prolaktin

Lucijana

Poštovana doktorice,

kako imam povremeni iscjedak iz dojke, a prošlogodišnja analiza prolaktina nije bila iznad granice, dr. mi je preporučila ponavljanje pretrage.
Zanima me što bi mogao biti razlog iscjedka (bijeli, mliječni), ultrazvuk je uredan (ponavljan je redovito zadnjih par godina)?

Srdačan pozdrav,
Lucijana.

Doc. dr. sc. S. Kupesic

Poštovana,
Svaki iscjedak iz dojke iziskuje pažljivo kontroliranje i praćenje koje ne podrazumijeva samo određivanje razine prolaktina već klinički i ultrazvučni pregled a po potrebi i RTG mamografiju. Najčešći uzroci ovakvih poremećaja su, srećom, dobroćudne promjene u vidu fibrocistične displazije.

INES1985

Pozdrav,ja sam prosle god imala povisen prolaktin sa uzasnim glavoboljama isao do 1600 pila sam bromergon pola god uz pauze po 15dana nisam imala iscjedak iz bradavica i prodle god sam prestala piti bromergon i pratit prol jer sam uzasno podnosila te tablete ginekolog me nije slao ni na MR nit ct niti endokrinologu nez jeli glupo od mene sto sam jednostavno odustala od pracenja tog hormona i kakve bi posljedice mogla imati da je opet povisen

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svakako odredite koncentraciju prolaktina te prema potrebi MR hipofize. Uzrok hiperprolaktinemije, osim prolaktinoma (dobroćudni tumor hipofize) može biti i loša funkcija štitnjače ili poremećaj bubrežne i jetrene funkcije. Nakon dvije godine liječenja ukoliko se prolaktin normalizira može se prekinuti terapija. Samo rijetko, kada bolesnik ne reagira na terapiju, u obzir dolazi operativni zahvat. Stoga savjetujem određivanje prolaktina.