Razlozi kašnjenja menstruacije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko je došlo do ejakulacije u rodnicu (bez obzira na količinu) moguća je trudnoća. Preporučam da učinite test na trudnoću. Postoji mogućnost kašnjenja i zbog stresa.

habbibi

Postovani
.. imam pitanje
menstruacije sam od novembra pocela dobijati na 24,25,26 dana..
oskudnije su .. nemam neke bolove u stomaku ..
sem sto u zadnja dva meseca me pred menstruaciju boli vise samo leva dojka na dodir.. imam simptome poput akni,malo povecane zelje za slanom hranom nervoze i razdrazljivosti..
po menstrualnom kalendaru koji sam instalirala,treba sutra sutra dobiti.. ali imam neki osecaj da ce kasniti ioako mi nikada do sada nije..
mozete mi reci za taj bol u jednoj dojci..? imam 22 god
pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
bol u dojkama česta je pojava kod žena i najčešće se povezuje s hormonalnim promjenama i povezana je s menstruacijskim ciklusom. Bol se može javiti samo u jednoj dojci, obje ili pojedinim dijelovima dojke. Bol se pojavljuje nekoliko dana prije menstrualnog ciklusa i popušta prema kraju. No razlozi mogu biti fibrocistične promjene dojke ili ciste, stoga bih vam preporučio da učinite klinički pregled dojki i odredite razinu prolaktina - hormona koji potiče dojke na stvaranje mlijeka.

AnaJosip

Dobar dan,

mene zanima dal je moguca trudnoca ako smo imali odnos (metoda izvuci van) 5 dana prije pocetka menstruacije? U petak sam trebala dobit i kasni mi 3 dana sad Hvala, lijep pozdrav happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
imali ste odnos u vrijeme neplodnih dana (ukoliko imate redovite cikluse). Mogućnost trudnoće postoji samo ako je taj ciklus ovulacija kasnila.

angelwings

Postovanje, imam 30 godina. Zasticen odnos kondomom, nije puknul. Zadnju menstruaciju sam dobila 3.04. no 25.04 sam dobila skurvavicu i tamno smedi iscjedak koji je trajao cca 4 dana sto mi se sad desilo prvi puta u zivotu. Inace menatruacije su mi redovne do 28-29 dana. Na dan ocekivane menstruacije radila sam test koji se moze napraviti i 5 dana prije mens. Negativan je. Imam bolove u donjem djelu i pomalo bolna prsa.. S obzirom da sam poprilicno anksiozna i pijem zoloft i 0.25mg helexa,panicarim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
prema svemu navedenom ne radi se o trudnoći. Lijekovi koje uzimate mogu poremetiti menstruacijski ciklus.

Katryness13

Postovani,

Menstruacija mi kasni 10 dana. Inace mi ciklus traje oko 28 dana, vecinom je stabilan s tim da nekad zna varirati samo dan ili dva. Zadnju menstruaciju sam imala od 2.8. Do 7.8..
12.8. Sam imala odnose, koristili smo kondom i ejakulirao je u mene sa njim. On kaze da je sve nakon bilo u redu pa se nismo brinuli do sada jer mi se ovo nikada ne desava.
U zadnje vrijeme sam pod velikim stresom, selim se za koji tjedan od roditelja i rastajem s drugim bliznjima sto je velika promjena za mene, na stresu sam na poslu, prije sam intenzivno vjezbala oko pola godine ali od sredine 8. Mjeseca skroz prestala. Imam jako slab apetit i vrlo malo jedem. Zanima me je li moguce da je to utjecalo?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve što ste naveli mogući su uzroci kašnjenja menstruacije. Ako je odnos bio s kondomom ne postoji mogućnost trudnoće. Vjerojatno se zbog stresa poremetila hormonska ravnoteža. Savjetujem pregled i eventualno hormonski status. Ako je bilo još odnosa bez zaštite i test na trudnoću.

mare2808

Postovani ,
dobilka sam prethodni put 15.12 , danas je 17.01 imala sam glavobolje i bolove u stomaku danas , koristila sam tableticu za dan posle pre nove godine , sada imam beli sekret sirast kuglicast .

