgovor to bi se moglo riješiti, no ne mogu sigurno tvrditi . Ipak, preporučam pregled.

alexine

Postovani, imam redovne menstruacije, medjutim, od zadnje menstracije (31.3.) koja je traja 5 dana i nije bila obilna, imala sam neprekidno svakodnevno lagano krvarenje 18-20 dana. Nakon toga sam ponovno dobila pojacano krvarenje, odnosno menstruaciju, ranije nego sto sam trebala. Mozete li okvirno reci o cemu se radi jer se prvi put susrecem s ovime?Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, riječ je najvjerovatnije o neurednom disfunkcijskom krvarenju. Svakako je važno isključiti i ostale uzroke, kao npr. ciste na jajniku, endometriozu itd.

bamby

Postovani Dr.Med.

Imam jedan problem..

Zadnju menstruaciju dobila sam 15.11. koja jos uvijek traje (12. dan )(inace traje 4-5 dana). Pored toga sto mi traje vec 12. dan,jedan dan je svijetla dok je drugi jako tamna..Nekoliko dana prije nego sto sam dobila menstr.pila sam 2 tablete VIKELA..a nakon toga sam s prvim danom sadasnje menstruacije pocela piti i YAZ pilule..10. dan kad sam popila Yaz ,osjetila sam jak bol u desnoj nozi (otezano hodanje, stajanje..) nakon cega sam ih i prestala dalje uzimati...

Mozete li mi reci da li je to moguca migrena i zbog cega jos uvijek imam menstr.krvarenje??

Unaprijed havla!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana o kakvoj migreni govorite? Bol u nozi može imati veze sa pilulama.
Ne razumijem pijenje dvije vikele pred menstruaciju. Yaz pijete pa prekinete? I onda se čudite da imate neuredno krvarenje.
Vi pilule uzimate kao bombone. Zaista vas ne razumijem.
Javite se svom ginekologu na pregled i objasnite mu sve ovo.

Tanja93

Imam menstruaciju vec 10ti dan. U prvih 7 mi je bilo normalno, kako sam uvek i imala, tako da sedmi dan imam samo kapljice, osmi i deveti je isto bilo (samo kapljice) i evo danas 10ti dan i krenulo je opet jace. Sta moze biti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, puno toga dolazi u obzir: miom, polip, ciste, pcos, sistemske bolesti, moguće je anovulatorni ciklus itd.
Savjetujem pregled i uzv.

Tanja93

Evo mene opet. Otisla sam bila kod ginekologa i dala mi je da pijem Orgametril 10 dana po 2 tablete. Zavrsila sam sa lekovima u nedelju a menstruacija je prestala u subotu. Imala sam 3 nedelje. Otisla danas na pregled i kaze mi da dodjem kad mi prodje naredna menstruacija da mi uradi papa test, kao ne moze sada. Zasto ne moze? Jos kad sam dosla kuci vidim opet krv i ne znam sta je... Nije mi ni rekla kada ponovo da je ocekujem ni nista...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na ta pitanja vam ja ne mogu odgovoriti. Zaista.

Andrija112233

Pozdrav.

Ja i djevojka smo imali sex ali nedavno je dobila medjutim ovo joj je 1 prvi put da joj je produzena..
Traje 2 dana vise nego inace.
Da to nije znak da je trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije znak trudnoće.

MimaN92

Postovani,
Imam problem sa sekretom(zuto-zeleni), najvise kad trebam dobiti...Dobila sam menst.ovaj mjesec redovno i traje mi 7 dana(5 obilno a 2.vec prestaje),danas je 11dan i nije stalo tj.roze iscjedan ne prestaje.Da li je u pitanju infekcija i sta je najbolje uraditi odmah jer nisam u mogucnosti otici dr ove sedmice u svom gradu?
Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probajte Linex lady comfort 2x na tjedan. Svakako se javite na pregled da se ustvrdi postojanje cista, pcos, polip ili upala kao uzrok produžene menstruacije.

gogicaj

Postovani pokusavam da ostanem u drugom stanju. Prosli mjesec mi je menstruacija kasnila 12 dana, s tim sto je prvo 4,5 dana bilo tacksto krvrenje da bi kasnije krenula prava mensturacija koja je trajal 10tak dana i stala tek nakon sto sam otisla ginekologu koja je obavila pregled, utvrdila da je sve u redu i dala mi kapi za zaustavljanje krvarenja. Medjutim ovaj mjesec se desava ista situacija...nemam nikakvih bolova,,,sta vi predlazete?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test. Ako je negativan pričekajte menstruaciju.

gogicaj

Doktore ja sam dobila i vec 7 dan mi ide..ne staje..nije jako krvarenje ali krvarim...da li da cekam jos koji dan da mi stane ili ne...sta moze biti uzrok ovog poremecaja? Da li to moze biti u vezi sa pokusajem da ostanem u drugom stanju i koristenja folne kiseline ili ne...?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze s folnom kiselinom i pokušajem da zatrudnite. Uzrok je vjerovatno pcos ili izostanak ovulacije, dakle anovulacijski ciklus. Javite se ginekologu za terapiju i obradu.

eman

Postovani,

Naime, 17. aprila mi je ustanovljena cista u jajniku velicine 5.31 cm, dobila sam antibiotike te se cista smanjila, imala sam jake bolove kao i nus pojave na tablete (povracanje). Doktorica mi je dala Microgynon kontracepcijske pilule da krenem piti prvog dana menstruacije. Menstruacija mi je kasnila 6 dana, dobila sam 4. maja, obicno mi menstruacija traje 7 dana, medjutim jos krvarenje nije proslo, na ulosku je vidjljiv smjedi trag, medjutim dok je jos svjeze bude crvenkasto smjedje boje, kolicinski nije puno, dovoljna je dnevni ulozak, medjutim jos nije stalo, a proslo je vec 13 dana od kad sam dobila menstruaciju. Na kontroli sam bila kako je doktorica rekla da dodjem nakon menstruacije, otisla sam nakon 8 dana ne imajuci u vidu da cu jos imati krvarenje, tad je rekla da se cista smanjila i da je sve ok, medjutim ovo mi nije nimalo jasno. Molim vas ako mozete da mi pomognete. Hvala mnogo.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje je vezano uz pilule, probojno je i odraz je privikavanja na pilule. Ne obazirite se na to i nastavite dalje do kraja blistera.