rascep

Ivana

Postovana dr.Kupesic,

Procitala sam da prilikom porodjaja moze da nastane rascep i to obicno izmedju vagine i analnog otvora. Moj, medjutim, je nastao od vagine navise, ka klitorisu. Koje je Vase saznanje: koliko su normalni i cesti ovakvi rascepi? Hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Razdori porođajnog kanala javljaju se u malog postotka pacijentica s obzirom da se u većini rodilišta prilikom porođaja učini tzv epiziotomija, urez međice škarama ili nožem radi proširenja izlaznog dijela porođajnog kanala. Ovim se postupkom sprečavaju neželjeni razdori međice i mišićja dna male zdjelice koja kasnije mogu dovoditi do uroginekoloških smetnji. Kod Vas je ova komplikacija mogla biti uvjetovana velikom porođajnom težinom djeteta, izbjegavanjem perineovaginalne incizije ili prirodnom neelastičnošću vezivnog tkiva.