produzeno krvarenje

ancetod

Postovani d-re
48 godina, ciklusi (manje-vise) redovni. Sve cesce mi se dogadja da krvarenje traje vise od 10 dana, I to zadnih nekoliko dana izrazeno kao povremeno slabo, tackasto krvarenje. Moja gyn preporucuje ergometril kapi,ali nisam ih uzimala.
Obzirom da nemam miome, PAP uredan, da li je ovo krverenje (samo) znak manjka progesterona ili zahteva dalju obradu (kiretazu)?
Hvala i pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je uobičajena pojava u Vašim godinama. Najvjerojatnije se radi o nedostatku progesterona, i preporuka za liječenje su gestagenski (progesteronski) preparati u drugoj fazi ciklusa. Tek ukoliko dođe do jačeg krvarenja koje se ne može medikamentozno regulirati radi se kiretaža.