Prostaglandini

Jen23

Pozdrav, pročitala sam na forumu da prostaglandini mogu uzrokovati kontrakcije maternice.
Nakon nezaštićenog odnosa s dečkom, sljedeća menstruacija mi je popraćena jačim menstrualnim bolovima koji traju i do 3 dana. Inače imam normalno grčeve i bol koja se pojavi samo par sati prije nego dobijem menstruaciju. Nalazi su mi uredni na papatestu i mikrobiološkom testu.
Moje pitanje je može li predejakulat i ejakulat imati prostaglandine (ako se ne varam iz serije 2) koji to uzrokuju i može li to ometati trudnoću ili uzrokovati spontani pobačaj?

Može li se napraviti test i umanjiti na neki način njihovo djelovanje?

Hvala puno!
Jenny

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prostaglandini iz ejakulata ne mogu izazvati grčeve, niti imati štetnog utjecaja na trudnoću. Potrebne su visoke koncentracije prostanglandina u krvi da bi izazvali grčeve i kontrakcije.

Jen23

Zahvaljujem na odgovoru, onda se zbog toga ne moram brinuti. Ukoliko se to nastavi, imate li neki savjet za pretragu ili neku indikaciju?
Jer se javlja samo nakon nezaštićenog odnosa, uglavnom kod prekinutog snošaja.

Srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Grčeve izazivaju prostaglandini koji se luče nakon ovulacije u Vašem organizmu. Nesteroidni antireumatici (Brufen, Ketonal, Ibupsofen) smanjuju njihovu sintezu, a time i bolove.

Jen23

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.