rano otkrivanje trudnoće

josip987654

Poštovani, dali se trudnoća može saznati 5 dana nakon odnosa sa testom ili je to trudnoća iz ranijeg perioda? Unaprijed hvala na brzom odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može. Trudnoća se može dokazati najranije u vrijeme očekivane menstruacije, vađenjem hormona trudnoće iz krvi. BHCG-a.

nada55

Poštovani doktore,
u perimenopauzi sam i ciklusi su mi zadnjih godinu dana kraci (21-23 dana). Prije 6 dana imala sam spolni odnos bez zastite (tj. prekinuti snosaj), a dan kasnije - 21 dan nakon zadnje menstruacije - javilo se vrlo oskudno krvarenje smedje boje koje jos traje. Ne znam je li rijec o slaboj menstruaciji , laznoj menstruaciji ili necem trecem. Ginekolog mi je na godisnjem jos 10 dana i svakako cu otici na pregled cim se vrati. Ali prije toga bih htjela znati jesam li mozda trudna. Mislila sam otici u laboratorij na ovu pretragu za ranu trudnocu koju ste spomenuli u prethodnom odgovoru samo ne znam koliko dana nakon eventualnog zaceca se ona moze napraviti a da nalaz bude pouzdan.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, rezultat skraćenog ciklusa je obično anovulacija ili loša funkcija žutog tijela.
Dakle kad je neadekvatna produkcija progesterona ciklus se u perimenopauzi obično skraćuje.
Mislim da se ne radi o trudnoći nego o niskoj razini progesterona u drugom dijelu ciklusa i od tuga taj smeđi iscjedak.
Mislim da ne morate biti zabrinuti sa time da li ste trudni.

nada55

Postovani doktore,
zahvaljujem Vam na odgovoru.
Iako imam podosta zivotnog iskustva, zbunilo me to sto sam takav smedji iscjedak imala na pocetku svoje trece trudnoce (dr. mi je tada rekao da je rijec o tzv. laznoj menstruaciji koja se u nastavku trudnoce nece vise javljati - tako je i bilo).
Hvala puno!

nada55

Postovani doktore,
molim Vas da mi pomognete oko dva pitanja:

1. je vezano uz problem o kojem ste me vec savjetovali prije oko 3 tj. Smedji iscjedak koji je tada trajao tjedan dana pretvorio se u oskudnu menstruaciju koja nije prestajala. Bila sam kod ginekologa. Dr. je potvrdila Vase misljenje - "promjena, progesteron u minusu" - i dala mi Primolut-Nor s ciljem da mi se ciklus regulira. Rekla je da cu nakon toga dobiti "normalnu menstruaciju". Menstruaciju sam i dobila, ali bila je slaba i trajala je samo 2 dana. Bilo bi mi drago cuti Vase misljenje: moze li se to smatrati normalnom menstruacijom nakon terapije Primolutom i u mojim godinama (46) tj. u perimenopauzi. Smatrate li da bih trebala opet otici kod ginekologa?

2. vec 4 god. imam dijagnozu "srednje izrazene cisto i rektokela", ali srecom nemam problema s inkontinencijom. Rekli su mi da dok ne bude gore ne treba nista poduzimati. Buduci da sam na internetu pronasla upute za tzv. Kegelove vjezbe, zanima me mogu li mi one pomoci u poboljsanju stanja ili ga barem zadrzati nepromijenjenim.

Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovorima!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, normalno je nakon progesterona da imate menstruaciju samo dva dana.
Što se tiče cisto i rektokele, ako su prisitne treba nadzirati dva puta godišnje , i ne treba ništa raditi dok je blago izraženo i dok nemate simptoma inkontinencije.

anny-

Trebala bih mali savjet,

Naime, ciklus mi je bio redovit (28 dana), no zadnjih mjesec i pol dana sam počela imati spolne odnose prvi put mi je došla na 30.dan,a drugi put na 25.dan, znači zadnja menstruacija je bila 29.9.,a spolni nezaštićeni odnos (bez ejakulacije uopće) 2.10. u zadnjim danima menstruacije, sljedeći je bio 8.10. (nezaštićeni,ejakulirao je izvan), pa sam danas 9.10.popila 2 kontrac.tablete 12sati nakon odnosa (tako su mi rekli na hitnoj,da je to dovoljno kao pilula za dan poslije,iako ovdje piše drukčije) ..no zanima me pošto su zadnje 2 menstruacije nisu bile na 28.dan ...da li sam taj ovaj zadnji spolni odnos imala na plodni dan? i da li ta doza od 2 tablete može dovesti do mensturacije ? malo sam zbunjena, unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, morate mi navesti koje ste pilule koristili za postkoitalnu kontracepciju ali doza od samo dvije tablete čini mi se malom.
Potrebno je uzeti 3 tablete odjednom i 2-3 tablete nakon 12 sati (uobičajna doza najčeće propisivanih kontraceptiva) ili u ljekarnama postoje pakovanja od jedne kontraceptivne tablete.
Imali ste odnos tijekom plodnih dana.
Savjetujem Vam svakako kontinuirano uzimanje kontraceptivnih pilula.

anny-

uzela sam 2 tablete triquilar 12 sati nakon odnosa, rekli su na hitnoj da je dovoljno-što me zbunilo (imam 18godina)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, uzeli ste svakako premalu dozu kontraceptiva u svrhu postkoitalne kontracepcije.

anny-

..Da li bi koristilo kad bih popila još 2 sutra ...iako je razmak par dana? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, više ne možete uzeti dodatne tablete.

anny-

..možete li mi reći da li ova doza može pomoći tj.da li što koristi ? jer pošto mi se ova situacija desila već jednom isto sam popila 2 triquilar (žute) i mjesečnica je stigla koji dan prije nego što je trebala ... stoga me zanima kolika je mogućnost za trudnoću.. i da napomenem da sam dan poslije nego sam popila tj.10.10. vidjela sluz na wc papiru onako prozirna i pomalo ljepljiva,ovulacija ili? hvala još jednom

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tijekom plodnih dana sluz je najrastezljivija.
Ta doza Vam nije smetala, ali nije ni prevenirala moguće začeče.

TimMmz

Postovanje!

Imam jedno pitanje.Mjesecnica mi kasni par dana, a odnos sam imala prije 2 sedmice. Da li je moguce da sam trudna? Prije toga sam putovala daleko,Spanija,pa da li je moguce da mi kasni upravo zbog promjene klime ili nekih drugih razloga?

Unaprijed hvala za odgovor!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , kod promjene klime, godišnjih doba , stresa, naglog debljanja, strogih i radikalnih dijeta, promjena hormona štitnjače, cista, policističnih jajnika menstruacija može kasniti.
Ali svakako učinite test na trudnoću, ako je negativan pričekajte menstruaciju.

mvmvmv

nakon 2 dana od odnosa isla sam na ultrazvuk i doktorica mi je rekla da nema bas nista,jel uopce moguce da se trudnoca otkrije tako rano?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moguće. U vrijeme očekivane menstruacije napravite test na trudnoću ili izvadite beta hcg iz krvi.
Prije nikako.

daniela555

postovani, ja i decko smo imali odnos 12.1. a menstruaciju sam imala 1.1. prakticirali smo prekinut snosaj, ali nakon sto je svrsio izvan mene, nastavili smo dalje nezasticeni. zadnjih par mjeseci menstruaciju dobivam 23 dan ciklusa, i danas 22. sam napravila test za trudnocu koji je negativan...da li je to prerano za raditi test i postoji li mogucnost da sam ipak trudna premda je test sada negativan?