Da li zbog tog sekreta kasni menstruacija mada je od 28 do 35 dana normalna ?
Da li cu dobiti uskoro ?
Kolike su sanse za trudnocom nadam se da nisam trudna.
Mnogo sam pod stresnom zbog skole i decka nerviram se placem cesce.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija najvjerojatnije kasni zbog tablete za dan poslije. Iscjedak je vjerojatno posljedica gljivične upale. Što se tiče šanse za trudnoću - od 100 žena koje uzmu tabletu za dan poslije 2 će ostati trudne.

mare2808

Postovani ,
Izvinjavam se samo jos jednom da vas pitam.
Znaci menstruacija moze da kasni neko vreme zbog tsbkete za dan posle?
Beli sekret je zbig gljivicne infrkcije.
A cedto sam pod stresom to moze uticati cedto na menstruaciju ?
Imala sam nezasticen seks do sada 2 puta posle prvog sam polila tabletu posle drugog ne jer je decko na vreme izvadio.
Moze li da kasni zbig infekcije ?

Hvala najlepse jos jednom

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruacija najvjerojatnije kasni zbog tablete koju ste uzeli u ovome ciklusu. To je uobičajena nuspojava tableta za dan poslije.Stres isto tako može poremetiti menstruacijski ciklus. Gljivična infekcija ne remeti menstruacijski ciklus.

Female_sa

Postovani,
Imam 36 godina. Porodila sam se prije 8 mjeseci. Drugo dijete. Menstruaciju sam dobila 2 mjeseca nakon poroda i bila je uvijek redovna, tacno svakih 28 dana (isti slucaj kao i sa prvom bebom). Zadnju menstruaciju sam imala 15.12.2017. I trenutno kasni 7 dana. Nikada mi se nije desilo da mi menstruacija kasni duze od 1 dana osim u slucajevima ove dvije trudnoce. Koristimo zastitu tokom odnosa, ali sam ipak 3.dan od izostanka menstruacije uradila test i isti je bio negativan. Napominjem da bebu dojim, ali s obzirom da joj je osam mjeseci uvela sam i drugu hranu. Zanima me da li je moguce da se ciklus poremetio od dojenja ? Prvu bebu sam dojila dvije i pol godine, ali mi menstruacija nikada nije kasnila duze od 1 dana.
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je test na trudnoću bio negativan, ne radi se o trudnoći. Najvjerojatnije se zbog dojenja ciklus nije ustabilio.

Lola21

Pozdrav. Spolni odnos sam imala 10.12 mjesecnica mi je u 12 mjesecu trebala nastupit 17.12 ko i svakog mjeseca. Ja sam u meduvremenu napravila test na trudnocu koji je bio negativan I mjescnica se pojavila 19.12 taj mjesec nisam imala bolne grudi nego samo bradavice a inace su mi grudi preosjetljive par dana prije menstruacije. Mjesecnica je trajala normalno 4-5 dana ko inace. Ovaj mjesec nisam imala simptome pmsa znaci osjetljive grudi itd. Mjesecnica mi nije nastupila a trebala je 17.01 napravila sam jos jedan test 18.01 koji je isto bio negativan ko i prethodni da li postoji mugucnost trudnoce ili sta vec cijela ova situacija me zbunjuje jer sam i spolni odnos imala u vrijeme nepoldnih dana. Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je test koji je rađen nakon izostanka menstruacije negativan, s velikom sigurnošću možemo isključiti trudnoću. Savjetujem da učinite hormonsku analizu.

2502hh

Postovani doktore,
Imam probleme sa kasnjenjem menstruacije. Naime prije nove godine sem putovala u drugu drzavu gdje sam ostala 2 sedmice. 30.10 sam imala peting preko odjece gdje je on ejukulirao te poslije toga presao rukama preko mojih gacica. Sigurna sam da trudnoca nije moguca ali posto mi kasni 16 dana, dovodi me do raznih misljenja.
Uradila sam 4 testa za trudnocu (10 dan,11 dan,16 dan i 19 dan nakon "petina"blunk, koji su bili negativni.
Medjutim na pocetku imala sam ucestalo mokrenje, gljivice koje su nestale, nadutost, bolove u dojnjem dijelu stomaka, bol i napetost u grudima, mucninu... trenutno sad samo bol u jajnicima, bolove u grudima te zuckasti ljepljivi iscjedak. U septembru mi se je isto desilo da je kasnilo 15 dana. Dakle zanima me da li je kojim slucajem trudnoca, il koji drugi razlog?
Narucena sam ginekologu sledeci tedan.
Lep pozdrav. Molim Vas za odgovor happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom sigurno se ne radi o trudnoći. Savjetujem da učinite analizu hormona. Moguće da se radi o blagoj hormonskoj neravnoteži.

Minka23

Postovani!

Zadnji odnos moj sa deckom desio se 06.05, poslije toga se desio prekid i nisam vise imala odnos. Mjesecnice su mi bile redovne, i bolne cak. Sada mi kasni 3 dana interesuje me razlog, da li je moguca trudnoca (jer kazu da neke zene mogubi do 6 mj da ne znaju za trudnocu). Hvala